Uncategorized

Trubadurzy w Nowym Jorku

 

TrubadurzyTrubadurzy to zespół wokalno-instrumentalny utworzony w 1963 r. w Łodzi w składzie: Bogdan Borkowski – gitara, spiew, Sławomir Kowalewski –gitara basowa ,spiew, Krzysztof Krawczyk – gitara ,spiew, Jerzy Krzemiński – gitara ,spiew, Marian Lichtman – perkusja. Zadebiutowali w 1965 roku wraz z solistką Sławą Mikołajczyk na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyli tam nagrodę za debiut. Zespol towarzyszył na estradzie Annie German.

W 1966 r. zespol zawiesił działalność. Wznowił ją w styczniu 1968 r. i dokonał nagrań dla radiowego Studia Rytm. W tym samym roku wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką “Przyjedź mamo na przysięgę”, która otrzymała nagrodę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu.

Do 1970 r. koncertował i nagrywał jako kwartet: Sławomir Kowalewski , Krzysztof Krawczyk,, Marian Lichtman , Ryszard Poznakowski. W latach 1970–1981 skład Trubadurów ulegał częstym zmianom. Zespół kilkakrotnie zawieszał i wznawiał działalność. W 1973 r. odszedł Krzysztof Krawczyk, okazjonalnie współpracował Ryszardem Poznakowski. W 1981 r. ponownie zawiesił działalność. W latach 80. reaktywował się trzykrotnie: w 1984 r. jako trio Sławomir Kowalewski, Marian Lichtman, Ryszard Poznakowski; w 1985 r. jako Trubadurzy ’85 w składzie: Sławomir Kowalewski, Danuta Poznakowska, Ryszard Poznakowski; w 1987 r. jako kwartet z Krzysztofem Krawczykiem.

Trubaqdurzy dokonali licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Zrealizowali recitale i programy w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi i Warszawie, m.in. “Wariacje na pięć kamer”, “Interclub”, “Naszyjnik królowej” i “Znowu razem”. Wystąpił w filmach Wszystko na sprzedaż (jako zespół Bliscy Płaczu) i Polowanie na muchy (reż. Andrzej Wajda).

Jest także laureatem Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1971 r. i Srebrnego Pierścienia w 1975 r. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, Belgii, Mongolii i na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

W 1994 r. wznowił działalność programem Trubadurzy 20 lat później w składzie: Sławomir Kowalewski, Piotr Kuźniak, Marian Lichtman Ryszard Poznakowski. W 2005 r. rozstał się z zespołem Ryszarda Poznakowski, a jego miejsce zajął Jacek Malanowski, który do dzisiaj gra w zespole.

trubadurzy i ewa h

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Harley I Marian Lichtman

Wywiad z Trubadurami

Znamy sie tylko z widzenia

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.