Uncategorized

Cóż dalej szary człowieku?

Nadeslal Adam Kraszewski

adam Kraszewskijpg

Właściwie można by tylko napisać- to książka Hansa Fallady i każdy by wiedział, że należy ją przeczytać. Czyż jednak nie warto zastanowić się, dlaczego akurat ta książka jest szczególnie dla nas ważna?

fallada

Spróbujmy wyobrazić sobie dzisiejszego polskiego Pinnenberga, człowieka wchodzącego w życie zawodowe, obarczonego rodziną, z perspektywą rychłego ojcostwa, bez większych rezerw finansowych, żyjącego dodatkowo w czasach recesji. Czy nie będzie do tej postaci pasował statystyczny polski dwudziestolatek pierwszych lat XXI wieku? Wyobraźmy sobie współczesnego młodziana, który pracuje za najniższe wynagrodzenie i stara się za nie utrzymać powiększającą się rodzinę … Czy jego sytuacja nie jest taka jak Pinnenberga w sklepie odzieżowym? Czy ktokolwiek z nas, pracujących na etacie, nie boi się o swoje stanowisko pracy? Ktoś może powiedzieć,że to prawo pracy zmieniło się od lat trzydziestych XX wieku i będzie miał zapewne rację. Nikt nie zwolni współczesnego Pinnenberga za jednorazowe spóźnienie się do pracy, nie zwolni jego kolegów za „niewłaściwe życie prywatne”. Tak, prawo pracy się zmieniło, ale czy jesteśmy bezpieczni? Czy związki zawodowe działają lepiej niż ten, do którego należał Pinnenberg? Wreszcie czy jak nasz bohater nie dowierzamy czasem populistom i obiecujemy sobie w chwilach słabości oddać na nich głos, po to tylko, by przy wyborach nie zostać w domu? Czyż wreszcie nie stajemy przed bezdusznym urzędnikiem, który traktuje nas jak intruza, czy przed koniecznością zapłaty wygórowanego, naszym zdaniem, czynszu? Los statystycznego Polaka jest dokładnie taki sam jak los Johannesa Pinnenberga, człowieka, który chowa w sobie troski i problemy, człowieka, który boi się, ale chce też przetrwać, odpowiedzialnego za los najbliższych. Johannesa Pinnenberga, którego jedyne szczęście polegało na tym, że miał wspaniałego towarzysza swej niedoli- piękną Jaginkę.

Sięgnijcie więc współcześni Pinnenbergowie po Falladę. Lektura wprawdzie nie pocieszy, ale oddali poczucie osamotnienia.

recenzjeksiazek.natemat.pl

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.