Uncategorized

GOŁDA TENCER: 25-lecie płyty “Miasteczko Bełz”

nadeslal Janusz Paliwoda

janusz Paliwodaa

Wywiad z Gołdą Tencer, który odbył się 22.11.2013 roku w Klubie Mamele z okazji 25-lecia ukazania się płyty “Miasteczko Bełz”. Prowadzi: Janusz Paliwoda

KLIKNIJ TUTAJ

GOŁDA TENCER — inicjatorka i twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, dyrektor generalny Fundacji Shalom, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego im. E. Rachel i I. Kamińskich w Warszawie. Uczęszczała do żydowskiej szkoły imienia Pereca w Łodzi, gdzie stawiała pierwsze kroki na scenie. Jako dziecko występowała na deskach łódzkiego Teatru Powszechnego. W 1969 roku przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Publiczność uwielbia ją nie tylko za role w klasycznych sztukach języka jidysz, (Leę w „Dybuku” Anskiego), ale także za osiągnięcia wokalne, m.in. interpretacje twórczości Gebirtiga i Mangera oraz anonimowych autorów ludowych. Wielokrotnie oklaskiwana i podziwiana za wykonania takich utworów jak: “Rebeka”, “Main jidisze mame”, “Baj Mir Bisti Szejn”czy “Rebns Nysn”. Piosenki te ukazały się w 1988 roku na longplayu pt. “Miasteczko Bełz”. W 1997 roku została wydana przez Fundację Shalom wersja CD tej płyty.

Popularność przyniosły Gołdzie Tencer również kreacje filmowe — zagrała m.in. w „Davidzie” Lilienthala, „Austerii” Kawalerowicza i komedii „Alles auf Zucker” Levy’ego. Laureatka wielu nagród i odznaczeń, m.in.: złotego medalu Gloria Artis, medalu „Dla ludzi czyniących dobro” oraz nagrody francuskiej Fundacji Leona Skopa i Feli Rosenbaum za działalność na rzecz historycznej odnowy Żydów w Polsce poprzez promowanie tradycji, kultury i języka jidysz. W 2011 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za upowszechnianie kultury żydowskiej oraz osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Z zainteresowaniem wysłuchałam wypowiedzi Gołdy Tencer przypominający tak wiele ciekawych i ważnych wydarzeń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.