Uncategorized

45 lat – cz 1

Nadeslala Ewa Harley – USA

Eva Harley

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

Mija właśnie 45 lat od haniebnej akcji wypędzenia polskich Żydów.

1 tpkz Bialystok

A Żydzi … ci dość wiernie służyli Polsce po wojnie., mordowani, poniżani.. ale przyszły lata 1967-68 kiedy Izrael dał łupnia Arabom uzbrajanym przez sowietów i peerelusów , udowadniając że sowieckie czołgi T-54 czy latające trumny, mig to broń nic nie warta …a Polacy są rządzeni przez Gomułkę – dość prymitywnego polityka:

“W związku z incydentami na Uniwersytecie Warszawskim dowiedzieliśmy się rzeczy najważniejszej: w Polsce istnieje czerwona burżuazja. Studenci – inspiratorzy akcesów [sic!] – są dziećmi polskich rockefellerów. Posiadają (…) własne auta, spędzają wakacje na Lazurowym Wybrzeżu i w innych o światowej sławie kurortach”.

Do KC napływały donosy podpisywane przez “uczciwych obywateli” lub “grono nauczycielskie”. Wymieniano nazwiska “kosmopolitów” i “członków salonów towarzysko-literackich”.
Domagano się “oczyszczenia naszych uczelni ze szkodników”. : “To jest żydowska robota, Żydzi w Polsce się panoszą (…), po 1945 r. napchało się Żydów na najlepsze stanowiska, i to wysokie”. Usłużnie wskazywano kolejne ofiary.
“W Ministerstwie Komunikacji jest też sporo pasożytów żydowskich, należy dobrze prześledzić i usunąć Żydów, żeby w Polsce rządził Polak. Jest taki żydowski sługus w Ministerstwie Komunikacji, naczelnik od telefonów [tu nazwisko], też trzeba mu się przypatrzeć”.

Kierowane przez Mieczysława Moczara Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od kilku lat zbierało informacje o członkach establishmentu partyjnego i elit intelektualnych, którym przypisywano pochodzenie żydowskie (co w oczach oficerów SB czyniło ich potencjalnymi zdrajcami i wywrotowcami). Teraz nadarzyła się okazja, by skorzystać z tej wiedzy. Prawdziwa nagonka rozpętała się pod koniec marca. Gazety zaczęły się prześcigać w demaskowaniu sprawców studenckich wystąpień, odkrywając, że za protestami kryje się spisek żydowskich dygnitarzy i profesorów.

Nawet pełne otwarcie archiwów nie pozwala na oszacowanie rozmiarów czystki z tych kilku miesięcy roku 1968. Z urzędów centralnych i instytucji, takich jak MSZ, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Instytut Badań Jądrowych, Ministerstwo Handlu Zagranicznego czy Urząd Rezerw Państwowych, wyrzucono blisko 500 osób. Do tej liczby należy dodać kilkudziesięciu wykładowców usuniętych z wyższych uczelni.

Tpkż Białystok

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.