Uncategorized

Izraelscy piloci stają się coraz bardziej zbędni


Ron Jager

Innowacyjne technologie oznaczają, że Izrael nie będzie już zależny od potencjalnie niesubordynowanych przeciwników reformy sądownictwa.

W związku ze zbliżającą się 50. rocznicą wojny Jom Kippur, najważniejszą lekcją, jaką możemy wyciągnąć, jest zagwarantowanie, że Izrael nigdy więcej nie będzie nieprzygotowany na zewnętrzne zagrożenie, które może zagrozić jego istnieniu.

W ostatnich miesiącach, gdy kontrowersje wokół reformy sądownictwa osiągnęły szczyt intensywności, niektórzy rezerwiści i emerytowani piloci Izraelskich Sił Powietrznych (IAF) publicznie wezwali do odmowy służby w przypadku wezwania na szkolenie, w tym do ewentualnego uderzenia na irański program nuklearny. Wezwania te zostały wystosowane, mimo że irańscy przywódcy publicznie i wielokrotnie wzywali do zniszczenia Izraela. Jeden z anonimowych pilotów rezerwy wyraźnie to powiązał: “Jeśli nie powstrzymacie [reformy sądownictwa], nie zaatakujemy Iranu”.

Ta niewielka, ale głośna grupa dysydentów stworzyła nową sytuację strategiczną, która stawia pod znakiem zapytania przyszłą rolę takich pilotów w obronie Izraela i to, czy można na nich liczyć w razie potrzeby. W chwili obecnej piloci-dysydenci skutecznie przekształcili wymogi bezpieczeństwa i obrony Izraela w kwestię polityczną.

Jedynym logicznym wnioskiem jest to, że tacy piloci nie mogą już być wyłącznie odpowiedzialni za obronę Izraela przed irańskim zagrożeniem. Przekroczyli oni cienką granicę między demokratycznym sprzeciwem a zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Izraela. Dlatego też izraelskie kierownictwo polityczne i bezpieczeństwa musi przyjąć nowe technologie obronne, które są całkowicie niezawodne, jednocześnie zmniejszając zależność od potencjalnie niezaangażowanych pilotów.

Ruch przeciwko reformom sądownictwa pokazał w ostatnich miesiącach, że nie jest przeciwny rządowym programom legislacyjnym, ale samemu demokratycznie wybranemu władzom. Przywódcy protestów i ich zwolennicy z partii opozycyjnych rozumieją, że nie będą w stanie zebrać wystarczającego poparcia społecznego, aby obalić konserwatywny rząd Izraela lub wygrać wybory krajowe w dającej się przewidzieć przyszłości.

W związku z tym przywódcy protestów pogodzili się z faktem, że w najlepszym razie mogą uniemożliwić rządowi realizację jego platformy wyborczej dotyczącej reformy sądownictwa poprzez zaostrzenie napięć społecznych i politycznych. Izraelscy piloci-dysydenci chętnie przyjęli wiodącą rolę w tym powstaniu przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi.

Na szczęście w ostatnich latach Izrael stał się światowym liderem w dziedzinie innowacji technologicznych i tworzenia platform wojskowych. Dzięki tym nowym technologiom piloci sił powietrznych nie będą już odgrywać dominującej roli w obronie Izraela.

Ujawnienie informacji na temat tych systemów w ostatnich miesiącach tylko wzmacnia ocenę, że jesteśmy w trakcie dostosowywania defensywnej i ofensywnej polityki wojskowej Izraela. Samoistny proces uczynienia pilotów IAF przestarzałymi już się rozpoczął i będzie tylko przyspieszał.

Przykłady tych systemów zostały najprawdopodobniej upublicznione ze względu na potrzebę wzmocnienia odstraszania Izraela w wyniku głośnej niesubordynacji i odmowy służby przez pilotów-dysydentów. Najnowszym systemem, który został pokazany publicznie, jest Iron Beam. System ten wykorzystuje laser do niszczenia celów powietrznych. Działa jako samodzielny system lub jako część większej platformy obrony powietrznej.

Pociski hipersoniczne to najnowsza broń mająca na celu pokonanie systemów przechwytujących, takich jak izraelska Żelazna Kopuła. Rafael Advanced Defense Systems, wiodąca izraelska firma zajmująca się technologiami obronnymi, ogłosiła niedawno opracowanie zaawansowanego systemu przechwytywania rakiet o nazwie Sky Sonic. Jest on opisywany jako przełomowa odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony pocisków hipersonicznych. System przechwytujący Sky Sonic stanowi duży skok technologiczny, zaprojektowany z myślą o wyjątkowej zwrotności i dużej prędkości, co pozwala mu skutecznie neutralizować pociski hipersoniczne – które poruszają się z prędkością dziesięciokrotnie większą od prędkości dźwięku – z niezrównaną precyzją i niewidzialnością.

Według doniesień, wspomniane powyżej systemy są operacyjne i są integrowane z ogólną strategią obronną Izraela. W miarę kontynuowania tego procesu zapotrzebowanie na pilotów będzie nadal maleć, umożliwiając izraelskiemu organowi bezpieczeństwa przygotowanie Izraela na przyszłe zagrożenia bez ingerencji motywowanej politycznie.

Izraelscy piloci stają się coraz bardziej zbędni

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. An unlikely scenario, which has just been badly shot down.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.