Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 30 lipca – 3 sierpnia

30 lipca 2015 r. nad ranem południowy Izrael dotknęło trzęsienie ziemi o sile 4,3 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie Morza Martwego. Nie odnotowano żadnych szkód.
  30 lipca 2015 r. ministerstwo spraw zagranicznych zarzuciły Amnesty International tworzenie „fałszywego przebiegu wydarzeń” i oskarżyło organizację o „obsesję na punkcie Izraela„. „Amnesty International chyba zapomniała, że w Strefie Gazy wciąż toczy się konflikt i że palestyńskie organizacje terrorystyczne prowadziły intensywne ataki przeciwko armii izraelskiej na obszarach zamieszkiwanych przez ludność cywilną. W przeciwieństwie do tego, co głosi Amnesty International, armia Izraela działa zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego.” Komunikat odesłał do raportu potwierdzającego zgodność operacji z przepisami prawa.
    30 lipca 2015 r. nożownik zaatakował w Jerozolimie uczestników parady Gay Pride, raniąc sześć osób, w tym dwie ciężko. Sprawcą okazał się ultraortodoksyjny Żyd, który dokonał podobnego ataku w 2005 roku i kilka tygodni temu wyszedł z więzienia. Premier Benjamin Netanjahu nazwał atak „nikczemnym przestępstwem motywowanym nienawiścią„. W paradzie homoseksualistów brało udział około 5 tys. osób. Napastnik Jiszaj Szlissel powiedział, że nie ufa rządowi Izraela. „Nie uznaję instytucji rządowych. Sąd nie działa zgodnie z naukami Tory. Zrobiłem to, ponieważ Izrael nie przestrzega Tory.”

30 lipca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa usunęły w nocy żydowskich aktywistów z opuszczonego osiedla Sa-Nur na północy Samarii. Około 250 osób dobrowolnie opuściło domy i autobusami wyjechało z osiedla. Następnie policjanci siłą eksmitowali około 100 młodych aktywistów. Nikt nie doznał obrażeń.

30 lipca 2015 r. Amnesty International we współpracy z londyńską grupą badawcząForensic Architecture opublikowała raport „Czarny piątek: rzeź w Rafah„, w którym oskarżyła Izrael o popełnienie latem 2014 roku zbrodni wojennych podczas operacji zbrojnej w palestyńskiej Strefie Gazy. Organizacja zarzuca państwu żydowskiemu zabójstwo 135 cywilów w odwecie za pojmanie izraelskiego żołnierza w dniu 1 sierpnia 2014 r. w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Zdaniem organizacji „uruchomienie procedury Hannibal doprowadziło do decyzji o nielegalnych atakach na cywilów.” W raporcie przytoczone zostały wypowiedzi świadków opisujących „sceny paniki i chaosu pod ostrzałem samolotów F-16, dronów, helikopterów i artylerii, w wyniku którego zginęli cywile uciekający pieszo lub pojazdami ewakuującymi rannych„.
   30 lipca 2015 r. Departament Stanu USA wyraził „głębokie zaniepokojenie” z powodu decyzji rządu Izraela o budowie nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner powiedział: „Stany Zjednoczone niezmiennie uważają osiedla za nielegalne i zdecydowanie sprzeciwiają się podjętym krokom w celu przyspieszenia prac budowalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej. Rozbudowa osiedli zagraża rozwiązaniu polegającemu na utworzeniu dwóch państw i stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie Izraela co do wynegocjowanego rozwiązania konfliktu.”
  30 lipca 2015 r. nieznani sprawcy obalili około 100 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Filadelfii, USA.
    30 lipca 2015 r. społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii opublikowała raport, z którego wynika, że w pierwszym półroczu 2015 r. nastąpił wzrost brytyjskiego antysemityzmu o 53%. W okresie tym w Wielkiej Brytanii odnotowano 473 antysemickie incydenty (w tym samym okresie 2014 r. było 309 incydentów, a w pierwszej połowie 2013 r. było 223), w tym 44 bezpośrednie ataki (2 z zagrożeniem życia), 35 przypadków uszkodzenia mienia, 36 przypadków bezpośrednich gróźb, 5 masowych ataków ulotkami lub e-mailami o treściach antysemickich, oraz 353 aktów antysemickich graffiti itp. Sekretarz rządu Theresa May skomentowała raport: „W Wielkiej Brytanii nie ma miejsca dla antysemityzmu, i musimy zrobić wszystko, aby wyeliminować go wszędzie tam, gdzie go znajdziemy. Zachęcające jest to, że coraz więcej osób zgłasza przestępstwa nienawiści. Rząd jest zdecydowany, aby współpracować ze społecznościami w całym kraju i będziemy kontynuować strategię zwalczania ekstremizmu, aby chronić społeczności i obywateli, aby promować nasze wspólne wartości i pokonać ekstremizm we wszystkich jego formach.”
    30 lipca 2015 r. oficjalnie otworzono ambasadę Izraela w Paragwaju. Została ona z powodu braku funduszy zamknięta w 2002 r., wraz z 15 innymi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie.

