Uncategorized

Gwiazdor ze “Skrzypka na dachu” był agentem Mosadu.

Wykorzystywał zdolności aktorskie

Chaim Topol w 'Skrzypku na dachu'
Chaim Topol

Świat filmowy zachwycał się jego aktorstwem. Świat wywiadowczy również cenił jego talent, ale z zupełnie innych powodów. Miesiąc po śmierci Chaima Topola okazuje się, że współpracował z Mosadem.

– Nie wiem, jak dokładnie określić to, czym tata się zajmował, i jak nazwać jego funkcję podczas misji i zadań, których się podejmował. Jasne jest jednak, że brał udział w tajnych misjach zleconych przez Mosad – wyznał dziennikowi “Haarec” Omar Topol, syn Chaima Topola, ikony izraelskiego kina. 

Chaim Topol. Pasja i przygody

Chaim Topol zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 87 lat w Tel Awiwie. Był popularnym aktorem musicalowym, filmowym i telewizyjnym – grał m.in. w „Wichrach wojny” (wcielił się w postać polskiego Żyda Berela Jastrowa) czy w bondowskim “Tylko dla twoich oczu” (tu zagrał greckiego przemytnika Milosa Columbo).

Jego najpopularniejszą rolą był oczywiście Tewje Mleczarz w „Skrzypku na dachu”. Grał ją, w rozmaitych produkcjach, m.in. na Broadwayu, przez 40 lat. To ta rola, która przyniosła mu nominację do Oscara i statuetkę Złotego Globu, uczyniła go nieśmiertelnym. 

Miesiąc po śmierci aktora jego rodzina udzieliła wywiadu “Haarecowi”, w którym opowiedziała o tajemnicach z życia popularnego aktora. Jak twierdzą bliscy Topola, aktora zawsze roznosiła energia i zawsze ciągnęło go do przygód. Ten nadmiar energii zagospodarowywał, współpracując z Mosadem, czyli izraelskim Instytutem do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych.

Fałszywy pacjent myli wroga

Jak twierdzi rodzina, najintensywniejszy okres współpracy Topola z Mosadem przypadł na lata 70., kiedy aktor mieszkał w Londynie. Tam regularnie spotykał się ze swoim przyjacielem Peterem Malkinem, oficerem wywiadu (wsławionym między innymi akcją schwytania w Argentynie Adolfa Eichmanna w 1960 r. i dostarczeniem go przed sąd w Izraelu). Wspólnie z Topolem Malkin miał założyć specjalną komórkę wywiadowczą, która zajmowałaby się przenikaniem do linii lotniczych, biur podróży i ambasad wrogich krajów.

W tajnych zadaniach Topol wykorzystywał popularność, która pozwalała mu podróżować do krajów, z którymi Izrael nie utrzymywał stosunków dyplomatycznych, jak Związek Radziecki czy Chiny.

Topol wykorzystywał też swój talent aktorski. Podczas jednej z misji udało się Topolowi i Malkinowi zainstalować podsłuch w ambasadzie jednego z arabskich krajów. Panowie wynajęli mieszkanie obok ambasady i przerobili je na gabinet stomatologiczny – kiedy ochrona ambasady wpadła na kontrolę, Topol wskoczył na fotel dentystyczny, udając pacjenta, a w rolę lekarza szybko wcielił się Malkin. 

Tropili nazistów, utrzymywali kontakty 

Chaim Topol dołącza tym samym do wcale niemałej grupy ludzi show-biznesu, którzy parali się szpiegostwem. Wśród nich był m.in. Cary Grant, który na zlecenie brytyjskiego rządu tropił nazistowskich sympatyków w Hollywood. Dla brytyjskiego rządu pracowała też Greta Garbo, do której licznych zadań należało m.in. utrzymywanie kontaktu między Brytyjczykami a królem Szwecji Gustawem II.

Szpiegowskimi szlifami mogła się też pochwalić ukochana przez pół świata mistrzyni kuchni Julia Child, która zanim została kulinarną królową, pracowała dla Biura Służb Strategicznych (Office of Strategic Services), czyli poprzednika CIA. 

Łukasz Kamiński

Gwiazdor ze “Skrzypka na dachu” był agentem Mosadu.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ejchmana zlapal jego sasiad. Niewidomy Zyd. I zmusil Ben Guriona do sprowadzenia go do Izraela. Jezeli Topol byl szpiegiem, to ja sie pytam, co to jest szpieg.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.