Uncategorized

Niemcy bardzo lubiani w Izraelu

Nadeslal Robert Gantz

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Jak postrzegają dzisiaj Izraelczycy Niemców? Badanie przeprowadzone 50 lat po podjęciu przez RFN i Izrael stosunków dyplomatycznych przynosi zaskakujące wyniki.

Symbolbild Deutschland Israel Flaggen

Niemcy są wysoko notowani zarówno wśród Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, wykazało badanie przeprowadzone w grudniu 2014. W każdej z tych grup pytanych było tysiąc osób.

W Izraelu blisko 70 procent badanych ma dobre albo bardzo dobre mniemanie o Niemczech. Na skali popularności europejskich krajów RFN znajduje się wręcz w czołówce. Naprawdę złe zdanie ma o Niemczech tylko 23 procent Izraelczyków. Wyraźne są przy tym różnice między religijną a świecką częścią społeczeństwa. Im ankietowani byli bardziej religijni, tym bardziej zdystansowany był ich stosunek do Niemiec i Niemców. Z największą dezaprobatą spotykają się Niemcy w grupie ultraortodoksyjnych Żydów, mówi Mitchell Barack, który na zlecenie Fundacji Konrada Adenauera przeprowadzał badania w Izraelu.

Ehemaliges Vernichtungslager Auschwitz-BirkenauPamięć Holocaustu jest do dzisiaj decydująca dla stosunków niemiecko-izraelskich

Historia i przyszłość

Niezmiennie dużą rolę w stosunkach między Niemcami i Izraelczykami odgrywa pamięć Shoa. Na pytanie, co pierwsze kojarzy się Pani/Panu z Niemcami, 400 z 1000 badanych osób odpowiedziało, że Holocaust. Dla większości mieszkańców Izraela zagłada Żydów europejskich przez nazistów jest do dzisiaj decydująca dla stosunków obydwu krajów. Jednocześnie jednak coraz częściej Izraelczycy mówią też o wspólnych interesach, które łączą ich kraj i Niemcy. 50 lat po nawiązaniu przez Izrael i Niemcy stosunków dyplomatycznych, jedna trzecia badanych poproszona o określenie stosunków niemiecko-izraelskich użyła pojęć takich jak „ciepłe”, „bardzo bliskie” lub „przyjazne”.

Cenione są Niemcy wśród Izraelczyków przede wszystkim jako cel wyjazdów turystycznych. Dwie trzecie zawsze chętnie podróżujących Izraelczyków uznało, że wyjazd do Niemiec ich kusi, pawie połowa już odwiedziła Niemcy. Niewielu natomiast chciałoby osiedlić się w Niemczech na stałe. Chociaż standard życia w Niemczech jest bardzo ceniony, tylko jedna trzecia badanych byłaby gotowa opuścić ojczyznę i przyjąć ofertę pracy w Niemczech.

Supergwiazda Angela Merkel

Ogromną estymą cieszy się w Izraelu kanclerz Angela Merkel. W ostatnich latach jej popularność wrosła jeszcze bardziej. W 2007 roku była oceniana pozytywnie przez połowę izraelskiego społeczeństwa. W 2008 roku wygłosiła w Knesecie przemówienie, które spotkało się z dużym uznaniem.

Flash-Galerie Angela Merkel 2008 Rede vor KnessetHistoryczne wystąpienie kanclerz Merkel w izraelskim parlamencie, marzec 2008

Od tego czasu w superlatywach wyraża się o niej 70 procent Izraelczyków. Większość ceni sobie, że opowiadała się po stronie Izraela także w trudnych czasach i nie poddawała w wątpliwość swojego wsparcia dla niego. Kanclerz raz po raz podkreśla, że gwarantowanie Izraelowi prawa do istnienia jest niemiecką racją stanu.

Wśród Palestyńczyków Angela Merkel nie cieszy się już taką renomą. Pozytywnie ocenia ją tylko 37 procent Palestyńczyków, 32 procent negatywnie.

Pozytywny obraz Niemiec w Strefie Gazy

Także Niemcy nie są postrzegane na terenach palestyńskich tak dobrze jak w Izraelu. Mimo to także tam mniej więcej połowa społeczeństwa ma dobre mniemanie o Niemczech, trzy czwarte badanych życzyłoby sobie bliższych stosunków z Niemcami.

Dr Khalil Shikaki Khalil Shikaki: Szczególnie pozytywnie Niemcy są postrzegani w Strefie Gazy

Zdanie to różni się jednak zależnie od regionu. W Strefie Gazy wizerunek Niemiec jest z reguły pozytywny. Dwie trzecie mieszkańców korzysta tam z niemieckich produktów, zainteresowanie Niemcami a zwłaszcza Berlinem jest zaskakująco wysokie, mówi autor palestyńskich badań Khalil Shikaki. Wiele osób w Strefie Gazy ma w stolicy Niemiec krewnych albo znajomych i śledzi wydarzenia w Berlinie poprzez media. 63 procent badanych chciałoby odwiedzić Niemcy. Na Zachodnim Brzegu (Jordanu) jest to znacznie mniejsza grupa – tylko 43 procent ankietowanych. Mniej więcej połowa Palestyńczyków w Strefie Gazy mogłaby sobie wyobrazić przeniesienie się na stałe do Niemiec.

Specjalny charakter stosunków niemiecko-izraelskich

Większość badanych Palestyńczyków rozumie, że Niemcy i Izrael łączą stosunki szczególne, oparte na doświadczeniach historycznych. Około połowa badanych jest świadoma wsparcia, jakiego udzielają Izraelowi Niemcy i nie poddaje go w wątpliwość. Podobna grupa jest też jednak przekonana, że niemiecki rząd wspiera dążenie Palestyńczyków do utworzenia własnego państwa. Większość Palestyńczyków uważa mimo to, że stosunki z Niemcami można rozbudować. Na pytanie, z którym z państw europejskich powinno się rozwijać kontakty, ponad połowa badanych wymieniła Niemcy, a za nimi Francję.

Bettina Marx / tł. Elżbieta Stasik

http://www.dw.de/niemcy-bardzo-lubiani-w-izraelu/a-18188473

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.