31 lipca 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon nazwał dzisiejsze podpalenie arabskiego domu w Samarii „aktem terroru. Nie pozwolimy terrorystom szkodzić życiu Palestyńczyków.” Premier Benjamin Netanjahu nazwał atak „karygodnym i przerażającym aktem terroru w każdym aspekcie. Państwo Izrael zajmuje zdecydowane stanowisko wobec terroryzmu, niezależnie od tego, kim są sprawcy.”
   31 lipca 2015 r. prokurator generalny Jehuda Weinstein rozmawiał po południem z szefem Agencji BezpieczeństwaSzin Bet i komisarzem policji, w celu podjęcia wspólnych działań w celu ustalenia i aresztowania sprawców podpalenia w arabskiej wiosce Duma. Równocześnie przeprowadzono ocenę stanu bezpieczeństwa i podniesiono poziom alertu na poziom C. Po południem rozpoczęto rozmieszczanie dodatkowych sił policyjnych w miejscach rozrywki i innych skupiskach ludności na terenie całego kraju. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan osobiście odwiedził Zachodni Mur w Jerozolimie, by nadzorować dyslokację sił bezpieczeństwa na Starym Mieście. „Aby uniknąć zamieszek izraelska policja w profesjonalny sposób przygotowuje swoje siły. Jest to bardzo napięty i wrażliwy dzień. Pod względem bezpieczeństwa, Jerozolima jest najbardziej skomplikowanym miastem na świecie. W ostatnich dniach widzieliśmy Hamas wzywający organizacje terrorystyczne i wszystkich ludzi do Dnia Gniewu. Miało to miejsce jeszcze przed wydarzeniami dzisiejszej nocy, które jeszcze więcej zwiększyły napięcie. Atmosfera jest napięta i mam nadzieję, że dzisiaj będzie spokojnie. Wzywam przywódców do spokoju, umiarkowania i współistnienia. Niestety, nie jest to pierwszy incydent. Łączy się on w łańcuch zdarzeń, które nas niepokoją. Podsumowując, wszystko wskazuje na to, że atak został popełniony przez Żydów. Powtarzam: naród, którego dzieci zostały spalone podczas Holokaustu, dopuścił się aktu spalenia ludzkiego dziecka.”
    31 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził wieczorem ranną od poparzeń arabską rodzinę Dawabsha, która przebywa w Chaim Szeba Medical Center w Tel Ha-Szomer. Po wizycie, Netanjahu zdecydowanie potępił podpalenie i obiecał znalezienie sprawców ataku. „Właśnie wróciłem od łóżka czteroletniego Ahmeda Sa’eda. Sześćdziesiąt procent jego ciała jest poparzona. Robimy wszystko, aby uratować tego młodego chłopca, aby ocalić jego życie. Jego oboje rodziców znajdują się w innych szpitalach Izraela. Staramy się zapewnić im jak najlepsze leczenie, aby uratować ich życie. Gdy stałem obok łóżka tego małego dziecka, i wiedziałem, że jego brat niemowlę został brutalnie zamordowany – byłem w szoku, jestem oburzony. Potępiamy to. Nie ma tolerancji dla terroryzmu, niezależnie od jego pochodzenia musimy z nim walczyć. Tuż przed wejściem do szpitala rozmawiałem z przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Powiedziałem mu o tej wizycie i zapewniłem o całkowitym zaangażowaniu Izraela w znalezienie sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności. Musimy teraz uspokoić nastroje i ponownie zobowiązać się do wspólnej walki z terroryzmem i ekstremizmem. Wszystkie części izraelskiego rządu i wszystkie części izraelskiego społeczeństwa są zjednoczone w tej sprawie. To ważne, abyśmy współpracowali z naszymi palestyńskimi sąsiadami dla lepszej przyszłości. Przyszłości wolnej od przemocy, terroru, przyszłości w pokoju.”
    31 lipca 2015 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 policjantów. Na Starym Mieście Jerozolimy obrzucono kamieniami i fajerwerkami policjantów, którzy również użyli gazu łzawiącego do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 policjant. W kilku innych miejscach miasta doszło do incydentów podpaleń i innych mniejszych aktów przemocy.

