Uncategorized

Ciekawostka medyczna

Nadeslala Maria Ciesielska

maria ciesielska

Karol Gustaw Jonscher (1889 – 1955) – wybitny profesor pediatrii Uniwersytetu Poznańskiego.Od 1912 roku kształcił się kolejno w Kijowie, Warszawie, Krakowie i Wiedniu. W latach1913-19 pełnił stanowisko asystenta i kierownika pracowni chemiczno-bakteriologicznej w Szpitalu im. Karola i Marii w Warszawie. Od 1920 związany z Kliniką Chorób Dzieci Uniwersytetu Warszawskiego a potem z Kliniką Chorób Dziecięcych Uniwersytetu Poznańskiego już jako jej kierownik. Wśród współpracowników docenta znalazł się dr Janusz Zeyland, późniejszy profesor, zamordowany przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w Szpitalu Wolskim.
W okresie międzywojennym, już jako profesor ,był dziekanem Wydziału Lekarskiego oraz prorektorem Uniwersytetu Poznańskiego Z tego okresu pochodzi prezentowane zdjęcie, wykonane podczas balu studentów UP.Według opisu NAC: Uczestnicy balu podczas poloneza. W pierwszej parze widoczni: rektor Uniwersytetu Poznańskiego prof. Stanisław Runge i pani Graszyńska oraz prorektor prof. Karol Jonscher i pani profesorowa Linda Kamieńska.

W 1940 roku przez kilka miesięcy był więziony w KL Dachau. Po uwolnieniu prof. Jonscher przebywał w Generalnej Gubernii, współpracując z działającym w podziemiu Uniwersytetem Ziem Zachodnich. Po wojnie objął kierownictwo Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Poznańskiego.
Na zdjęciu z 1935 roku : Teodor Taczak, rektor Uniwersytetu Poznańskiego prof. Stanisław Runge, prorektor prof. Karol Jonscher, dziekan wydziału lekarskiego.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.