Uncategorized

Profile Reunion 69 – Fryderyka Elkana

elkanaFryderyka Elkana (właśc. Fryderyka Judkowska, ur. 4 grudnia 1942 roku w Aczyńsku w ZSRR, obecnie Rosja) – polska piosenkarka i wokalistka jazzowa działająca w Polsce i we Francji; także aktorka niezawodowa. Absolwentka warszawskiej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie śpiewu. Wykonywała zarówno standardy jazzowe, jak i utwory z repertuaru polskiej muzyki rozrywkowej.

Zadebiutowała w roku 1961 jako piosenkarka kabaretu warszawskiego klubu studenckiego Stodoła. Również w tym roku wystąpiła na Festiwalu Kabaretów Studenckich w Częstochowie, gdzie zdobyła I nagrodę. Potem zdobyła popularność i uznanie jurorów występami na festiwalach w Opolu i Sopocie.

W 1964 roku wyjechała do Francji, gdzie występowała w paryskiej Olympii oraz nagrała płytę w języku francuskim (dla wytwórni Barclay). Koncertowała w wielu krajach, m.in. wBelgii, Bułgarii, Rumunii, ZSRR.

Kolejnym etapem w karierze piosenkarki było nawiązanie współpracy ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego, którym śpiewała jako wokalistka jazzowa.

Potem w takim samym charakterze współpracowała z zespołami Zbigniewa Namysłowskiego, Włodzimierza Nahornego oraz Andrzeja Kurylewicza. Z tym ostatnim wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’66 w Warszawie. Współpracowała także z Urszulą Dudziak. W kolejnym roku na festiwalu tym wystąpiła z Big Bandem PRiTV pod dyrekcją Bogusława Klimczuka.

W roku 1969 wyemigrowała do Szwecji i zakończyła działalność estradową. Polskę odwiedziła w roku 2002[

Nagrody

  • 1961 – I nagroda na Festiwalu Kabaretów Studenckich w Częstochowie
  • 1963 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Czarna Mańka
  • 1964 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za utwór Znad białych wydm

    Posluchaj -„Czarna Manka”

Mieszkalem z nia „pokoj w pokoj” w akademiku w Sztockholmie przez prawie pol roku w 1970 r.

Wszystkie profile

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.