31 lipca 2015 r. prawicowi żydowscy osadnicy podpalili w nocy arabski dom w miejscowości Duma, w pobliżu Nablusu w Samarii. W pożarze domu zginęło 18-miesięczne arabskie dziecko, a 3 osoby zostały ciężko poparzone. Ranni zostali przewiezieni wojskowymi helikopterami do izraelskich szpitali. Poważnie zniszczony został także sąsiedni dom, ale wewnątrz nie było nikogo. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające okoliczności ataku, a armia zablokowała okolicę poszukując sprawców.
    31 lipca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Ereka obarczył izraelskie władze odpowiedzialnością za dzisiejszy akt terroru w Samarii. „To jest bezpośrednia konsekwencja dekad tolerowania osadniczego terroru przez izraelski rząd. Od 2004 roku doszło do ponad 11 tysięcy ataków na palestyńskie domy, samochody, kościoły, meczety, drzewa, a sprawcy pozostali bezkarni.” Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił, że zamierza pozwać Izrael za podpalenie doMiędzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
    31 lipca 2015 r. Hamas wezwał wszystkich Arabów do atakowania „żołnierzy Sił Obronnych Izraela i osadników, którzy są uzasadnionymi celami.” Ma to być odwet za dzisiejszy akt podpalenia arabskiego domu w Samarii.
    31 lipca 2015 r. do gwałtownych arabskich protestów doszło w licznych miejscach Judei, Samarii i w Strefie Gazy. W miejscowości Dżifna śmiertelnie postrzelony został 16-letni Palestyńczyk, który rzucał improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy. W Strefie Gazy arabscy demonstranci zignorowali wezwania izraelskich żołnierzy do zatrzymania się, i weszli do zamkniętej strefy przygranicznej w rejonie wioski Beit Lahia. Żołnierze oddali kilka strzałów, od których zginął 17-letni Palestyńczyk, a druga osoba została umiarkowanie ranna. Wcześniej oddano ostrzegawcze strzały w powietrze.

    31 lipca 2015 r. Siły Obronne Izraela ze względów bezpieczeństwa zabroniły arabskim robotnikom wstępu do żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Działania podjęto w obawie, że Arabowie mogą podjąć działania odwetowe po dzisiejszym podpaleniu w wiosce Duma.

