Uncategorized

Fakty o Liście Otwartym

Nadeslal Heniek Lewkowicz

henry lewkowicz

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Facts about the Open Letter

simcha

Simcha Rotem and Pnina Grynszpan-Frymer sign the Open Letter / Podpisuja List Otwarty

Strona “Czy upamiętnić Sprawiedliwych na terenie byłego getta“ zwrόciła się po szczegόłowe wyjaśnienia do osoby, ktόra:

  • była zaproszona wraz z towarzyszącą ekipą filmową do domόw Simchy Rotema w Jerozolimie i Pniny Grynszpan-Frymer w Tel Awiwie
  • była świadkiem przeczytania do kamery Listu Otwartego przez Simchę Rotema
  • była świadkiem podpisu Listu Otwartego przez Simchę Rotema i Pninę Grynszpan-Frymer
  • brała udział w rozmowach ktόre zostały również nagrane
  • doręczyła osobiście List Otwarty do adresatów w Warszawie

1.  List do Prezydenta RP i Prezydent Miasta Warszawy został doręczony do kancelarii Prezydenta RP i do kancelarii Prezydent Miasta Warszawy przez osobę, ktόra spotkała się z Simchą Rotemem i Pniną Grynszpan-Frymer w Izraelu, w ich domach w Jerozolimie i w Tel Awiwie.

2.  Doreczęniu listu do Prezydenta RP i do Prezydent Miasta Warszawy towarzyszył list uwierzytelniający złożony w kancelarii Prezydenta RP i kancelarii Prezydent Miasta Warszawy. Dodatkowo ta sama informacja została przesłana przez email na adresy: listy@prezydent.pl i sekretariatprezydenta@um.warszawa.pl.

3.  Nazwisko i kontakt osoby, ktόra spotkała się w Izraelu z Simchą Rotemem i Pniną Grynszpan-Frymer, i która była obecna przy filmowaniu czytania Listu Otwartego, i przy jego podpisywaniu, było podane zarόwno przy osobistym jak i elektronicznym doręczeniu Listu Otwartego.

4.  Spotkania w Jerozolimie w domu Symchy Rotema i w Tel Awiwie w domu Pniny Grynszpan-Frymer odbyły się na ich zaproszenie, za ich zgodą i w obecności wielu świadkόw i rodziny.

5.  Sfilmowanie odczytania listu przez Simchę Rotema odbyło się za jego zgodą, z pełną świadomością jego, jak i adresatόw, do ktόrych jest skierowany.

6.  Zgodnie z oświadczeniem rzecznika Prezydenta RP, Symcha Rotem popiera budowę pomnika i jego lokalizację na Muranowie, w okolicy Muzeum ale NIE wynika z tego by popieral lokalizację na proponowanych działkach X i Y, ktore Fundacja Pamięć i Przyszlość oglosiła w swoich planach.

Wykluczenie lokalizacji w BEZPOŚREDNIM sąsiedztwie Pomnika Bohaterό w Getta i Muzeum Polin jest jedynym przedmiotem sporu, istotą sprzeciwu i obiektem prośby do Przezydenta RP i Prezydent Miasta Warszawy.

7.  Nagrany film demonstruje że Symcha Rotem znakomicie wie co czyta, klarownie czyta, robi to bez trudnosci i nie ma żadnych wątpliwości, o ktόrym pomniku mόwi i jakiemu miejscu się sprzeciwia prosząc “o zachowanie dla nich tego skrawka byłego getta, o uszanowanie uczuć tych, którzy czują się strażnikami pamięci.” 

8.  Do tej pory kancelarie Prezydenta RP i Prezydent Miasta Warszawy nie wystosowały odpowiedzi do Symchy Rotema i Pniny Grynszpan-Frymer czego dawno już należało się spodziewać.

9.  Nie mozna tez pomijać istotnego faktu, że Symcha Rotem nie był jedynym Bojownikiem Getta, ktόry podpisał List Otwarty.  Mimo, że Pnina Grynszpan-Frymer nie czyta listu do kamery, podpisała go i to są też jej słowa i ona tych słόw nie wycofuje.

10.  W konkluzji stwierdzamy, że List Otwarty został użyty przez jego oponentów w sposόb nierzetelny. Zarόwno Symcha Rotem jak i Pnina Grynszpan-Frymer mają prawo do swojego zdania, ktόre zostało klarownie wyrażone. Rόżnica zdań nie upoważnia do wywierania presji na osoby Symchy Rotema i Pniniy Grynszpan-Frymer lub ignorowania ich prośby. Nie tylko jesteśmy świadkami przykrej i nieetycznej sytuacji ale także obrażenia godności Bojownikόw Getta.

