Uncategorized

Aktualne artykuly z MEMRI

memriSekretarz Fatahu w Jerozolimie, Adnan Ghaith: Hasło Arafata “Miliony męczenników maszerują na Jerozolimę” nadal kieruje nami dzisiaj

Sekretarz Fatahu w Jerozolimie, Adnan Ghaith, poświęcił artykuł z 11 listopada 2015 r. w gazecie Autonomii Palestyńskiej „Al-Hayat Al-Jadida”11. rocznicy śmierci Jasera Arafata. Napisał, że Arafat pozostawił Palestyńczykom dziedzictwo dotyczące metod walki i że oświetlił drogę dla przyszłych pokoleń oraz służy im jako inspiracja. Hasłem „Miliony męczenników maszerują na Jerozolimę” Arafat przekazał Palestyńczykom dewizę ich walki narodowej, powiedział Ghaith. Dodał, że Arafat kierował walkę Palestyńczyków ku Jerozolimie i sygnalizował Palestyńczykom, że muszą zjednoczyć się na jej rzecz i być gotowi do poświęcenia się dla niej – przesłanie, które Palestyńczycy przyswoili sobie i zrealizowali swoją gotowością do poświęceń.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Prasa popierająca Assada o konferencji w Wiedniu: Kerry działał jako mediator, zablokował dyskusję o usunięciu Assada; irański minister spraw zagranicznych, Zarif, dominował na konferencji

W konferencji w Wiedniu 30 października 2015, poświęconej znalezieniu rozwiązania kryzysu syryjskiego, uczestniczyło 17 państw, w tym USA, Rosja, Turcja i Arabia Saudyjska. Konferencja zakończyła się wydaniem wspólnego oświadczenia. Po konferencji oficjalna prasa reżimu syryjskiego, jak również popierająca Assada prasa libańska opublikowały doniesienia i artykuły przedstawiające ich spojrzenie na to, co zaszło podczas rozmów i na nieporozumienia, które się podczas nich ujawniły. Utrzymują w tych artykułach, że Rosja i USA przedstawiły na konferencji podobne stanowiska i że sekretarz stanu USA, John Kerry, działał jako mediator, zamiast stanąć po stronie ministrów spraw zagranicznych saudyjskiego i tureckiego, jego domniemanych sojuszników, a nawet uciszał ich przy kilku okazjach. Twierdzą także, że Kerry dokonywał starań, by złagodzić różnice między stronami i nie dopuścić do dyskusji o usunięciu Assada i akcji militarnej dla osiągnięcia tego celu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Jordańscy dziennikarze wykorzystują zaplanowaną wizytę Pierwszej Damy Michelle Obamy w Jordanii, by zwrócić uwagę na przeszkody w rozwoju kobiet, twierdząc, że inicjatywa „Let Girls Learn” mija się z celem

Pierwsza Dama Ameryki, Michelle Obama, ma na początku listopada odwiedzić Królestwo Jordanii i Katar. Ta wizyta na Bliskim Wschodzie ma na celu promowanie edukacji dziewcząt i jest częścią jej inicjatywy Let Girls Learn (Edukacja dla dziewcząt).[1]Pierwsza Dama planowała odwiedzić szkołę w Jordanii zbudowaną dzięki pomocy finansowej USAID (amerykańskiej organizacji do spraw rozwoju międzynarodowego). Ostatecznie wizyta została odwołana ze względu na złe warunki pogodowe,[2] ale informacja o niej zdążyła wywołać różne reakcje w jordańskiej prasie. Z jednej strony dziennikarze zastanawiają się, czy Pierwsza Dama nie zdaje sobie sprawy, że w Jordanii do szkół uczęszcza więcej dziewcząt niż chłopców, z drugiej strony zauważają, że istnieją inne przeszkody dla kształcenia dziewcząt i ich sukcesu, przeszkody zarówno kulturowe, jak i urzędowe, o których Pierwsza Dama by nie wspomniała.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

ISIS na Synaju wzmacnia naciski militarne jag propagandowe na Egipt 

Niniejszy raport, oferowany jako darmowa Probka MEMRI Jihad och terrorism Threat Monitor (JTTM), stanowi Przeglad działalności Państwa Islamskiego (ISIS) w Prowincji Synaju. Omawiamy znaczenie Synaju dla ISIS; wzrost działalności terrorystycznej na półwyspie od czasu, Kiedy działająca na Synaju grupa dżihadystyczna, Ansar Bait Al-Makdis, oficjalnie dołączyła do ISIS; I ulepszenia jego taktyk militarnych, propagandowych iw przestrzeni cybernetycznej; oraz rosnące naciski ISIS na Rząd ,

Wprowadzenie

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Egipski prezenter: salaficka ideologia niszczy społeczeństwo egipskie

Salafici mówią, że mężczyzna jest panem kobiety, ich rozumienie religii jest głupie i średniowieczne, a społeczeństwo słuchało tych bzdur przez dziesięciolecia. Gorzej, państwo to popierało. Ten sposób rozumienia religii jest nadal zagrożeniem i niszczy społeczeństwo Egiptu.

Kliknij na lewy prostokat a zobaczysz podteksty po polsku

 

********

Były redaktor naczelny “Al-Sharq Al-Awsat”, Al-Rashed, o decyzji USA wysłania żołnierzy do Syrii: Co może 50 Amerykanów zrobić przeciwko 30 tysiącom wojowników ISIS, 100 tysiącom wojowników pod rozkazami Iranu i 30 tysiącom żołnierzy rosyjskich?

W artykule z 2 listopada 2015 r. na witrynie internetowej Al-Arabiya, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie gazety “Al-Sharq Al-Awsat” i były dyrektor Al-Arabiya, 'Abd Al-Rahman Al-Rashed, pisał o niedawnej decyzji USA wysłania około 50 osób z personelu do zadań specjalnych armii amerykańskiej na nieobejmującą walki misję do Syrii, by wesprzeć siły lokalne. Artykuł nosi tytuł „Tylko 50 wojskowych USA w Syrii!” i autor pyta w nim, co będą w stanie zrobić przeciwko 30 tysiącom wojowników Państwa Islamskiego (ISIS) i podobnych grup, 100 tysiącom „wojowników różnych narodowości” pod rozkazami Iranu i 30 tysiącom żołnierzy rosyjskich w Syrii. To posunięcie, pisze, było powszechnie uważane za dowód, że USA “nie są poważne w sprawie czegokolwiek, co mówią o Syrii”, dodając, że spodziewano się “poparcia narodowej opozycji syryjskiej bronią, wywiadem i dyplomacją” w celu dotarcia do “jedynego możliwego rozwiązania” – usunięcia prezydenta syryjskiego, Baszara Al-Assada.

Caly artykul KLIKNIJ TUTAJ

********

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.