Uncategorized

Indie chcą dołączyć do sojuszu Izrael-Cypr-Grecja


Ogłoszenie nastąpiło podczas trójstronnego szczytu w Nikozji.

ETGAR LEFKOVITS

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, prezydent Cypru Nikos Christodoulides (w środku) i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w Nikozji, 4 września 2023 r. Zdjęcie: Amos Ben-Gershom/GPO. Premier Izraela Benjamin Netanjahu, prezydent Cypru Nikos Christodoulides (w środku) i grecki premier Kyriakos Mitsotakis w Nikozji, 4 września 2023 r.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, prezydent Cypru Nikos Christodoulides (w środku) i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w Nikozji, 4 września 2023 r. Zdjęcie: Amos Ben-Gershom/GPO. Premier Izraela Benjamin Netanjahu, prezydent Cypru Nikos Christodoulides (w środku) i grecki premier Kyriakos Mitsotakis w Nikozji, 4 września 2023 r.

NICOSIA, Cypr – Indie wyraziły zainteresowanie byciem częścią rozwijającej się współpracy regionalnej między Izraelem, Cyprem i Grecją, poinformowali w poniedziałek greccy i izraelscy przywódcy.

Perspektywa, która poszerzyłaby sojusz między sojusznikami ze wschodniej części Morza Śródziemnego, została ogłoszona podczas trójstronnego szczytu przywódców Izraela, Cypru i Grecji, który odbył się w Nikozji.

Sugestia tego posunięcia, którą premier Indii Narendra Modi zaproponował przywódcom Grecji i Cypru, zyskała aprobatę wszystkich trzech krajów w rodzącym się sojuszu, a indyjski przywódca zostanie zaproszony do udziału w następnym trójstronnym szczycie zaplanowanym na przyszły rok w Izraelu, powiedział urzędnik izraelski na wysokim szczeblu.

Delhi jest szczególnie zainteresowane szlakiem towarowym łączącym Indie przez Półwysep Arabski z Morzem Śródziemnym.

Indie są silnym sojusznikiem Izraela, a premierzy obu krajów utrzymują silne relacje.

Premier Benjamin Netanjahu dąży do rozszerzenia takiej współpracy na kraje Zatoki Perskiej, a także do zawarcia umowy normalizacyjnej z Arabią Saudyjską.

Oczekuje się, że utworzony zostanie korytarz komunikacyjny, który będzie przesyłał dane między krajami azjatyckimi i arabskimi oraz z Europą i Zachodem przez Izrael we współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską.

Umowa energetyczna przed nami
Zainteresowanie Indii pojawia się w momencie, gdy Izrael jest gotowy do sfinalizowania umowy energetycznej z Grecją i Cyprem, która obejmie gigantyczny projekt elektroenergetyczny łączący sieci energetyczne trzech krajów i być może zakład skraplania gazu na Cyprze lub gazociąg z Turcją w celu eksportu gazu ziemnego. Decyzja w sprawie tego ostatniego projektu spodziewana jest w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Otwarcie izraelskiego rynku mleczarskiego
Ponadto Netanjahu ogłosił, że Izrael zamierza otworzyć swój rynek mleczarski dla produktów greckich i cypryjskich w celu obniżenia kosztów i pobudzenia konkurencji.

“Niech wygra najlepszy jogurt” – powiedział.

ETGAR LEFKOVITS

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Edgar Lewkovits
    Jeszcze jedna durna propaganda wymyślona przez Nataniahu, który niczym innym nie zajmuje się tylko mąci w głowach swoich zwolenników.

  2. To umowa raczej niż sojusz. W odróżnieniu od Grecji i Cypru które szukają współpracy wojskowej z Izraelem, Indie szukają przelotu do Europy. Izrael wraca do historycznej roli królestw żydowskich jako mostu handlowego między Azją i Europą. Okazja osiągnąć dobre umowy bo Liban i Syria odpadły z współzawodnictwa przez wojny domowe.
    Poczekajmy na ofertę chińską.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.