Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 23.5 – 26.5

izraelska flaga23 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. Netanjahu podziękował Stanom Zjednoczonym za przeciwstawienie się arabskim planom utworzenia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni jądrowej. Równocześnie Netanjahu poruszył problematykę irańskiego programu jądrowego.

24 maja 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w nocy nożem 2 Żydów idących no nocne modły przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Policja zatrzymała napastnika po pościgu.

24 maja 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah wyraził zaniepokojenie przejęciem przez Państwo Islamskie kontroli nad ponad połową obszaru Syrii. “Jest to wielki wróg, taki jak Izrael. Oni są mordercami i gwałcicielami, niszczącymi wszystko na swojej drodze. Zabijają setki ludzi na raz … Ich terror jest bezprecedensowy. Jest to zagrożenie dla wszystkich. Nikt nie powinien chować głowy w piasek. Zapraszamy wszystkich do Libanu i regionu, by przejąć odpowiedzialność i skonfrontować się z niebezpieczeństwem, kończąc ciszę, wahanie i neutralność. W rzeczywistości ISI jest tak samo zły jak Izraelczycy. Ale siły dobra będą w stanie wygrać walkę z ISI. Narody regionu już pokonały Izrael i Stany Zjednoczone. ISIS nie jest silniejszy od nich. W ciągu kilku ostatnich miesięcy oni zaatakowali ISIS znacznie słabiej, niż uczynił to Izrael podczas wojny w Libanie i Gazie. Jedynymi, którzy mogą bronić Liban jest Hezbollah. Walczymy u boku naszych syryjskich braci, obok ludowego ruchu oporu w Damaszku, Aleppo, Deir Ezzor, Qusayr, Hasakeh i Idlib. Już jesteśmy obecni w wielu miejscach i będziemy obecni we wszystkich miejscach Syrii, w których walka będzie tego wymagała. Pozostaniemy tu w południowym Libanie. Nasze oczy zawsze są skierowane na naszego głównego wroga, Izrael. My nie opuścimy tej bitwy, ale musimy też prowadzić drugą bitwę z ISIS. Będziemy kontynuować walkę z Izraelem – inne kwestie nie odwrócą naszej uwagi.”

25 maja 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlem Mołotowa żydowski dom na Starym Mieście Jerozolimy. Policja aresztowała napastnika, którego obraz został zarejestrowany przez kamery monitoringu. W nocy na Starym Mieście doszło również do gwałtownej bójki kilkudziesięciu muzułmanów z chrześcijanami. Interweniowała policja, która użyła środków do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 chrześcijanin. Aresztowano 2 osoby.

 25 maja 2015 r. sąd rejonowy w Jerozolimie skazał byłego premiera Ehuda Olmerta na osiem miesięcy więzienia za przyjęcie łapówki od amerykańskiego biznesmena.

25 maja 2015 r. rzecznik egipskiej armii poinformował, że na granicy Strefy Gazy zniszczono 521 podziemnych tuneli przemytniczych. Niektóre z nich były zbudowane z szyn kolejowych, a długość najdłuższego wynosiła 2,8 km. Egipska armia nadal rozbudowuje strefę buforową na granicy ze Strefą Gazy.

26 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael będzie starał się jak najszybciej uruchomić pełną eksploatację złóż gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym i nie pozwoli na opóźnienie tego procesu. “Nie powtórzymy błędu innych krajów, które szukały idealnego rozwiązania dla swojego gazu i czasami swojej ropy, a w rezultacie gaz i ropa pozostawały pod dnem morskim lub pod ziemią. Mieli idealne rozwiązanie, które nie było realistyczne. W tej sytuacji mogli poklepać się po plecach chwaląc za najbardziej konkurencyjne pragnienia, które nigdy nie zostały zrealizowane. W ich wyniku minęło wiele lat, podczas których wiele krajów nie korzystało z energii pochodzącej z tych źródeł. Nie zrobimy tego. Będziemy ostrożnie i uważnie działać, aby równoważyć konkurencję i wzajemne interesy, i wydobywać gaz z głębin morza.”

    26 maja 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami patrol straży granicznej w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 izraelski żołnierz.


  26 maja 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 4 rakiety. Jedną z nich zestrzelił system antyrakietowy Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie w pobliżu miast Aszdod i Gan Jawne. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad.

26 maja 2015 r. izraelskie czołgi ostrzelały wieczorem pozycje w Strefie Gazy, z których wcześniej wystrzelono rakiety na terytorium Izraela. Równocześnie Hamas rozpoczął pośpieszną ewakuację wszystkich siedzib swoich sił bezpieczeństwa, obawiając się, że mogą one stać się celem izraelskich ataków odwetowych. Oczekuje się, że ewakuacja potrwa do godzin porannych.

26 maja 2015 r. władze egipskie po raz pierwszy od 80 dni otworzyły przejście graniczne Rafah, umożliwiając Palestyńczykom powrót z Egiptu do Strefy Gazy. Przejście będzie otwarte przez dwa dni.

Przyslal Efrain

http://www.izrael.badacz.org/

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.