Uncategorized

Tajemnica Maluli-nowi przyjaciele Obamy Syria

Nie wybaczyli Maluli że nie przyjęła islamu w siódmym wieku i teraz przyszli dokończyć robotę.
To są nowi przyjaciele Kerry i Obamy, popierają bandy (w Syrii – O). tak samo jak popierają bandy arabskie w Yehudzie i Samarii. To nie tylko Malula, lecz wszystkie wioski i osiedla chrześcijańskie w Syrii. W każdym miejscu do którego wchodzą salafiści i Al-Ka’ida, odbywa się głęboka czystka etniczno religijna. Chrześcijanie wypędzani, ich majątki rabowane, ich domy modlitwy palone, z dopingiem Waszyngtonu. Oni także Wam nie wybaczają.

Jakie jest wyjście? Tajemnica Maluli i nowi przyjaciele Obamy.

Malula, Bava Kamma („Pierwsza Brama” *): tylko godzina jazdy na północ od Damaszku, a jakby sprzed ponad dwóch tysięcy lat. W górach Kalamoon, pomiedzy stromymi ścianami skalnymi ukrywa się jedno z najbardziej tajemniczych miasteczek Bliskiego Wschodu: Malula. Końcówka słowa ” a” a nie „h”, jak w arabskim (i w hebrajskim), ponieważ pisownia jest aramejska. Maalula jest nazwą miasta ponad dwu-tysiąc-letniego. To spokojne miasteczko jest prawie ostatnią pozostałością kultury aramejsko-hebrajskiej, która panowała na Bliskim Wschodzie dwa tysiące lat temu. Jak przetrwała? Bo ukrywa się między skałami i dzięki temu nie doszedł do niej podbój muzułmański w siódmym wieku w stopniu, w którym zawładnął nad całym tym okręgiem.

Większość mieszkańców Maluli to chrześcijanie i przez siedemset lat żyli na środkowym wschodzie, aż do najazdu islamskiego. Sekretem Maluli jest język aramejski, (wypowiadany co prawda ciężkim arabskim akcentem, pod wpływem fonetyki arabskiej, gdy w przeszłości był pod wpływem fonetyki hebrajskiej – i odwrotnie) ale pismo jest literami hebrajskimi i przykładem jest chłopak syriacko*-chrześcijański, na zdjęciu, z tatuażem po aramejsku „kocham Cię” a na drugiej ręce „Malula”.

Wszyscy mieszkańcy tej wioski znają aramejski, także muzułmanie (i jak zaraz zobaczymy także owce rozumieja aramejski… ), ale nie wszyscy potrafią także czytać (podziękowania dla Roni Hefner, który przygotował i przysłał mi kiedyś słowniczek kieszonkowy aramejsko hebrajski). Setki lat temu zaprowadzono prowadzenie nabożeństwa chrześcijańskiego po arabsku, ale duchowni pragną powrócić do modlitw po aramejsku. Jest tam około dwóch tysięcy pięciuset spokojnych mieszkańców, dwadzieścia kościołów, klasztor i jeden meczet. Najważniejszy kościół to „mar Taqla” (greckiej ortodoksji) imienia młodej dziewczyny Tekli, która uciekła od ojca przed jego gniewem bo przeszła na chrześcijaństwo i gdy dotarła uciekając w to miejsce, zamknęło się przed nią zbocze góry, modliła się i góra się otworzyła i udało jej się ukryć. Ta szczelina w górze to Malula.

Dziwne, Rzymianie wypędzili judaizm z tego okręgu, na szczęście. Dzięki temu judaizm utrzymał się ukryty w butelce(art. po hebrajsku) daleko od okrutnych zdobywców chrześcijańskich i muzułmańskich. Bo kimżesz są mieszkańcy Maluli jeśli nie hebrajczykami aramejskimi, których zwyciężyli chrześcijanie i to byłby los wszystkich Zydów (ten teren byl w granicach królestwa Heroda).

 

Obrazek


1. gdy Stany Zjednoczone stanęły wobec dylematu atakowania Syrii jednym z głównych powodów do nie atakowania było pytanie jak stamtąd się wyjdzie. Czyli jaki będzie koniec tej przygody, a na to nikt w reżimie Obamy nie odpowie. To cecha ludzka: większość otaczających nas ludzi najpierw się entuzjazmuje, ale gdy napotykają w życiu na trudności, obojętnieją i rezygnują. I w końcu pozostaje im w pamięci to zakończenie. W powikłaniu amerykańskim po prostu nie ma wyjścia. Jest to przepis na katastrofę. Czego szukają firmy start up izraelskie? Wyjścia, to oznacza słuszne myślenie: od końca do początku.

