Uncategorized

Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu”

 

10 lipca br. w Holu Głównym Sejmu marszałek Sejmu Ewa Kopacz uroczyście otworzyła wystawę „Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu”. W wydarzeniu wzięli także udział ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera, członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej oraz liczni zaproszeni goście.

nasi

– Wystawa (…) prezentuje bardzo istotny element naszego wspólnego dziedzictwa ściśle związany z kształtowaniem się niepodległego państwa Izrael. Ukazuje bowiem „polskie tropy” wybitnych przedstawicieli państwa Izrael działających w polityce, kulturze i nauce – powiedziała marszałek Sejmu podczas otwarcia wystawy. Ewa Kopacz zaznaczyła, że ekspozycja podkreśla aspekt więzi ludzkich we wzajemnych relacjach polsko-izraelskich, które oparte są na wielowiekowej wspólnej historii. Zdaniem marszałek Sejmu wystawa pokazuje, jak głęboko korzenie państwa Izrael, jego życia politycznego, społecznego i kulturalnego sięgają Polski. Marszałek Kopacz dodała również, że  pamięć wspólnoty polskich i żydowskich losów wśród Polaków jest wciąż żywa. A zaciekawienie żydowską kulturą nie mija. – Dziś państwo Izrael obchodzi swoje urodziny i jako przedstawiciel narodu, w którym przez wiele wieków Żydzi znajdowali dobre miejsce do życia,  przesyłam im pozdrowienia – podsumowała Ewa Kopacz.

Ambasador Izraela Zvi Rav-Nera podkreślił ogromne znaczenie dziewięciuset lat polsko- żydowskiej historii. Wspomniał również, że wielu obywateli izraelskich, mających polskie pochodzenie, miało znaczący wpływ na rozwój państwa Izrael.

Ekspozycja „Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu” została przygotowana z okazji tegorocznych obchodów 65. rocznicy powstania państwa Izrael. Jej inicjatorem jest  Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna. Wystawa pokazuje relacje między Polakami i Żydami w różnych momentach wspólnej historii m.in. w okresie międzywojennym oraz drugiej wojny światowej. Będzie można na niej zapoznać się z  biografiami obywateli Izraela, którzy urodzili się w Polsce lub mających polskie korzenie. Na planszach znajdą się życiorysy sławnych żydowskich polityków, artystów i powstańców getta warszawskiego.

Organizatorem wystawy jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i Ambasada Izraela w Warszawie. Ekspozycję można oglądać w Sejmie do 12 lipca br.

Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna powstała po raz pierwszy w 1989 r. W obecnej kadencji Sejmu liczy ona 31 członków, w tym 25 posłów i 6 senatorów. Przewodniczącą grupy jest posłanka Beata Małecka-Libera.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.