Uncategorized

Tonia i jej Dzieci

Nadeslal Wanda Lacrampe

wanda lacrampe

Ten poruszający, po części autobiograficzny film Marcela Łozińskiego, przedstawia historię rodzeństwa naznaczonego ideowymi wyborami swoich rodziców. Ich matka, przedwojenna komunistka, została aresztowana i oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim i osadzona w więzieniu na pięć i pół roku. Ten traumatyczny czas jej dzieci – 11-letnia Werka i 9-letni Marcel – spędziły samotnie tułając się po kolejnych domach dziecka. Pod drzwiami sierocińca we Wrocławiu, na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: „My jesteśmy dziećmi komunistów”. Intymny dokument o trudnych wyborach matki i tragicznym losie jej dzieci. Film został nagrodzony Złotym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Caly film 55 min mozesz zobaczyc jak 

KLIKNIESZ TUTAJ

Historia Toni i jej środowiska czyli ludzi związanych z Noelem Fieldem podczas wojny w Szwajcarii i po wojnie w Polsce jest pasjonująca. Wszyscy oni zostali aresztowani w czasach stalinowkich: Tonia, Szymon Jakubowicz, Jerzy Nowicki (Lipszyc) i wielu, wielu innych. Sam Field wraz z żoną także, jego brat Herman – rownież. Został porwany z ulicy. Dzieci obu Fieldów porwane i wywiezione “cichcem” na Sybir. Gdy corka Hermana po 56r powrocila z ZSRR byla kompletnie zniszczona. Corka Noela przetracone zycie. Istnieje b bogata literatura na ten temat. Kilka ksiązek napisali sami Fieldowie.

tonia i Jej Dziecitonia i Jej DzieciNoel po więzieniu osiadł w Budapeszcie gdzie mieszkał w okazałej willi i zajmował sie jakims marksistowskim wydawnictwem. Na Wschodzie oskarżono go o szpiegostwo na rzecz Zachodu oskarżono i skazano, wolnosc przynisoła mu dopiero odwilż. W USA oskarżano go o szpiegostwo na rzecz Wschodu i zaocznie skazano na kare smierci. Pochodził ze znanej rodziny Unitarian (odłam protestantów) b zangazowanej na rzecz pomocy humanitarnej. W Polsce po wojnie odbudował szpital w Piekarach Śląskich zorganizował też gigantyczną pomoc żywnościową dla Europy Srodkowo-Wschodniej. Miliony paczek z żywnością, odzieżą. Słynne paczki z Unrry itp. Tonia jeżdziła cięzarówką po całej Polsce z mąką cukrem itp. Pracowała tez w szpitalu w Piekarach ŚLASKICH. Historia na kilka filmow, ze nie wspomne o romansach.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.