Nadeslal Roman Wrobleski
Tadeusza Gierymskiego list do mnie o Januszu Korczaku
Niewielu z nas pamieta, ze Janusz Korczak w roku 1898 – mial wtedy dwadziescia lat i byl studentem medycyny na uniwersytecie warszawskim – uslyszawszy o konkursie dla dramaturgow pod patronatem Ignacego Paderewskiego zlozyl nan swa czteroaktowa sztuke “Ktoredy” o czlowieku, ktory, z powodu choroby umyslowej zrujnowal swa rodzine. “Któredy” otrzymala honorowa wzmianke
Podobno wtedy narodzic sie mial nom de plume Henryka Goldszmita. Potrzebowal, mowiono, pseudonimu, przyjal wiec imie i nazwisko z powiesci historycznej Kraszewskiego “Historia o Janaszu Korczaku i pieknej miecznikownie” – “Janasz Korczak” – ale drukarz popelnil literowke i tak juz na zawsze zostalo: Janusz Korczak. Naprawde to jeszcze przez szesc lat pozniej podpisywal sie swym rodzinnymnazwiskiem, a swe naukowe artykuly, zawsze.
Poczatek lat trzydziestych byl trudny i dla teatru i dla Korczaka.Dusila swiat Wielka Depresja, sytuacja materialna aktorow,rezyserow i kogokolwiek zwiazanego z teatrem byla bardzo zla, niebylo dotacji rzadowych i miejskich. Zastrajkowaly w protescie wszystkie teatry warszawskie.
A Korczak? Stracil w 1929 r. Izaaka Eliasberga, przyjaciela i niestrudzonego zbieracza funduszow dla sierocinca na Krochmalnej. W 1931 zastrzelil sie Jakub Mortkowicz, takze najblizszy przyjaciel i wydawca ksiazek Korczaka. Wrocil on z Paryza przygnebiony swym zadluzeniem i pogarszajaca sie koniunktura
Sytuacja ekonomiczna Polski byla paskudna, szykanowano Zydow, i w takiej to atmosferze pisal Korczak swa druga i ostatnia sztuke “Senat szalencow”, umieszczajac jej akcje w domu dla oblakanych. W “Ktoredy” rozprawial sie z obledem ojca. “Tworki” nowej sztuki to metafora dla spoleczenstwa, dla swiata.
Caly list znajdziesz jak
Kategorie: Uncategorized