Uncategorized

Nagroda dla Moniki i Stanisława Krajewskich

Nadeslala Miriam Gonczarewska

miriam Gonczarewska

Fundacja Taubego i Amerykański Komitet Żydowski uhonorowały państwa Monikę i Stanisława Krajewskich inauguracyjną nagrodą Lifetime Achievement Award za całokształt działalności na rzecz budowy przyszłości żydowskiej w demokratycznej Polsce.

krajewscy_001

Państwo Krajewscy od wielu lat zaangażowani są w liczne przedsięwzięcia na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego, tolerancji i dialogu międzyreligijnego oraz rozwijania kultury żydowskiej. Wnieśli również ważny wkład w tworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz wystawy głównej. Nagroda zostanie wręczona podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, 5 lipca (piątek) przed koncertem o godz. 18.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24.

Prof. Stanisław Krajewski od początku prac nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich wchodził w skład zespołu naukowców opracowujących koncepcję muzealnej wystawy głównej. Wraz z dr Heleną Datner opracował narrację galerii „Powojnie”. Po 1989 roku współtworzył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Polską Radę Chrześcijan i Żydów (której współprzewodniczącym jest od początku) oraz Fundację Forum Żydowskie, w ramach której zainicjował „żydowski telefon zaufania”. Od lat prowadzi na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego zajęcia z logiki i filozofii religii.

Monika Krajewska, jak jej mąż, od lat aktywnie udziela się w społeczności żydowskiej. Wśród jej działań szczególne miejsce zajmują: wycinanka żydowska, fotografia i kaligrafia. Jeszcze w latach 70. zaczęła fotografować opuszczone, niszczejące cmentarze żydowskie. Inspirowały ją wiersze Jerzego Ficowskiego, zwłaszcza te, które znalazły się w tomie Odczytanie popiołów. Wydany w 1982 roku albumCzas kamieni zawiera czarno-białe fotografie Krajewskiej oraz cytaty z poezji. Fragmenty tego projektu będą prezentowane na wystawie głównej muzeum, w tej części Galerii „Powojnie”, której narracja odnosi się do pustki po Żydach i świecie żydowskim, powstałej w Polsce w wyniku fali wyjazdów po wydarzeniach Marca ‘68. Monika Krajewska jest pomysłodawczynią wystroju fasady budynku muzeum z użyciem zwielokrotnionych kaligrafii z kilkujęzyczną inskrypcją słowa „Polin”.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.