Niebezpieczne zabawy:Feiruz śpiewa po aramejsku (art. po hebrajsku)

Mury twierdzy wyszczerbione. O wyborze chrześcijan w Izraelu. (art. po hebrajsku)

2. Gdy zastanawiamy się czy wejść się w jakąś skomplikowaną przygodę, zawsze trzeba myśleć jak ją skończę, jakie jest ryzyko i jaka szkoda. Jeśli jest zbyt wiele niewiadomych lepiej w ogóle nie zaczynać, a jeśli zaczynamy i napotykamy na wielkie trudności, lepsza krótka klęska niż długotrwała katastrofa. Są reguły podejmowania ryzyka, nie musi się za każdym razem od nowa roztrzaskiwać.

3. Rozważania mające na względzie dumę, honor, czy dbanie o reputację przy jednoczesnym komasowaniu szkód: zawsze będzie to przepis na katastrofę. Czy honor Obamy i obsesywność Kerry są wystarczającą przyczyną do wystawienia terenu Bliskiego Wschodu na ogromne ryzyko? Honor jest często poczuciem niszczącym.

Malula, Bava Metzia „A” (Brama Srodkowa**). Prezydent Bashar i jego żona Asma przybywają w odwiedziny już w czasie natężającej się wojny cywilnej (listopad, 2011). W Maluli na razie spokojnie. Jasne, że ten film wzięty z osobistej strony Assada, jest propagandą, ale można zobaczyć tu przymierze mniejszości. Alawici, są sami mniejszością (około 10%), strzegli chrześcijan (około 8%), a ci strzegli Alawitów. Bashar był ważnym dobroczyńcą chrześcijan w tym kraju, tak samo jak Saddam Husajn był dobroczyńcą chrześcijan w Iraku (Tarik Aziz, krewny Saddama, był chrześcijaninem i dlatego pomiędzy podejmującymi Assada w Maluli są także uchodźcy chrzescijańscy z Iraku). Widzimy zakonnicę, nauczycielkę aramejskiego, entuzjastycznie przyjmującą patrona chrześcijan i jego żonę. Bashar, z ich punktu widzenia, zapewnia istnienie. To oczywiście zobowiązuje do nienawidzenia Izraela, ale już widzieliśmy w innym artykule, że nienawiść do Izraela jest dla mniejszości w tej okolicy koniecznym narzędziem do uzyskania uznania w społeczności muzułmańskiej.


stąd

4.Przywódcy, siłą rzeczy, rozkochują się w sile, przemieszczaniu wojsk i rezerw, rozdzielaniu miliardów, pozostawianiu śladów w historii,jest to upajanie się władzą. (art. po hebrajsku). Uwaga, fanfary zwycięstwa przed rozpoczęciem wojny zawsze mylą, i proporcjonalnie do entuzjazmu przed nadchodzi załamanie potem. Czyżby rząd amerykański tego nie rozumiał? Już król Achab mówił: Ten, kto wklada zbroję niech się nie chełpi, jakoby już ją zdejmował. (al titcholel choger ki-mefateach) Pierwsza księga królów. 20,11.

5. Krańcowość nie jest receptą na władzę, ale w Stanach Zjednoczonych widzimy reżim kierowany prawie wyłącznie rozważaniami rozgrzeszającymi opartymi o prawo i moralność, taki rodzaj świętoszkostwa. Nawigują tym tragicznie Sekretarz Stanu John Kerry, ambasador do ONZ-tu Samantha Power (dopiero co przyszła i już postanowiła, że nie ma miejsca na dyplomację, tylko bombardować, w dodatku w imię praw człowieka) i Minister Obrony Chuck Hagel. Trójka ludzi o niebezpiecznej ideologii. Próbują ich powstrzymać ludzie nie mniej krańcowi: krańcowa lewica, która w ogóle nie chce wojny i krańcowa prawica ( na przykład senator John Mac Kein), któremu nie wystarcza militaryzm Obamy. Tak kierują areną amerykańską zderzenia pomiędzy krańcowymi fix ideami, każda w swoim zakresie.

