Uncategorized

Nowa ksiazka – ” Chlopiec z listy Schindlera”

Napisala i nadeslala

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

fzp

Leon Leyson

 Prawdziwa historia chłopca cudem ocalałego z Holocaustu.

Jaka motywacja przyświeca osobom, które spisują wojenne, traumatyczne losy i dzielą się publicznie historią swego ocalenia? Leonowi Leysonowi (Lejbowi Lejzonowi) zależało na uczczeniu pamięci zamordowanych braci, ale przede wszystkim wybawcy Oskara Schindlera.

chlopiec.z.listy

Wiele lat zwlekał z tą decyzją, nierozumiany i niesłuchany w Nowym Świecie, a po trosze pragnący zapomnieć, rozpocząć drugie życie bez zbytecznych obciążeń. Swą europejską przeszłość zamknął jednym symbolicznym gestem – pozostawieniem w pociągu do Los Angeles otrzymanego w obozie dla dipisów kapelusza. Gdyby to tylko mogło być takie proste!

“Moje życie zmieniło się wraz z premierą “Listy Schindlera” (…) W tym okresie ogromnego zainteresowania filmem zacząłem przemyśliwać, czy moja niechęć do opowiadania o wojennych przeżyciach była słuszna.”

 Oskar Schindler – Niemiec, członek NSDAP, szpieg. Od listopada 1939 roku prowadził w okupowanej Polsce, na krakowskim Zabłociu firmę produkującą garnki, menażki, a także amunicję na potrzeby armii niemieckiej, z wykorzystaniem taniej siły roboczej, głównie żydowskiej. Od 1943 roku prowadził grę o życie zatrudnianych przez siebie Żydów. Układy, kontakty, łapówki, zdolność przekonywania i urok osoby, której się nie odmawia, pozwoliły Schindlerowi najpierw skoszarować pracowników w barakach na terenie krakowskiej fabryki, zaś po likwidacji obozu “Płaszów” – przewieźć ich wraz z całą produkcją do Brűnnlitz na Morawach. Tam doczekali wyzwolenia. W grupie ocalonych znalazł się także kilkunastoletni Lejb Lejzon.

 Lejzon ocenia Schindlera bardzo pozytywnie, choć przecież musiał wiedzieć, że jest to także postać kontrowersyjna (pijak, kobieciarz), czy wręcz tragiczna (powojenna bieda, rozstanie z żoną, brak powodzenia w interesach).

 Tylko osoby postronne, aż chciałoby się rzec „obcy”, mają ewentualny problem z uznaniem zasług Schindlera. Schindlerjuden – jak sami siebie lubią nazywać – są pełni wdzięczności i podziwu dla człowieka, który uratował im życie. Wszyscy próbują zrozumieć motywy jego postępowania. W przypadku posiadacza zarówno Orderu Krwi (wysokie odznaczenie wojskowe ustanowione przez Hitlera, przyznawane za szczególne zasługi najbardziej oddanym zwolennikom NSDAP), jak i medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, ratującym z narażeniem własnego życia ofiary Holokaustu) może to być szczególnie trudne. Tak jak niepojęte wydaje się, aby lekarz przysięgający „Primum non nocere” posyłał więźniów do komór gazowych, lub uśmiercał zastrzykiem fenolu. Ekstremalne sytuacje, które czasami stawia przed nami życie weryfikują, czy pisany nam los bohatera, czy kata.

 Schindlerjuden – jak sami siebie lubią nazywać – są pełni wdzięczności i podziwu dla człowieka, który uratował im życie. Mają dla niego wiele ciepłych słów i… tylko ich zdanie się liczy. Pamiętajmy o tym sięgając po “Chłopca z listy Schindlera”.

 wydawnictwo

Proszynski i s-ka

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.