Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 28 – 29 kwietnia

28 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy wzniecili w nocy zamieszki w Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 izraelski policjant.
28 kwietnia 2015 r. w południe na Wzgórza Golan spadły 2 syryjskie pociski moździerzowe, nie powodując żadnych szkód. W ocenie ekspertów nie był to celowy ostrzał, tylko błąd celowniczych moździerzy. W pobliżu granicy wciąż trwają walki rebeliantów z syryjskimi siłami rządowymi. Do incydentu doszło w pobliżu kibucu Ein Zivan.
28 kwietnia 2015 r. na lotnisku Ben-Guriona wylądował samolot El-Al, który przywiózł z Nepalu 229 uratowanych Izraelczyków, w tym 15 dzieci. Na miejscu wciąż zaginionych pozostaje 11 Izraelczyków.
28 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone ocenie sytuacji w Nepalu. Premier powiedział: „skupiamy się na dwóch działaniach. Pierwszym z nich jest, aby zlokalizować i wydobyć Izraelczyków z niebezpieczeństw w Nepalu i umożliwić im bezpieczny powrót do Izraela. W tym celu będziemy kontynuować działania operacyjne, które koordynujemy z rządem Nepalu i innymi organizacjami. Jednocześnie utworzyliśmy szpital polowy w Nepalu, aby pomagać ludziom w Nepalu. Działamy w oparciu na dwóch zasadach – Izrael jest odpowiedzialny sam za siebie i za udzielanie pomocy humanitarnej w Nepalu, jak również wielu innych krajach.”

28 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus jadący z Jerozolimy do Jerycha. Autobus został uszkodzony.
28 kwietnia 2015 r. popołudniem wybuchły w Nablusie starcia pomiędzy palestyńskimi siłami bezpieczeństwa a bojówkami al-Fatah. Nie są jasne okoliczności wybuchu starć.

28 kwietnia 2015 r. w Katmandu (Nepal) rozpoczął funkcjonować izraelski szpital polowym. Pomocy potrzebującym udziela liczący 240 osób personel medyczny, w tym 40 lekarzy. Szpital dysponuje 61 tonami sprzętu i lekarstw. Równocześnie prowadzone są działania poszukiwawczo ratunkowe w górach. Dwa prywatne helikoptery wynajęte przez izraelskie firmy ubezpieczeniowe ewakuowały izraelskich turystów z pogranicza Tybetu. Poczyniono również starania o wynajęcie małych samolotów w Indiach i Chinach.

29 kwietnia 2015 r. Bank Izraela zakupił 400 mln USD. W dniu wczorajszym zakupił 75 mln USD. Eksperci uważnie przyglądają się poczynaniom izraelskiego banku państwowego.

29 kwietnia 2015 r. Siły Obronne Izraela zwróciły do Strefy Gazy 15 łodzi rybackich, które były skonfiskowane w ciągu minionych lat, gdy ich właściciele decydowali się na połowy w zakazanej strefie. Zezwolono także na wwiezienie do Strefy Gazy 14 tys. ton materiałów budowlanych. Przez przejście graniczne Kerem Szalom wjechało 354 samochodów ciężarowych.
    29 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus przy bloku żydowskich osiedli Gusz Ecjon w Judei. Ranny w głowę kierowca autobusu zjechał na pobocze i zdołał bezpiecznie się zatrzymać.

  29 kwietnia 2015 r. około 400 Palestyńczyków demonstrowało wieczorem w Gazie domagając się odbudowy zniszczeń wojennych i zakończenia wewnętrznych podziałów pomiędzy palestyńskimi frakcjami politycznymi. Milicje Hamasu rozbiły demonstrację, boleśnie bijąc jej uczestników i aresztując 7 osób.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.