Uncategorized

Zaproszenie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie

zaprasza na wieczór

w ramach cyklu: Spotkania z Autorem.

W sobotę, 12 września 2015 r. o godz. 18:00

w salonach Wydziału Konsularnego

przy Prästgårdsgatan 5, 172 32 Sundbyberg

 

zapiski z wygnania

pani Sabina Baral zaprezentuje swoją książkę:

” Zapiski  z wygnania „

Spotkanie poprowadzi Piotr Cegielski.

 

 

 

Uwaga:

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu (Tel.: 08 50 57 50 61).

Sabina Baral (urodziła się we Wrocławiu, wyjechała w 1968 r.) Studiowała elektronikę, matematykę i business. Wykładała historię architektury i design.

Pracowała przez 10 lat w Dolinie Krzemowej, programując cuda. Potem zakochała się
w kamieniołomach i zbudowała dookoła tego potężny business. SABINA Marble & Granite było synonimem jakości, etyki i dobrego gustu. Klientami byli giganci Doliny Krzemowej, ale również sklepy Armani, Martha Stewart, Holt-Renfrew w Kanadzie… W poczcie jej ogólno-amerykańskich nagród znalazło się słynne CoTY (najlepszy wykonawca roku), najlepsza sala wystawowa roku…. Czasami stała długo na scenie odbierając nagrody.

Jest poliglotką, bo chce rozumieć; podróżniczką, bo nic nie zastąpi odbioru na-własne-oczy
i kucharką, bo kocha gwar wokół swojego stołu.  Uwielbia miasta położone przy wodzie, światło tuż przed zachodem słońca i ludzi, którzy żyją pełną gębą i dają pełnym sercem.  Zbudowała mocną, dużą rodzinę.  Jest Amerykanką, mieszka w San Francisco.  

Zapiski z Wygnania” to książka o jej emigracji.  Opowiada te historie dla siebie, dla Was i dla przestrogi.  Ma nadzieję, że „poniesie”.

Z recenzji:

Ewa Lipska, poetka, Kraków: „Przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych,
z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. 

Piotr Cegielski, dziennikarz, dyplomata, krytyk, Sztokholm: Banalność zła, to już powiedziano, ale Pani daje tego świadectwo, takie własne, prywatne, rodzinne, zła niemieckiego, zła polskiego… Nieodżałowana Teresa Torańska wydała cały tom relacji tego pokolenia „Jesteśmy. Rozstania 68”, ale to jednak były teksty dziennikarskie, reporterskie, próba odmalowania szerokiej panoramy. A tu, u Pani jest – jak w skupiającej soczewce – mikrokosmos tej zbrodni, tych kilkunastu tysięcy pojedynczych zbrodni. Czytając Pani spokojną, wyważoną, nie obfitującą w „suspensy” story miałem ochotę krzyczeć z bezsilnej wściekłości. Dziękuję Pani z całego serca za piękną, ważną lekturę!

Cala Recenzje Piotra Cegielskiego przeczytasz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.