Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.12 – 10.12 Partie Likud i Szas osiągnęły porozumienie otwierające drogę do powstania koalicji rządzącej.


Trzech palestyńskich zamachowców zginęło w walce z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w Dżeninie – podały palestyńskie i izraelskie media.


Izraelskie siły bezpieczeństwa potwierdzily, że aresztowały mężczyznę ze Strefy Gazy, który miał pozwolenie na pracę w Izraelu, pod zarzutem zbierania informacji wywiadowczych dla grupy terrorystycznej Hamas.


Blisko 130 fińskich artystów nie będzie współpracować z Kiasmą, skrzydłem sztuki współczesnej fińskiej galerii narodowej. Zapowiedzieli protst przeciwko fińsko-izraelskiemu miliarderowi Shalomowi Zabludowiczowi,, który wspiera galerię i ma powiązania z przemysłem zbrojeniowym obu krajów.


Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Izraelu Mohamed Al Khaja spotkał się ze skrajnie prawicowym przywódcą religijnego syjonizmu Bezalelem Smotrichem. 


Libańskie władze aresztowały setki osób oskarżonych o współpracę z Izraelem. Wielu obserwatorów stwierdza, że Bejrut wykorzystuje podejrzanych jako kozły ofiarne i obwinia ich działania za problemy finansowe kraju.


Podległy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oddział bezpieczeństwa mający za zadanie chronić izraelskich ministrów i wiceministrów przygotowuje się na napływ ministrów i posłów mieszkających w Judei, Samarii i wschodniej Jerozolimie.


Żydowsko-ukraiński żołnierz Vladislav Shain zginął w akcji przeciwko siłom rosyjskim, poinformowały izraelskie media.


Egipskie MSZ komentując sprawę trzech Palestyńczyków, którzy zginęli w wyniku wymiany ognia z siłami IDF w Dżeninie, stwierdziło, że “Egipt jest głęboko zaniepokojony brutalnymi działaniami na okupowanych terytoriach przeciwko narodowi palestyńskiemu”.


Biuro Prokuratora Generalnego odrzuciło w czwartek wniosek ministra bezpieczeństwa narodowego MK Itamara Ben Gvira o wstrzymanie nominacji na wyższe stanowiska w izraelskiej policji.


Skrajnie prawicowi członkowie Knesetu, którzy w odwiedzili ośrodek dla zagrożonych dziewcząt, podobno pytali je o związki z arabskimi mężczyznami i poprosili personel ośrodka o zwiększenie poziomu żydowskich materiałów przekazywanych podopiecznym.


Tel Awiw nie jest już najdroższym miastem na świecie, spadając z pierwszego miejsca w zeszłym roku na trzecie w 2022 Worldwide Cost of Living Index, wydanym przez Economist Intelligence Unit


Dyplomaci z Rosji i Stanów Zjednoczonych spotkali się w piątek w Stambule, aby omówić szereg kwestii technicznych w stosunkach dwustronnych, poinformowały rosyjskie państwowe agencje prasowe, jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow


Podsekretarz obrony USA ds. polityki Colin Hackett Kahl spotkał się we wtorek z mianowanym szefem sztabu IDF Herzi Halevi – podał Departament Obrony. Obaj ponownie ustalili dalsza współpracę między USA i Izraelem, zaangażowanie Ameryki w zapewnienie wysokiej jakości działań wojskowych Izraela oraz ciągłe wysiłki USA i Izraela w celu radzenia sobie z zagrożeniem irańskim.


Izraelskie wojsko poinformowało że jego Brygada Obrony Cybernetycznej i Dowództwo Cybernetyczne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły wspólne ćwiczenia w ciągu ostatniego tygodnia


Szkoła Art Institute of Chicago (SAIC) unieważniła doktorat honoris causa, który przyznała Ye Kanye West).


Prezydent Isaac Herzog postanowił dać nominowanemu na premiera Benjaminowi Netanjahu dodatkowe 10 dni na stworzenie rządu.


Światowi przywódcy, przedsiębiorcy, prawodawcy, naukowcy i duchowni z ponad 30 krajów zebrali się w środę w Rzymie na First Annual Abraham Accords Global Leadership Summit, wydarzeniu, które skupiło się na nowych sposobach zwiększenia pokoju i tolerancji.


Muzeum Uniwersytetu Yeshiva ogłosiło, że na najbliższej wystawie znajdzie się ręcznie rysowana ilustracja menory świątynnej pochodząca z manuskryptu zawierającego zapiski słynnego żydowskiego mędrca Majmonidesa (Rambam).


Prezydent Izraela Isaac Herzog dał nominowanemu na premiera Benjaminowi Netanjahu przedłużenie terminu do 21 grudnia na utworzenie nowego rządu.


W ramach corocznej tradycji dekoracji świątecznych, Biały Dom odsłonił nowy dodatek: menorę z okazji święta Chanuka.


Czterech europejskich wysłanników przy ONZ wycofało się z wizyty pod Ścianą Płaczu prowadzonej przez ambasadora Izraela przy ONZ Gilada Erdana po otrzymaniu dyrektywy z Brukseli, by nie uczestniczyć, biorąc pod uwagę, że UE nie uznaje izraelskiej suwerenności nad Wschodnią Jerozolimą


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.