31 lipca 2015 r. Departament Stanu USA wydał oświadczenie: „Stany Zjednoczone potępiają jak najsurowiej brutalny atak terrorystyczny na Zachodnim Brzegu, który spowodował śmierć palestyńskiego dziecka; spłonęło żywcem w swym domu wskutek zbrodniczego czynu popełnionego przez izraelskich ekstremistów. Witamy z zadowoleniem rozkaz wydany siłom bezpieczeństwa przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, aby użyły wszelkich środków w celu ujęcia morderców i postawienia ich przed obliczem sprawiedliwości.”

1 sierpnia 2015 r. arabscy więźniowie wszczęli rano bunt w więzieniu Szaron. Podpalono więzienną synagogę krzycząc: „Wy spaliliście meczet, my będziemy palić synagogi„. Służby więzienne szybko przejęły kontrolę nad sytuacją i ugasiły pożar.
   1 sierpnia 2015 r. doszło do starć między żydowskimi mieszkańcami dzielnicy Esz ha-Kodesz a Arabami z Kursa we Wschodniej Jerozolimie. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Na miejsce przybyła izraelska strać graniczna, której żołnierze rozdzielili obie strony. Przyczyną konfliktu jest spór o własność do ziemi. Żydowscy mieszkańcy twierdzą, że sporny grunt należy do państwa, natomiast Arabowie wspierani przez lewicowych aktywistów twierdzą, że teren jest własnością prywatną.
    1 sierpnia 2015 r. palestyński minister zdrowia dr Jawad Awad odwiedził Medical Center Soroka w Beer Szewie, gdzie leczony jest ojciec poparzonych dzieci z wioski Duma. Stan zdrowia Ali Dawabshe pozostaje krytyczny.
    1 sierpnia 2015 r. wieczorem wybuchły zamieszki w dzielnicy ultraortodoksyjnych Żydów, Beit Israel w Jerozolimie. Do zamieszek doszło, gdy policjanci przyszli by aresztować żonę rabina Grossmana. Podejrzewa się, że mieli oni związek z kontrowersyjnym atakiem do którego doszło podczas Gay Pride w dniu 30 lipca b.r. Rabin Idan Grossman organizował protesty przeciwko paradzie homoseksualistów. Gdy okazało się, że nie ma go w domu, policjanci poprosili jego żonę, aby udała się z nimi na posterunek policji. Po odmowie, została aresztowana i siłą odprowadzona do samochodu policyjnego. W starciach ranny został 1 policjant. Dzielnicę patrolują duże siły policyjne.
    1 sierpnia 2015 r. około 2 tysiące Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko „podżeganiu i przemocy” żydowskich osadników, która jest skierowana przeciwko Arabom i homoseksualistom. Demonstrację zorganizowała organizacja Peace Now. Jej przywódca, Jariv Oppenheimer powiedział: „Wzywamy rząd do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko przemocy osadników i natychmiast ponownie uruchomić proces pokojowy„.
    
1 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły na niezamieszkały teren na Negewie.

1 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy podjęli w nocy próbę podpalenia grobowca patriarchy Józefa w Nablusie, w Samarii. Arabowie obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa posterunek izraelskich żołnierzy pilnujący grobowca.
    1 sierpnia 2015 r. w wiosce Jelazoun w Samarii odbyła się uroczystość pogrzebowa 16-letniego Palestyńczyka, Laith Kalida, który dzień wcześniej został zastrzelony podczas starć z izraelskimi żołnierzami. Podczas pogrzebu, wielu palestyńskich terrorystów strzelało z karabinów w powietrze, wzywając do pomszczenia się na Żydach i Izraelu. Matka zmarłego powiedziała: „On jest teraz szczęśliwy, on jest męczennikiem i jest obok Boga, ale ja jestem bardzo zła.” Po pogrzebie, około 50 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    1 sierpnia 2015 r. rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri oskarżył palestyńskiego przewodniczącego Mahmuda Abbasa o odpowiedzialność za śmierć arabskiego dziecka w pożarze domu w miejscowości Duma w Samarii. „Wzywam Abbasa do zaprzestania zwalczania Hamasu na Zachodnim Brzegu, a następnie wzięcia na siebie osobistej odpowiedzialności za spalenie noworodka Ali Dawabsha ze względu na jego prześladowania bojowników ruchu oporu. Jeśli Hamas będzie miał wolną rękę do działania na Zachodnim Brzegu, osadnicy nie będą w stanie popełniać przestępstw takich jak to i spalać nasze dzieci.”
    1 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajl Mołotowa w żydowski budynek Beit Hadassa w Hebronie, w Judei. Chwilę wcześniej niewielki improwizowany ładunek wybuchowy eksplodował przy izraelskim posterunku wojskowym w pobliżu Beit Hadassa. Nikt nie został ranny, ale wybuch spowodował szkody materialne.

