Uncategorized

Pollywood: Jak stworzyliśmy Hollywood

Na przełomie XIX i XX wieku w dalekiej Ameryce stosunkowo niewielka grupa emigrantów stworzyła przemysł, który sto lat później będzie rządził światem. Nie ma takiej armii, rządu lub kapitału, który w dzisiejszej dobie mógłby przeciwstawić się potędze mediów. Nie oszukujmy się, to one decydują kto zostanie następnym prezydentem, a kto wyląduje w więzieniu, który rząd utrzyma się przy władzy a który pójdzie w zapomnienie, czy waluta pójdzie w górę, czy poleci na łeb ciągnąc za sobą wielkie banki, gdzie pojedziemy na wakacje, co zjemy i co będziemy nosić w przyszłym sezonie. Jedyny element naszego codziennego życia do tej pory skutecznie opierający się przemysłowi medialnemu to… pogoda.

Okres 1880 do 1920 roku w Stanach Zjednoczonych przeszedł do historii pod nazwą „Wielkiej Emigracji”. Do młodego, bo liczącego zaledwie niewiele ponad sto lat, kraju napływa ponad dwadzieścia trzy miliony uchodźców z całego świata. Co spowodowało że tak nieproporcjonalnie duża część twórców amerykańskiego przemysłu medialnego urodziła się na terenach przedrozbiorowej i dzisiejszej Polski?

Pollywood_D:pollyPollywood: Jak stworzyliśmy Hollywood  to pierwszy  tom z serii książek o twórcach amerykańskiego przemysłu medialnego: filmu, radia i telewizji, teatru, opery, animacji i reklamy, literatury i szkolnictwa, turystyki, mody… nawet kosmetyków. Kim byli ci ludzie, co ich łączyło a co dzieliło? Była to niewątpliwie niezwykła grupa. Konkurowali ze sobą w sposób bezpardonowy, zwalczali się wzajemnie jak mogli, oszukiwali jeden drugiego, gdy tylko nadarzała się ku temu okazja, ale w momencie zagrożenia z zewnątrz zapominali o niesnaskach, tworzyli wspólny front i dawali odpór przeciwnikowi… tylko po to by chwilę później znowu wbijać sobie noże w plecy.

Bohaterowie pierwszego tomu: Siegmund Lubin, Samuel Goldwyn, Louis B. Mayer, Nathan Harry Gordon, Bracia Shubertowie, Bracia Warnerowie, Pola Negri, Al Jolson, Paul Muni, Billy Wider

 

 

Wykształcony w powojennej Polsce autor w 1968 roku podzielił los swoich bohaterów i zdążył kilkunastu z nich jeszcze poznać osobiście.

Z grupy ponad stu

Andrzej-Krakowski_02_1_1 Andrzej Krakowski bierze pod literacki mikroskop dwadzieścia jeden postaci i opisując ich życie oraz kariery wnikliwie bada losy i charaktery pionierów Hollywoodu. Co nimi kierowało, skąd przyszli i dokąd doszli. Uciekali od prześladowań, biedy i przemocy. Zaczynali od niczego i zbudowali olbrzymie fortuny. Dlaczego właśnie oni, a nie Francuzi, Włosi, Irlandczycy, Chińczycy czy Skandynawowie stworzyli amerykański przemysł filmowy? Napisane w gatunku literatury faktu, seria Pollywood w wartki sposób opisuje i pokazuje jak podziały i ślepa nienawiść w jednym kraju stają się twórczą pożywką tworzącą bogactwo w innym. Bo prawdą jest, że gdyby nie przemoc i bezsensowne uprzedzenia Hollywood byłby dzisiaj dzielnicą Warszawy lub Krakowa.

Autor: Andrzej Krakowski

Projekt graficzny: Ryszard Kajzer

Redaktor techniczny: Leszek Marcinkowski

Data premiery: 20 września 2015

Patrz ponizej

Bagaże Kultury: ANDRZEJ KRAKOWSKI

Tak pisze Renata Zawadzka – Ben Dor

Jednym z powodów spotkania z Andrzejem Krakowskim jest wydanie przez Blue Bird (nowego wydawcę po PWN) książki jego autorstwa pt „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”. Jednak nie tylko książce było poświęcone owo spotkanie, ale bogatemu życiorysowi autora: reżysera filmowego, scenarzysty, producenta i …aktora. Wychowany – jak sam o sobie mówi – na planie filmowym, pierwsze kroki w zawodzie stawiał w łódzkiej Filmówce. Kolejne (po 68′) już w Hollywood. Wielu bohaterów swoje książki miał szczęście poznać osobiście. W spotkaniu obok głównego bohatera wzięli udział: Andrzej Wajda, Janusz Zaorski i żona Andrzeja Majka Elczewska – producentka filmowa. Fragmenty książki czytał aktor Teatru Żydowskiego Piotr Chomik a prowadził to „całe zamieszanie” Remigiusz Grzela – jak zwykle znakomicie. „A mensz” – to po jidysz – porządny człowiek. Tym tytułem Andrzej Krakowski – miast medali – obdarzył Andrzeja Wajdę i Janusza Zaorskiego bo… obydwaj na to zasłużyli.

Kliknij na zdjecia a otworza sie w pelnym rozmiarze

krakowski krakowski 1 krakowski 2

 

 

 

 

Wiecej zdjec

KLIKNIJ TUTAJ

Tak pisze Remigiusz Grzela

Tak wspaniale było dzisiaj z Andrzejem Krakowskim, Andrzejem Wajda, Januszem Zaorskim, Majka Elczewska, Piotrem Chomikiem, Gołda Tencer i wspaniała publicznością, m.in. Cezary Harasimowicz, Paweł Lozinski, Alicja Kapuscinska, Rene Meissner, Marian Turski, Małgorzata Maruszkin, Bieta Ficowska inspirującą wymianę energii. Foto Renata Zawadzka-Ben Dordziekuje!

A tu ponizej film ze spotkania

Film zrobil Przemysław Wiszniewski

Właściwie powinno być: „Wajda, Krakowski i Zaorski w Żydowskim”!
Na pierwszym w sezonie 2015/2016 spotkaniu w cyklu „Bagaże kultury” Teatr Żydowski gościł Andrzeja Krakowskiego – reżysera, scenarzystę i producenta filmowego. Gośćmi spotkania byli m.in. Andrzej Wajda i Janusz Zaorski.
Pretekstem do spotkania z Andrzejem Krakowskim jest jego książka „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Blue Bird i jej kontynuacja „Pollywood. Uciekinierzy w raju”, która pojawi się niebawem.
BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli.


 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.