Uncategorized

Oświadczenie B’nai B’rith – Polin 

Przyslal Heniek Lewkowicz

henry lewkowicz

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Oświadczenie B’nai B’rith – Polin (Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej) w sprawie lokalizacji pomnika ku czci sprawiedliwych, RATUJĄCYM OCALENI

 

Toczy się dyskusja na temat pomnika ku czci sprawiedliwych, RATUJĄCYM OCALENI i jego lokalizacji. Żydowskie stowarzyszenie B’nai B’rith Polin uważa, że pomnik, zwłaszcza obok pomnika getta i Muzeum Historii Żydów Polskich, będzie narażony na manipulację, – że działalność bohaterów będzie przedstawiona, jako polska norma.

 

Aby tak się nie stało pomnik musiałby jasno wyrażać to, że ratujący byli nieliczni, że narażali się na niechęć i ostracyzm otoczenia, że stanowili wyjątek, a nie regułę. Bliska jest nam idea pomnika rozproszonego – wielu minipomników na wzór stolperstein tam, gdzie pomoc była naprawdę udzielana, tabliczek przypominających „tu żył człowiek, który ratował Żydów”. Otwierałoby to szansę na działania edukacyjne, na pokazywanie wojennej złożoności i powojennego braku uznania dla sprawiedliwych, których przez lata doceniał publicznie tylko izraelski Instytut Jad Waszem. Oddałoby też prawdziwą sprawiedliwość sprawiedliwym.

 

Zarząd B’nai B’rith – Polin

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.