1 sierpnia 2015 r. Stany Zjednoczone przekazały Egiptowi 8 myśliwców F-16 Block 52. W marcu b.r. Stany Zjednoczone zniosły blokadę dostaw uzbrojenia do Egiptu, i zezwoliły na sprzedaż sprzętu wojskowego o wartości 1,3 mld USD.

2 sierpnia 2015 r. w nocy wybuchły zamieszki w dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy aresztowali 2 demonstrantów.
    2 sierpnia 2015 r. rozpoczęła się budowa linii szybkiej kolei w Tel Awiwie. Pierwsze prace ruszyły na miejscu, gdzie powstanie podziemna stacja Allenby.

2 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski Duma w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

 2 sierpnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że będzie prowadził politykę zerowej tolerancji wobec terroryzmu. Podkreślił, że „w przeciwieństwie do naszych sąsiadów, my potępiamy te wydarzenia, podczas gdy Arabowie morderców dzieci ogłaszają bohaterami. Takie różnice są wyraźne.”
    2 sierpnia 2015 r. wielki pożar wybuchł w południe w pobliżu moszawu Even Sapir, na południowych przedmieściach Jerozolimy. Z powodu bardzo ciepłej i suchej pogody, pożar bardzo szybko rozprzestrzenił się na okoliczne wzgórza. Ewakuowano moszaw oraz bazę wojskową Ofer. W gaszeniu pożaru bierze udział co najmniej 40 zespołów strażackich oraz 4 samoloty gaśnicze. Rannych zostało 3 strażaków. Wieczorem władze zaleciły mieszkańcom osiedla Gilo opuszczenie swoich domów. Ostrzeżenia wydano także dla mieszkańców dzielnic Even Szapira, Ora, Amminadav i Tzur Hadassa. Ministerstwo ochrony środowiska ostrzegło przed niebezpiecznym poziomem zanieczyszczenia powietrza.
    2 sierpnia 2015 r. w całym kraju utrzymywała się niespotykana fala upałów. W Jerozolimie było 37 stopni Celsjusza, w Ejlacie 44 stopnie, a w Tel Awiwie 32 stopnie. Po raz kolejny pobity został rekord zużycia energii elektrycznej – w momencie szczytu zużycie wyniosło 12 525 MW (w styczniu 2015 r. dotychczasowy rekord wyniósł 11 930 MW). Z powodu wielkiej burzy piaskowej nad Ammanem (Jordania) część samolotów przekierowano stamtąd na lotnisko im. Dawida Ben-Guriona. Arabskie samoloty, które nie mogły lądować w Izraelu, zostały skierowane do Akaby.
    2 sierpnia 2015 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa i podjął szereg decyzji odnoszących się nowych narzędzi do walki z żydowskim terroryzmem. „Gabinet spostrzega podpalenie i mord w Dumie jako akt terroru w każdym aspekcie, i wzywa wszystkie odpowiednie władze, aby użyły niezbędnych środków w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i zapobieganiu podobnym incydentom w przyszłości.” Gabinet postanowił skierować do Knesetu projekt ustawy, która jest skierowana przeciwko żydowskim terrorystom. Zalecono zmianę klasyfikacji grup przestępstw, które są obecnie klasyfikowane jako dokonane przez nielegalne stowarzyszenia. Obecnie w takich sprawach śledczy mogą zwalniać z aresztów osoby będące pod opieką prawników, a sądy przedłużają procesy, aby w ten sposób nastąpiło administracyjne przedawnienie sprawy. Obecnie zalecono zmianę klasyfikacji na organizacje terrorystyczne, co tym samym zmienia intensywność podejmowanych działań. Agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że posiada kompletną bazę danych o niemal wszystkich radykalnych działaczach, w tym nagrania rozmów telefonicznych, zdjęcia oraz informacje pozyskane przez tajnych agentów działających w tych nielegalnych organizacjach. Dyrektywa dozwala także na umiarkowaną siłę fizyczną podczas przesłuchań. Obowiązujące prawo mówi, że metody te mogą być stosowane jako zapobiegawczy środek dochodzeniowy, są jednak zabronione podczas przesłuchań Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną. Jednak w przypadku, w którym istnieje podejrzenie, że podejrzany wie o zbliżającym się ataku terrorystycznym, metoda jest dopuszczona. Z tego powodu dyrektywa gabinetu wzbudziła duże kontrowersje i komentarze ze strony organizacji obrony praw człowieka.

