Uncategorized

„ZAPISKI Z WYGNANIA” SABINY BARAL – OPOWIEŚĆ O OCALONEJ GODNOŚCI

zapisJest to książka o wielu sprawach: o wygnaniu, szukaniu nowego miejsca do życia, budowaniu nowej tożsamości, o pokoleniowym doświadczeniu 68 roku. Ale zarazem jest to opowieść o godności. Najbardziej ze wszystkiego, czym jest ta książka, jest to książka o obronie i zachowaniu godności.Zbliża się pół wieku od wygnania z Polski ocalałych z Zagłady Żydów i ich dzieci – pokolenia urodzonego już po Szoa. Za mniej niż trzy lata upłynie 50 lat od marca 1968 roku. Potrzebne było wiele dziesięcioleci, musiało upłynąć dorosłe życie całej generacji, aby zaczęły pojawiać się relacje ludzi, którzy pod presją komunistycznej władzy, posłusznych jej mediów i zachęty dla tych działań lub – w najczęstszym wypadku – obojętności nieżydowskich obywateli ówczesnego PRL-u, opuszczali Polskę w końcu lat sześćdziesiątych.

Właśnie ukazało się drugie wydanie biograficznej książki Sabiny Baral „Zapiski z wygnania”. Książka pomyślana jest jako utrwalenie fragmentu biografii autorki – wówczas dwudziestoletniej dziewczyny z Wrocławia, która w grudniu 1968 roku, razem z mocno już niemłodymi rodzicami, staje na dworcu w Wiedniu, aby rozpocząć poszukiwanie swojego nowego miejsca na ziemi. Wrocław, Zebrzydowice (stacja graniczna), Wiedeń, Rzym, Detroit. Kolejne punkty na mapie. Miejsca kolejnych decyzji i życiowych doświadczeń. 68, 69, 70. Opowiadana historia rozgrywa się w okresie około półtora roku. Są to miesiące przełomowe w życiu autorki wspomnień, ale także w biografii jej rówieśników – pokolenia urodzonych po wojnie polskich Żydów.

Bo ta prosta, niewielka objętością, ale porażająca wnikliwością obserwacji i wrażliwością książka jest także, nawet jeśli bezwiednie, próbą biografii pokolenia. Przeżycia autorki są przecież typowe dla losu wielu z tysięcy ówczesnych emigrantów, albo – znacznie precyzyjniej – wypędzonych. W podstawowym sensie są wspólne dla nich wszystkich.,

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Przyslal Pawel Jedrzejewski

pawel Jedrzejewski

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. WYGNANIE BYLO 48 LAT TEMU.DZISIAJ MAMY PONAD 60 LAT INAJWYSZY CZAS PRZESTAC PISAC O WYGNANIU. KTO MIESZKA W EUROPIE LEPIEJ ZROBI JAK KUPI W IZRAELU MIESZKANIE/ ZA KILKA LAT NIE BEDZIE DLA ZYDOW MIEJSCA W EUROPIE ’ ASZCEGOLNIE W SZWECJI I DANI.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.