Uncategorized

Krotko i zwiezle:wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.11 – 4.11


Przywódcy afgańskich talibów i palestyńskiej grupy terrorystycznej Hamas spotkali się w Stambule na konferencji islamskich uczonych religijnych.Spotkanie odbyło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak izraelskie media doniosły, że urzędnicy talibscy opowiadali się za nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Afganistanem a Izraelem.


Lider opozycji Benjamin Netanjahu podejmie próbę sformowania koalicji rządzącej w ciągu zaledwie dwóch tygodni, do 15 listopada, w dniu zaprzysiężenia nowego Knesetu, poinformowały w środę izraelskie media.


Administracja Bidena ma nadzieję, że następny rząd izraelski będzie nadal przestrzegał wspólnych wartości „otwartego, demokratycznego społeczeństwa, w tym tolerancji i szacunku dla wszystkich zwłaszcza dla grup mniejszościowych”


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział , że zbliżenie jego kraju z Jerozolimą będzie kontynuowane niezależnie od wyniku wyborów w Izraelu .


Izraelski lider opozycji Benjamin Netanjahu zlecił sojusznikowi partii Likud, Yarivowi Levinowi, rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych.


Rano terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów w Dzielnicy Muzułmańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 1 policjant. Pozostali dwaj policjanci otworzyli ogień i zastrzelili napastnika


Siły Obronne Izraela poinformowały, że w związku z poprawą sytuacji bezpieczeństwa w rejonie miasta Nablus w środkowej części Samarii, zostają zniesione ograniczenia na drogach dojazdowych do tego miasta.


Oddziały IDF udaremniły próbę przemytu 20 kilogramów narkotyków o wartości około 800 tysięcy NIS z Egiptu do Izraela. 


Brytyjski rząd nie przeniesie swojej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, wycofując się z obietnicy złożonej przez byłą premier Liz Truss,


Izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 28-letniego Farouka Salamę, przywódcę oddziału jenińskiego Brygad Al-Quds, zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ)


Alarmy rakietowe rozbrzmiały w czwartek około godziny 21:00 w trzech kibucach położonych w pobliżu Gazy: Kissufim, Ein Hashlosha i Nirim.


Partia Meretz nie będzie członkiem 25 izraelskiego Knesetu, według danych Centralnej Komisji Wyborczej po podliczeniu 99,5% głosów z wtorkowych wyborów.


 Kyrie Irving z Brooklyn Nets wziął odpowiedzialność za tweet w zeszłym tygodniu promujący film antysemicki, według wspólnego oświadczenia zespołu NBA i Ligi Przeciwko Zniesławieniu Irvin and the Nets przekażą 500 000 dolarów „na cele i organizacje, które działają na rzecz wykorzenienia nienawiści i nietolerancji w naszych społecznościach”


Ponieważ Stany Zjednoczone wydają się być bliskie dodania Izraela do listy krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, 20 postępowych Demokratów w Kongresie próbuje temu zapobiec.


Federalne Biuro Śledcze w Newark wysłało w czwartek ostrzeżenie o wiarygodnych zagrożeniach dla synagog w New Jersey.


Premier Włoch Giorgia Meloni pogratulowała Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa, które umożliwiło mu powołanie najbardziej prawicowego rządu w historii Izraela


Organizacje żydowskie świętują przyjęcie definicji antysemityzmu IHRA w Los Angeles


Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w piątek z premierem Yairem Lapidem i podziękował mu za współpracę podczas jego kadencji.


Sieć supermarketów Shufersal wywiesiła we wszystkich swoich oddziałach tabliczkę z informacją o spodziewanych niedoborach z powodu odmowy żądaniu Unilevera podniesienia cen nawet o 25 procent.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zniszczono podziemny kompleks wykorzystywany przez Hamas jako ośrodek rozwoju i produkcji rakiet. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.


Minister finansów Avigdor Liberman odrzucił propozycje Likudu przyłączenia się doprawicowej koalicji tworzonej przez Benjamina Netanjahu.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.