Uncategorized

I ciagle widzie ich twarze

Nadeslala Fundacja Shalom

fundacja shalom

 

“I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich” – wystawa Fundacji Shalom w Bazylice w Castelló d’Empúries w Hiszpanii ( Katalonii )

11 października  2014 roku w Bazylice w Castelló d’Empúries odbędzie się  otwarcie wystawy „I ciągle widzę ich twarze…”.  To już 51. odsłona tej kolekcji, zapraszanej przez prestiżowe muzea i galerie na całym świecie. Dziś mija 20 lat od apelu ogłoszonego przez Gołdę Tencer o nadsyłanie zdjęć polskich Żydów. Organizatorzy nie spodziewali się, że projekt zaprezentowany po raz pierwszy w warszawskiej galerii „Zachęta” w 1996 roku, odniesie międzynarodowy sukces, a liczba otwarć będzie liczona w dziesiątkach…
Od 26 października do końca listopada wystawę obejrzeć będzie można w Teatrze Żydowskim przy Placu Grzybowskim w związku z oficjalnymi obchodami otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.

duze twarz.matka.z.dziecmi

„I ciągle widzę ich twarze…” to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, Dyrektor Fundacji Shalom w 1994 roku pokazując w mediach jedyne ocalałe zdjęcie z rodzinnego albumu, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holokauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć. Zdjęcia, które zebrała Fundacja nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, z makulatury. Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy – zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia – uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieku współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę.
Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich.
Wystawę w ciągu 18 lat pokazano w 50  muzeach na całym świecie, między innymi Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu,  Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku, pisał o niej szeroko „New York Times”.  O wyjątkowości tej wystawy świadczy jej uniwersalizm. Fotografie Żydów polskich są chętnie oglądane nie tylko przez osoby odwiedzające muzea europejskich stolic, ale również mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak Tykocin czy Szamotuły.
Wystawa zostanie zainaugurowana w Bazylice w Castelló d’Empóries w ramach dużej imprezy artystycznej la Ruta de l’art – Szlak Sztuki – organizowanej od siedmiu lat przez
Urząd Miasta Castelló d’Empóries.

Fundacja Shalom
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa
Tel. 22 620 30 36 (37)

http://www.shalom.org.pl/index.htm

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.