
Autor: Samantha Ettus
Choć od wybuchu wojny minęły już trzy tygodnie, wciąż znajdujemy wiele powodów do optymizmu. Oto zestawienie pozytywnych informacji z ostatnich dni:
- Izrael w czołówce najszczęśliwszych krajów: W najnowszym Światowym Raporcie Szczęścia (World Happiness Report) Izrael zajął wysokie, 8. miejsce na świecie – i to pomimo trwającej wojny. Co więcej, młodzi Izraelczycy (poniżej 25. roku życia) uplasowali się na rewelacyjnej, 3. pozycji w globalnym rankingu.
- Historyczna noc w NBA: W poniedziałek, 16 marca, zapisała się nowa karta w historii koszykówki. Po raz pierwszy trzech izraelskich graczy wystąpiło w tym samym meczu NBA (podczas starcia Portland Trail Blazers z Brooklyn Nets). Wielkie Mazel tov dla Deniego Avdiji, Danny’ego Wolfa i Bena Sarafa!
- Wyróżnienie dla Rachel Goldberg-Polin: Matka Hersha i jedna z najważniejszych postaci walczących o uwolnienie zakładników, została ogłoszona „Kobietą Roku” przez dziennik USA Today.
- Zmiany na Uniwersytecie Columbia: Po gruntownym przeglądzie programu studiów bliskowschodnich władze uczelni zdecydowały o jego przebudowie, kładąc od teraz większy nacisk na rzetelną wiedzę o Izraelu.
- Debiut magazynu „Ora”: Na rynku pojawiło się pierwsze czasopismo poświęcone kulturze, urodzie i tożsamości widzianej przez pryzmat współczesnego judaizmu. Witamy na pokładzie – już jesteśmy pod wrażeniem!
- Odważna decyzja Albanii: Albania oficjalnie uznała Iran za państwo sponsorujące terroryzm. To zdecydowane stanowisko jednego z najbardziej prozachodnich krajów w Europie.
- Wsparcie dla Somalilandu: Izrael przeszkolił 25 inżynierów z Somalilandu w zakresie odsalania, recyklingu i gospodarki wodnej. Jako światowy lider w tej dziedzinie, Izrael aktywnie pomaga regionowi w walce z niedoborem wody.
- Przełomowy Iron Beam: Nowy izraelski system laserowej obrony powietrznej, Iron Beam, został oficjalnie uruchomiony. Pozwala on na przechwytywanie rakiet i dronów za ułamek dotychczasowych kosztów – jeden „strzał” kosztuje zaledwie kilka dolarów, podczas gdy pocisk systemu Iron Dome to koszt rzędu 50 000 dolarów.
- Gest Tesli: Firma Tesla udostępniła bezpłatne ładowanie pojazdów elektrycznych na terenie całego Izraela, ułatwiając kierowcom przemieszczanie się w trudnych, wojennych warunkach.
- Zibby Owens na deskach teatru: Bestsellerowy zbiór opowiadań On Being Jewish Now autorstwa Zibby Owens doczeka się adaptacji scenicznej.
Dobre wieści – naprawdę ich potrzebujemy!
Kategorie: Uncategorized


Iron Beam przelomowy, ale jeszcze nie spelnia wszystkich nadziei.
Przede wszystkim z powodu efektywnego zasiegu trzeba duzo ich, a narazie nie ma tylu, kwestia tez pieniedzy na produkcje
Technicznie, zaklucany przez np mgle czy kurz, rzeba duzo teoretycznych przelomow zeby to przezwyciezyc.
Nie nadaje sie do duzych rakiet, jak tych z Iranu, za mala moc. Znowu trzeba duzo badan-i pieniedzy.