Uncategorized

„W kręgu Pereca”. Międzynarodowa konferencja naukowa

Warszawa-Zamość, 7–10 września 2015

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają do udziału w konferencji „W kręgu Pereca”. Konferencja będzie poświęcona życiu, twórczości i środowisku pioniera żydowskiego modernizmu, pisarza nazywanego ojcem nowoczesnej literatury jidysz, jak również kręgowi kulturowemu, dla którego dorobek Pereca stał się zaczynem do dalszej działalności.

Icchok Lejbusz Perec – pisarz, publicysta, działacz społeczny – uchodzi dziś za postać pomnikową. Pomniki mają jednak to do siebie, że stają się w oczach następnych pokoleń zimnymi i jednowymiarowymi symbolami przeszłości. W stulecie śmierci Pereca pragniemy na nowo oszacować bogaty dorobek tego pisarza, nieco przesłonięty przez dostojny obraz „ojca literatury jidysz”. Główne pytania stawiane w trakcie konferencji będą dotyczyć: życia i biografii Pereca, w tym jego związków z Zamojszczyzną i Warszawą; nowych sposobów odczytywania i interpretacji twórczości i dokonań pisarza; środowiska, które kształtowało się wokół niego w Warszawie, oraz szeroko rozumianego wpływu, jaki wywarł na rozwój nowoczesnej kultury żydowskiej.

Konferencja obejmie zatem zagadnienia dotyczące szerszego kręgu kulturowego, dynamicznie rozwijającego się w Europie Wschodniej od końca XIX do połowy XX wieku Był on związany z językiem jidysz i silnie osadzony w tradycji aszkenazyjskiej (również w aspekcie wielojęzyczności), jednocześnie jednak twórczo łączył się z osiągnięciami europejskiej literatury, sztuki, teatru i nauki. Należeli do niego tacy twórcy, jak Szymon An-ski, Szolem Asz, Hersz Dowid Nomberg, czy instytucje, m.in. Żydowski Instytut Naukowy JIWO. Tym samym obrady staną się okazją do namysłu nad przemianami nowoczesnej kultury żydowskiej.

Czekamy na referaty prezentujące pogłębione analizy źródeł i problemów epoki, jak również odważne i nieszablonowe podejście do dziedzictwa Pereca i jego środowiska. Interesują nas nowe odczytania, nowe interpretacje, nieznane dotąd konteksty ich działalności. Chcielibyśmy też poznać zdanie badaczy na temat tego, jak kształtuje się obraz Pereca, jego szerokiej spuścizny i środowiska, w świetle współczesnych dyskursów literaturoznawczych, kulturoznawczych i socjologicznych.

Warszawska część konferencji odbędzie się w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, natomiast część zamojska w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Gościem honorowym konferencji będzie profesor Ruth Wisse.

 

GŁÓWNE TEMATY KONFERENCJI

Konferencja będzie się składać z dwóch podstawowych części, poświęconych:

  • Działalności jidyszowego kręgu kulturowego, w kontekście kultury popularnej, literatury, sztuki, teatru, kina oraz nauki, inspirowanej dokonaniami Pereca. Tym samym przypomniana zostanie rola Warszawy jako centrum żydowskiego życia kulturalnego.
  • Życiu i twórczości Pereca, w tym jej recepcji, jak również nowym interpretacjom poglądów reprezentowanych w przedwojennej krytyce literackiej.

 ZGŁOSZENIA I REFERATY

Referaty, trwające nie dłużej niż 20 minut, będzie można wygłosić w języku polskim lub angielskim. Ponadto przewidziany został czas na dyskusję po każdej sesji. Planowany jest także osobny panel dyskusyjny prowadzony w całości w języku jidysz. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy z abstraktem referatu o objętości 1800 znaków) prosimy nadsyłać na adres konferencja.perecowska@gmail.com. Niniejszym informujemy, że tremin nadsyłania zgłoszeń uległ przesunięciu do dnia 11 stycznia 2015.

O przyjęciu referatu powiadomimy do 31 stycznia 2015 r.

Organizatorzy starają się o środki finansowe na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia referentów w Warszawie i Zamościu oraz ich transportu na trasie Warszawa – Zamość – Warszawa. Nie pokrywają natomiast kosztów dojazdu do Warszawy.

 

Komitet Organizacyjny

Dr Hanna Węgrzynek (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Dr Joanna Nalewajko-Kulikov (Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Instytut Historii PAN)

Dr Karolina Szymaniak (Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma)

Dr Marek Tuszewicki (Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Instytut Judaistyki UJ)

Gniewomir Zajączkowski (Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego)

Prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek (Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL)

Dr Monika Szabłowska-Zaremba (Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL)

https://wkregupereca.wordpress.com/author/ylperetz/

banery

Przyslal Heniek Lewkowicz

henry lewkowicz

 

 

 

reunion 69

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.