6. Jak można przewidzieć niebezpieczeństwo? Juliusz Cezar, pewnie wiecie, był zdania, że większość ludzi wierzy w to w co chce wierzyć i dlatego skłonni są nie brać pod uwagę prognoz ujemnych. Oni wierzą w sukces dzięki swej wspaniałej osobowości, zdolnościom, albo wierzą w swą fortunę. Ale co zrobić gdy plany się zawikłają? Na przykład Hezbollah, Hamas, albo Iran zaatakują Izrael? Nie mówię że tak będzie, ale załóżmy – i co wówczas? Izrael zareaguje mocno, roznieci się wojna, Stany Zjednoczone znajdą sie w sytuacji w której podejmą kroki do których najprawdopodobniej w ogóle nie przygotowały się. A co będzie jeśli Saudię zaatakują Rosjanie, jak dają do zrozumienia? Jak to wpłynie na Zatokę Perską, na ceny nafty, na ekonomię światową? Jeśli teraz o to spytacie Obamę, on nie ma pojęcia i to niebezpieczne.

A jeśli Assad pozostanie po ataku, czego można się spodziewać, będzie twierdzić że zwyciężył, jak wówczas będą wyglądać Stany Zjednoczone?

Malula, Bava Metzia (Brama Srodkowa): przyjaciele Obamy.
Bez powodu, który byłby do zrozumienia z przyczyn taktycznych, organizacje Al-Ka’idy salafistyczne, Jabhat al-Nusra i inne tego rodzaju, rozpoczęły mniej więcej tydzień temu oblężenie spokojnej i odseparowanej Maluli aż ją zdobyli (video z 9.9.13 **). Dlaczego? Może aby sprowokować Assada do zbombardowania właśnie tego miejsca (co rzeczywiście zrobił), aby przedstawić go jako wroga chrześcijaństwa, to samo co by Palestyńczycy zrobili wobec nas. Powstańcy wdarli się w bramy wioski, niespodzianie dla armii Bashara, nie przygotowanego na to, zabili wielu żołnierzy i zdobyli centrum miasta. Zołnierze syryjscy pozostali poza centrum wioski. Rezultat: wioska opuszczona, setki mieszkańców uciekło i wątpliwe czy kiedykolwiek wrócą. Władza podaje, że armia zdobyła z powrotem część wioski, ale pole walki opuszczone i tak przypuszczalnie pozostanie.


7. poprzedni paragraf był o niebezpieczeństwach oczekiwanych od wroga. Ale także twoja strona skrywa niebezpieczeństwa. Czy masz finanse na przeciągającą się akcję (Amerykanie nie mają, z największym długiem w dziejach Stanów Zjednoczonych, prawie 17 trylionów dolarów), a co z amerykańską opinią publiczną wstrząśniętą widokiem zabitych syryjskich dzieci przez amerykańskie bombowce i takie będą zdjęcia; za rok wybory do kongresu, media amerykańskie szarpiące pozostałości wizerunku Obamy? Także to należy wziąść pod uwagę zanim wplączemy się w wojnę.

A oto zniesławiani żołnierze Bashara (8.9.13) żołnierze oficjalnej armii syryjskiej, okrążający Malulę ze wszystkich stron, szykują się do ataku. Spojrzenie z bliska na żołnierzy. Z ich punktu widzenia dżihadyści i Al- Ka’ida są śmiertelnymi wrogami. Są gotowi na wszystko aby z nimi walczyć. Tutaj ratują grupę obcych dziennikarzy, którzy pozostali w mieście


8. Wszystkie przykłady reżimu Obamy odnoszą się do świata jedno-mocarstwowego: dwie wojny Zatoki, Kosowo, Irak, czy Afganistan. Ale wróciliśmy do świata dwu-mocarstwowego, z Władimirem Putinem, uważanym dziś za najsilniejszego przywódcę na świecie. Ale rozważając działania, Washington w dalszym ciągu ignoruje Rosję i to niebezpieczne bo ją prowokuje i zmusza do reakcji. Czy nie należy tego rozważyć zanim zaczynamy się zobowiązywać? Może to doprowadzić do światowego kryzysu militarnego.

9. Trudno znaleźć głupszych (przepraszam za wyrażenie) ministrów spraw zagranicznych od Johna Kerry, zrozumieliśmy to już dawno. Jeśli dodamy do tego jego obsesywność, otrzymamy rzeczywiste niebezpieczeństwo dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Mowa o człowieku żyjącym w wyobrażonym świecie romantycznym który nie ma z rzeczywistością nic wspólnego. Gdy zaproponował Obamie w 2009 roku swego dobrego przyjaciela Assada jako oś polityki w tej okolicy, Obama to urzeczywistnił i przywrócił ambasadora do Damaszku, lecz wówczas Syria zaczęła się walić. Następnie, niebezpieczne doświadczenie „zgwałcenia” Izraela i „Władzy Palestyńskiej” ( jeszcze jeden wynaleziony termin), aby znaleźli „trwałe rozwiązanie” tak, jakby to było możliwe; a teraz Kerry propaguje powstańców syryjskich na nowych przyjaciół Stanów Zjednoczonych. Kim są powstańcy? W ogromnej części salafiści, islamiści i dżihadyści najniebezpieczniejsi ze wszystkich. To są nowi przyjaciele Obamy. W Afganistanie on przeciw nim walczy, w Syrii ich popiera.