11.  Wszystkie instytucje, wszystkie osoby, ktόre tak się spieszyły z pisaniem swoich wersji wydarzeń, których ani nie byli świadkami ani nie mają rzeczowych podstaw do wydawania opinii, ci wszyscy powinni publicznie przeprosić Symchę Rotema i Pninę Grynszpan-Frymer. Oni, nasi ŻYDOWSCY BOHATERZY, nie zasłużyli na takie traktowanie i użycie ich imienia do publicznej rozgrywki tylko dlatego, że Fundacja Pamięć i Przyszłość i ich sponsorzy nie tolerują sprzeciwu w realizacji swojego projektu w upatrzonej lokalizacji.

Apel od edytorow strony “Czy upamiętnić Sprawiedliwych na terenie byłego getta”

Wobec zaistniałej sytuacji strona “Czy upamiętnić Sprawiedliwych na terenie byłego getta” apeluje do Prezydenta RP, Prezydent Miasta Warszawy i Fundacji Pamięć i Przyszłość o wzięcie pod uwagę głosów z Polski i z całego świata, głosów, ktore reprezenują zarówno społeczność żydowską jak i polską, religijną i świecką, autorytety akademickie, artystów, wybitnych autorów i dziennikarzy piszących po polsku, w jidysz, po hebrajsku, angielsku, francusku i w innych językach.

A przede wszystkim apelujemy o wzięcie pod uwagę głosów tysięcy emigrantów marcowych, pozbawionych obywatelstwa polskiego – WYGNANYCH z Polski ŻYDOW – głównie dzieci tych, którzy przeżyli Zagładę, które nawołują do zmiany planowanej LOKALIZACJI.

Dlaczego?

To nasi rodzice odbudowywali życie żydowskie w Polsce, na zgliszczach Zagłady. Tak powstawaly instytucje żydowskie: szkoły żydowskie, kolonie żydowskie, spółdzielnie, gazeta żydowska, Żydowski Instytuy Historyczny, Teatr Zydowski, synagogi i domy modlitwy, TSKŻ-ety. To nasi rodzice kupowali cegiełki na budowę Pomnika Bohaterów Getta. I to my, Drugie Pokolenie, wyrośliśmy w Polsce w kultywowaniu najlepszych tradycji żydowskich i polskich. To właśnie na tym małym skrawku, na którym stoi pomnik Natana Rapoporta i teraz też muzeum Polin, staliśmy na wartach honorowych, przyjeżdżaliśmy z całej Polski, byliśmy z naszymi rodzicami kiedy w tym miejscu pochylali głowy w pamięci nad utraconym światem. Dla wielu z nas to miejsce jest fizycznym cmentarzem naszych rodzin.

My nie jesteśmy reprezentowani przez Fundację Pamięć i Przyszłość. A to właśnie my, wygnani z Polski Żydzi i ich dzieci, mamy pełne prawa do naszego głosu w tej sprawie i powinniśmy być integralną częścią tej dyskusji.

 SZCZERZE PRAGNIEMY ABY SPÓR O MIEJSCE POMNIKA SPRAWIEDLIWYCH ZOSTAŁ JAK NAJSZYBCIEJ ZAŻEGNANY, BY BOHATEROWIE, KTÓRZY RATOWALI NASZYCH RODZICÓW DOCZEKALI SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ ZASŁUŻONEGO UZNANIA I W SPOSÓB NIE WZBUDZAJĄCY KONTROWERSJI. 

 CZEKAMY NA ZAPROSZENIE DO WSPÓLNEJ, ZGODNEJ DYSKUSJI i WSPÓŁPRACY.

cegielka

Cegiełka na Pomnik Bohaterów Getta

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie znam wszystkich szczegolow tej niepotrzebnie zagmatwanej sprawy ale czuje ze powyzszy list jest napisany z ogromna godnoscia, kultura i wywazeniem, i zasluguje szybka odpowiedz w podobnym tonie.. Brak odpowiedzi ze strony polskich wladz jest obelga dla pamieci Zamordowanych Zydow jak i dla pamieci Sprawiedliwych. Popieram calkowicie argumenty powyzszego listu i mam nadzieje ze sprawa Pomnika Sprawiedliwych, ktora niestety przybiera coraz bardziej niesmaczny obrot z racji niezrozumialych oporow polskich wladz, zostanie jak najszybciej rozwiazna w duchu pelnego zrozumienia dla wrazliwosci Zydow i szacunku dla pamieci Sprawiedliwych. Nie jest to zybyt wygorowane oczekiwanie i chce wierzyc ze Wladze Polskie potrafia jemu sprostac.
    Ewa Korulska, Szwajcaria

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.