Uncategorized

ISIS usprawiedliwia zniewolenie Jazydów

Nadeslal Lazar Szaff

lazar szaff

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

autor: Daniel Pipes
National Review Online
16 październik 2014

Oryginał angielski: ISIS Justifies Its Yazidi Slaves
Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

Wiadomo, że ISIS zniewoliło jazdydzkie kobiety i dzieci, które zostały pojmane; raport Narodów Zjednoczonych wykazał, że “300 jazydzkich kobiet zostało zniewolonych”. Teraz, w swoim nowym wielojęzykowym magazynie, ISIS wyłożyło teologiczne usprawiedliwienie tej praktyki.

Pipes

Jazdydzcy uchodźcy uciekają przed ISIS w sierpniu 2014 roku

pipes 1
Malak Taus, jazdydzki anioł-paw i przywódca archaniołó

Większość czterostronicowego artykułu opublikowanego w angielskiej edycji “Dabiq” pt. “Powrót niewolnictwa przed godziną ostateczną” mówi o kwestii zawartej w tytule: w jaki sposób niewolnictwo będzie funkcjonowało wraz ze zbliżaniem się dnia sądu. Reszta tekstu usprawiedliwia zniewolenie Jazydów, wyznawców dawnej religii, których liczba nie przekracza miliona i którzy wyznają religię, mającą swoje źródła jeszcze w czasach przedislamskich, mocno zmodyfikowaną przez wpływy sufickie. Żyją głównie w regionie Sinjar w Iraku. Anonimowy autor twierdzi, że nie są monoteistami, lecz wierzą w “odstępstwo od prawdy”. Dlatego nie mogą liczyć na status “dhimmi”, chronionych.

Tłumaczy następnie jakie są konsekwencje takiego werdyktu [w nawiasach kwadratowych moje tłumaczenia terminów], twierdząc, że

 

 

Państwo Islamskie potraktowało tą grupę w sposób, w jaki większość fuqaha’ [znawców prawa] nakazała traktować muszrikin [politeistów].

Innymi słowy ISIS wciela w życie zasady przednowożytnego islamskiego prawa.

W przeciwieństwie do Żydów i chrześcijan, nie można narzucić im dżizja.

Dżizja, podatek opłacany przez nie-muzułmanów w zamian za “ochronę” jest przywilejem zarezerwowanym dla monoteistów; Jazydzi, w opinie Państwa Islamskiego nie są monoteistami, więc na ten przywilej nie zasługują.

Ich kobiety można zniewolić, w przeciwieństwie do kobiet-apostatów, które w opinie większości fuqaha’ nie mogą zostać zniewolone i można im tylko postawić ultimatum, by się nawróciły pod groźbą miecza.

Według ekspertów prawa islamskiego, Jazydzi, jako nie-apostaci, mogą zostać zniewoleni.

Po pojmaniu, kobiety i dzieci Jazydów zostały zgodnie z szariatem podzielone między wojowników Państwa Islamskiego, którzy uczestniczyli w operacjach w Sinjar, po tym jak jedną piątą niewolników przekazano władzom Państwa Islamskiego jako khums [podatek w wysokości jednej piątej, który otrzymuje państwo].

Państwo Islamskie zastosowało więc klasyczną doktrynę dotyczącą łupów wojennych.

Tego typu zniewolenie muszrik [politeistycznych] rodzin na dużą skalę, jest prawdopodobnie pierwszym od czasu porzucenia szariatu. Inne przypadki to, na znacznie mniejszą skalę, zniewolenie chrześcijańskich kobiet i dzieci na Filipinach i w Nigerii przez tamtejszych mudżahedinów.

Powyższy fragment odnosi się do grupy Abu Sajaf na Filipinahc i Boko Haram w Nigerii.

Zniewolone rodziny jazdydzkie zostały następnie sprzedane żołnierzom Państwa Islamskiego w podobny sposób, w jaki muszrikin zostali sprzedaniu Towarzyszom [Proroka] (radijallahu ‘anhum) [Niech Bóg będzie z nich zadowolony]. Zastosowano wiele dobrze znanych przepisów, w tym zakaz rozdzielania matki od jej małych dzieci.

ISIS znów podkreśla, że postępuje zgodnie z zasadami. Warto zauważyć słowo “sprzedane”.

Wiele kobiet i dzieci muszrik z własnej woli zaakceptowało islam i teraz postępuje zgodnie z jego zasadami po odejściu z ciemnoty szirk [politeizmu].

Autor kończy trzema haditami [anegdotami i powiedzeniami z życia Mahometa], które podkreślają użyteczność niewolnictwa, by osiągnąć nawrócenia na islam i miejsce w niebie. Zniewolenie pomaga więc zarówno społeczności muzułmańskiej (powiększając ją) jak i niewolnikom (udostępniając im niebo). Po prostu wspaniale!

 

pipes 2

Świątynia jazydzka w Lalesz w Iraku
Artykuł w bardzo zarabizowanym angielskim jest typowy dla dyskursu prowadzonego przez ISIS. Angielski stanowi tylko strukturę, kluczowe terminy podane są wyłącznie w klasycznym arabskim, z pojedynczymi śladami dialektu (np. muszrikin). Transliteracje z arabskiego są pedantycznie dokładnie.Nasuwa się kilka wniosków:

Jak w każdym innym aspekcie życia, ISIS bez wyjątków i brutalnie narzuca przednowożytne prawo islamskie, nie ustępując nawet na krok współczesnym zwyczajom. Stara się ustanowić współczesny kalifat, jakby nadal był siódmy wiek. Ścięcia i zniewolenia są szokujące dla współczesnych a ISIS stara się je narzucać na tych, których uważa za niewiernych.

Dzikie, reakcyjne działania ISIS są atrakcyjne dla niewielkiej grupy wyznawców, podczas gdy ich mesjanistyczne zacięcie zawiodło ich bardzo, bardzo daleko – od granic Turcji po przedmieścia Bagdadu. Jednak ich działania alienują większość, muzułmanów i nie-muzułmanów, co doprowadzi do ich upadku, lecz niestety wyrządzi także szkodę samemu islamowi.

http://pl.danielpipes.org/15261/isis-usprawiedliwia-zniewolenie-jazydow

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.