Czyż nie jest jasne, że jeśli teren Yehudy i Samarii będze w rękach muzułmańskich, natychmiast przybędą tam dżihadyści z Maluli? Malula będzie tutaj, nad lotniskiem Ben Gurion, nad Tel Avivem, Jerozolimą i Haifą. My będziemy Malulą.

Media amerykańskie podawały o Maluli, że atakujący są z Wolnej Armii Syryjskiej. Faktycznie to są organizacje salafistyczne, najniebezpieczniejsze. Tak, nawet nie ma już rozróżnienia słownego pomiędzy „Wolna Armia” a Al-Ka’ida i salafiści. Ten Kerry obiecuje pomóc jednym, a nie drugim. To wskazuje na to że nie ma on pojęcie o czym mówi. Tragedią Maluli są nowi przyjaciele Obamy. Dokładnie jak w Afganistanie. Przybyli aby walczyć z jednym wrogiem, z komunizmem, a sprowadzili o wiele niebezpieczniejszego wroga, Al-Ka’idę.

Malula, Bava Batra (Brama Ostatnia): Z przybyciem dżihadu i Al-Ka’idy kościoły zaczęły się palić i dżihadyści, według reportaży, zmusili miejscowych chrześcijan do wyboru: albo natychmiast przejść na islam, albo polecą ich głowy. Teraz już rozumiemy: Malula jest wprowadzeniem do tego, co ci fanatycy planują. Na jednym z filmików widzimy dowodcę dżihadystow pouczającego swych brodatych bojowników, aby nie czynili szkody chrześcijanom, ale konfrontując z reportażami o potwornościach jasne, że jest to filmik wyreżyserowany.

Nie wybaczyli Maluli że nie przeszła na islam w siódmym wieku i przybyli teraz dokończyć rzemiosła. Tacy są nowi przyjaciele Kerry i Obamy, popierają bandytów dokładnie tak, jak popierają arabskie bandy w Yehudzie i Szomronie. Oni także wam nie wybaczają.

To nie tylko Malula, lecz wszystkie wioski i osiedla chrześcijańskie w Syrii. W każdym miejscu opanowanym przez salafistów i Al-Ka’ida odbywa się głęboka czystka etniczna i religijna. Chrześcijanie wypędzani, ich majątki rabowane, ich domy modlitwy palone. Nakba (zagłada), sto nakb dziennie. Teraz już widzicie do jakiego stopnia ogłupiano światu mózg, nawet mózgi niektorych z nas, przez dziesiątki lat.

Malula, która przetrwała ponad dwa tysiące lat, już nie będzie dalej istnieć, a aramejski skopano na wszystkie strony. Taki jest końcowy akord na środkowym wschodzie każdego kto nie jest muzułmaninem, prócz Izraela, który siebie broni.

Należy zrozumieć: nie ma dobrych i złych w tej powieści, są tylko źli. I kto chce żyć niech się trzyma z daleka od tych potworności. Dlaczego Amerykanie zmuszają nas do ingerencji? Dlaczego nasi „przyjaciele” zachowują się jak najgorsi wrogowie?

Reporter oficjalnej telewizji syryjskiej przedstawia poczynania powstańców i ogrom ich nienawiści w mieście Haleb.

 

 

stąd


10. Już poeta rzymski Owidiusz (43 pne do 17ne) powiedział: „aut non tentaris, aut perfice”, dosłownie: „nie zajmuj się tym albo idź z tym do końca”. Tłumaczenie bardziej konotacyjne będzie: „nie zaczynaj czego nie jesteś w stanie skończyć”.

Bechor

Dr Guy Bechor

 

 

 

 

tłumaczyła z hebrajskiego Olga Degani


* syriak – tak siebie nazywają od wieków chrześcijanie syryjscy. O.
** http://en.wikipedia.org/wiki/Bava_Metzia
*** zamiast zdjętego z z sieci z 4.9.13

 

Wszystkie tlumaczenia Olgi

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.