    2 sierpnia 2015 r. ministerstwo finansów zakończyło prace nad budżetem państwa na lata 2015-2016. Obejmuje on cięcia wydatków budżetowych tak, aby zwiększyć dochody państwa w 2016 r. o 2,3 mld NIS. Oszczędności 3 mld NIS dotyczą praktycznie wszystkich ministerstw, a dodatkowo zmniejszono kilka programów rządowych o 400 mln NIS. Zainicjowano także proces zwiększenia dodatków do emerytur urzędników służby cywilnej o 2-7% ich wynagrodzenia. Nie osiągnięto jednak porozumienia w sprawie wielkości budżetu obronnego (ministerstwo finansów zaleciło 57 mld NIS w 2015 r. i 55,3 mld NIS w 2016 r.; ministerstwo obrony zażądało 62 mld NIS w 2015 r.; komitet Locker zalecił 59 mld NIS) i obiecanych podczas wyborów różnych funduszy państwowych (środku finansowe z nadwyżki budżetu miały być skierowane na różne projekty koalicji rządowej). Spodziewane dochody państwa nie będą wystarczające do osiągnięcia docelowego deficytu, który obecnie wynosi 2,5 % w 2015 r. i 2 % w 2016 r. Aby uzupełnić brakującą lukę, zdecydowano się na serię podwyżek podatków, które przyniosą 2,3 mld NIS do kasy państwa.
 2 sierpnia 2015 r. przywódca Islamskiego Dżihadu, Ramadan Shalah wezwał do przeprowadzenia odwetowych ataków za podpalenie arabskiego domu w wiosce Duma. „Apelujemy do wszystkich bojowników opozycji i jej skrzydeł wojskowych do zwiększenia powstania. Zabójstwo noworodka pokazuje, że wróg żywi głęboką nienawiść wobec członków naszego narodu.”

3 sierpnia 2015 r. Sąd Najwyższy nakazał wyburzenie synagogi Hashahar Ayelet w dzielnicy Givat Ze’ev w Jerozolimie. Orzeczenie wydano na podstawie sporu o własność gruntu, na którym od 20 lat stoi synagoga. Lokalny samorząd złożył apelację od wyroku sądu.

3 sierpnia 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dwa budynki w osiedlu Oz Tzion i dwa kolejne budynki w osiedlu Geulat Tzion w Samarii. Działania podjęto na podstawie wyroków sądowych, ponieważ budynki wzniesiono bez wymaganych przez prawo zezwoleń. Podczas wyburzeń doszło do niewielkich starć policji z osadnikami. Nikt nie został ranny, ale uszkodzony jest pojazd administracji cywilnej.

 Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.