Uncategorized

70. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – program

Nadeslal Heniek Axelrad

1 axelrad

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

Muzeum Historii Żydów Polskich obchodami 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim rozpocznie działalność edukacyjną i kulturalną w swojej nowej siedzibie na Muranowie. Tego dnia wyjątkowy budynek otworzy się dla pierwszych gości.

Inauguracją obchodów będzie, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu – miesiącu wybuchu Powstania. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, pragniemy włączyć do obchodów mieszkańców Warszawy i przyjezdnych. Zależy nam na rozpowszechnieniu wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów.

Celem akcji jest przypomnienie współczesnym warszawiakom o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Historia tego heroicznego zrywu, który na świecie jest symbolem walki o godność, w Warszawie jest mało znana. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Program obchodow znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.