Uncategorized

IZRAEL, KTÓREGO NIE ZNACIE. CZĘŚĆ 4

Zosia Braun

CEDAKA. EZRA LE MARPE. RABIN A. ELIMELECH FIRER.


CEDAKA (po hebrajsku tzdaka)

Ha-cdaka hagdola szebzdakot ze lattet daat (Tora) le-ani me daat (Tora) (Bnei Isaschar)

Wolne tlumaczenie: Najwieksz cdaka jest przekazac wiedzę (Tora) dla kogoś, kto jest ubogi w wiedzę (Tora)

Ezra Lemarpe to organizacja, zajmująca się pomocą medyczną, założona przez rabina A. Elimelecha Firera w 1979 roku. Obsługuje tysiące połączeń alarmowych i stała się wiodącym izraelskim ekspertem ds. skierowań medycznych.

Rabin Elimelech Firer (Chasyd Belz)

Rabin Firer założył i zbudował system pomocy medycznej dla pacjentów ze wszystkich warstw społecznych, wraz z dużym i profesjonalnym zespółem.

Źródłem inspiracji jest sam rabin Firer. Obdarzony niezwykłą energią, której towarzyszy cierpliwość, pogodna twarz i spokój ducha, które są niezbędnym warunkiem pracy z rzeszą osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, które bardziej niż cokolwiek innego potrzebują ulgi psychicznej. Od lat rabin Firer poświęca cały swój czas i energię dobroczynności o niezwykłym zakresie i różnorodności. Jest to niezawodny adres dla każdego, kto potrzebuje jakiejkolwiek pomocy medycznej. Jeszcze jako mlody uczen w Jeshiwie zetknal sie  z trudna sytuacja kolegi, ktory potrzebowal  zdobyć urządzenie medyczne do  rekonwalescencji w domu.Rabin Firer zaangazowal sie w zbieraniu pieniedzy na zakup tego urządzenia, a nawet zorganizował jego osobisty import, aby zaoszczędzić na różnicach w kosztach wymaganych przez władze.

Kiedy wieść o jego pomocy rozeszła się i kilku innych przyjaciół zwróciło się do niego z podobnymi prośbami. Byl obecny na konsultacjach z lekarzami i domagał się zrozumienia wszystkich motywów, którymi kierują się w ich zaleceniach. To nie było dochodzenie mające na celu zrozumienie, dlaczego tak, on też chciał zrozumieć, dlaczego nie. Jaki jest priorytet proponowanej metody nad porzuconą.

Kiedy zdecydowano się wywieźć jego krewnego na operację do USA (a wtedy nie było w tym fachowej „pomocy medycznej”!), Rabin postanowił się przyłączyć. Co prawda nie mówi po angielsku, ale rozumie język serca – to samo serce, w którym zdrowy rozsądek uczestniczy w swoich decyzjach. Nawet tam, w krainie obcych, nie ułatwiał lekarzom życia, ale nauczyli się rozpoznawać naturę pytającego i nauczyli się podzielili się z nim swoimi problemami. Jego krewny wyzdrowiał, ale natychmiast pojawiło się wielu innych, którzy czuli się jak krewni. Inowacyjny konsept Rabina Firera polega rowniez na zrozumieniu potrzeb rodziny chorego, tzw „care givers”, ktorzy sa nieodlaczna czescia procesu rekonwalescencji.

Mala czesc projektow organizacji „EZRA LE MARPE”

 Eilat 2013 – Dzieci życia. Holiday Camp Eilat 2017 Pomoc w uzdrowieniu

Pomoc dla uzdrowiciela jest pomocą dla nas wszystkich

Program dla chorych na Parkinsona – Centrum Rehabilitacji Pomoc dla Uzdrowiciela

Centrum pomocy kliniki Sderot

Wypożyczenie sprzętu medycznego

1984 Zakup budynku  przy ulicy Hida. Darowizna pana Pesacha Tsipori na pomoc w zespołach pomocniczych dla szpitali

Założenie klubu dla dzieci niepełnosprawnych. Centrum Rehabilitacji Bnei Brak

wraz z basenem leczniczym. Centrum Keshet dla osób niepełnosprawnych

Wsparcie dla pacjentów w okresie epidemii  „korony” (covid). Organizacja wolontariuszy wspierających pacjentów chorych na koronę w szpitalach. 

Obsługa posiłków. Uruchomienie wyżywienia dla dzieci z grup ryzyka

Centrum przedszkolne,  otwarcie świetlicy przedszkolnej

Cytuje zalecenia lekarzy i znanych osobistości

Cytat 1. Od razu byłem pod wrażeniem wiedzy rabina Pirera, wielokrotnie większej niż moja, tego, że jestem ekspertem w dziedzinie kardiologii i zajmuję się tym zawodem od wielu lat. Rabin Pirer swoimi doskonałymi radami, na najwyższym możliwym poziomie, radami, których udziela osobom zwracającym się do niego o pomoc, bezpośrednio lub pośrednio spowodował podniesienie poziomu medycyny w Izraelu

Prof. Szmuel Menachem

Cytat 2 . Drogi Rabinie Elimelechu Firer, wciąż jestem poruszony wizytą w niesamowitym kompleksie, który Rabin stworzył dla ludzi cierpiących i potrzebujących. Stworzony jest  zakątek, do którego nie ma dostępu żaden specjalista i odpowiedź na potrzebę, na którą nie ma odpowiedzi żaden lekarz…..

Szymon Peres

Cytat 3. Rabin Firer wywarł na mnie niezatarty wpływ, całkowicie oddany, dając człowiekowi, który jak na idealistę był niesamowicie skupiony i skuteczny w opiekowaniu się innymi ludźmi przez cały dzień i całą noc. Żaden człowiek, którego spotkałem wcześniej ani później, nie zbliża się do jego poziomu wiedzy i orientacji ogolnoswiatowej

Dr. Roger B. B. Mee

Cytat 4

Przez lata widziałem, jak genialny jest rabin Pirer, nie tylko na polu medycznym danej sprawy, ale także pod względem człowieczeństwa i przestrzegania najwyższych standardów etycznych

Profesor Hanna Blau

GMAR HATIMA TOVA. SZANA TOVA. ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.