Uncategorized

Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Lekarzy cz 1

Nadeslala Maria Ciesielska

maria ciesielska

 

Dziś rozpoczynam prezentację Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Lekarzy. Pierwszym niech będzie Dr Ludwik Żurowski, lekarz w Krakowie, który w okresie okupacji pełnił funkcję lekarza odpowiedzialnego za walkę z chorobami zakaźnymi wśród pracowników polskich i żydowskich fabryk krakowskich.

 

Dzięki temu mógł swobodnie poruszać się po całym mieście, a także wchodzić do getta. Przemycał tam dzięki pomocy farmaceuty Tadeusza Pankiewicza m.in. farbę do włosów. Była ona bardzo potrzebna siwiejącym mężczyznom. Niemcy widząc osoby starsze nie chcieli zatrudniać ich do pracy i wysyłali do obozów. Jego żona przygotowywała w aptecznych butelkach mikstury tłuszczu i cukru, które dr Żurowski zabierał do getta w celu dożywiania chorych.Dr Żurowski był także lekarzem w jednej z fabryk amunicji w Krakowie. Przekonał dyrektora fabryki, że wśród jego pracowników rozprzestrzenia się rzadka choroba, typowa dla Żydów, którą leczyć potrafią jedynie lekarze Żydzi. Obawiając się przerwy w produkcji, dyrektor wyraził zgodę na zatrudnienie dr Bibersteina – przedwojennego szefa dr Żurowskiego. Od tego momentu obaj wspólnie leczyli robotników w fabryce.

Dr Żurowski pośredniczył ponadto w przekazywaniu informacji pomiędzy Żydami w getcie i po stronie aryjskiej. Dopomógł w ucieczce z getta chorej na raka piersi Żydówce. Niestety została ona ujęta w pociągu. W jej walizce znaleziono recepty podpisane przez dr Żurowskiego. Zalecanym lekiem była morfina, która uśmierzała ból śmiertelnie chorej. Dr Żurowski był przesłuchiwany i bity na gestapo ale nie wyjawił niczego.
W 1984 roku został pośmiertnie odznaczony przez Yad Vashem odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.(zdjęcie z BBC News)

Wirtualne muzeum medycyny

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.