Uncategorized

Aktualne artykuly z MEMRI

Szanse realizacji JCPOA po opublikowaniu raportu sekretarza generalnego MAEA, Amano, o możliwym wymiarze militarnym programu nuklearnego Iranu 

2 grudnia 2015 sekretarz Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Yukiya Amano, opublikował raport o możliwym wymiarze militarnym (PMD) programu nuklearnego Iranu[1].

Raport, niezależnie od jego treści, nie miał w jakikolwiek sposób wpłynąć na trwającą realizację Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA) – nawet Jeśli byłby całkowicie negatywny dla Iranu. Od początku zostało uzgodnione, że Iran jest tylko zobowiązany göra kooperacji z dochodzeniem MAEA w sprawie PMD i nic więcej.

Wiecej KLIKNIJ TUTAJ

*********

Walka o władzę między obozem ideologicznym irańskiego Najwyższego Przywódcy Chameneiego a obozem pragmatycznym Rafsandżaniego nasila się – Część I: Chamenei blokuje wprowadzanie przez Iran w życie JCPOA

 

Przed wyborami w lutym 2016 r. w Iranie do Madżlisu oraz do Zgromadzenia Ekspertów, jak też wobec ogłoszenia przez Haszemiego Rafsandżaniego 25 listopada 2015 r., że będzie ubiegał się o wybór do Zgromadzenia Ekspertów, nasiliła się walka o władzę między obozem pragmatycznym, któremu przewodzi Rafsandżani, a obozem ideologicznym pod przewodem Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego. Obecnie skupia się na dwóch głównych punktach:

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

Abd Al-Rahman Al-Rashed: Ekstremistyczny islam jest jak nazizm; sposobem wyeliminowania go jest walka z jego ideologią


W artykule z 22 listopada znany dziennikarz saudyjski, 'Abd Al-Rahman Al-Rashed, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie gazety “
Al-Sharq Al-Awsat” i były dyrektor Al-Arabiya TV, pisze, że terroryzmu nie można wyeliminować przez likwidację jego przywódców, ponieważ w ich miejsce pojawiają się nowi. Ani też nie można ich wyeliminować przez wycofywanie się z terytoriów, tak jak amerykańskie wycofanie się z Iraku, które miało przynieść kres terroryzmowi przeciwko siłom amerykańskim. Zamiast tego, mówi Al-Rashed, skutecznym sposobem walki z terroryzmem jest zwalczanie ideologii ekstremistycznej, na której się opiera. Podkreśla on, że ludzie, którzy szerzą tę ideologię – tacy jak kaznodzieje, osobowości medialne i nauczyciele – są znacznie bardziej niebezpieczni niż przywódcy terroru, tacy jak bin Laden, bo są w stanie tworzyć nowych przywódców terroru i nowe organizacje, kiedy wyeliminuje się stare.

Wiecej Kliknij tutaj

**********

Sułtan kontra Car: Runda XXI wieku – zderzenia ambicji imperialnych o hegemonię regionalną

 

24 listopada samolot turecki zestrzelił rosyjski myśliwiec SU-24 za naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej przez 17 sekund. Samolot został zestrzelony na południowej granicy Turcji z Syrią, powodując śmierć jednego z pilotów i żołnierza z rosyjskiego helikoptera, który przybył na ratunek pilotów strąconego samolotu [1]. Samolot spadł po stronie syryjskiej, 13 kilometrów od granicy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********************

Przed masakrą w Bataclan w Paryżu: dżihad ISIS przeciwko muzyce

 

„Muzyka… jest fletem diabła” – Osama bin Laden [1]

Po ataku na halę koncertową Bataclan 13 października w Paryżu Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało oświadczenie, w którym przyjęło na siebie odpowiedzialność za ten atak i powiedzieli, że była to odpowiedź na wojnę Francji z islamem i na obrażanie Mahometa. Atak na Francję, oznajmiono, był ostrzeżeniem i tylko „pierwszym deszczem”. Oznajmili także, że ośmiu mężczyzn noszących pasy samobójców i karabiny maszynowe napadło na „starannie wybrane” cele w sercu stolicy Francji, włącznie z stadionem Stade de France i celami w dzielnicach 10., 11. i 18. w dodatku do hali koncertowej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Irakijski polityk: sekularyzm powinien być narzucony siłą

Ajad Dżamal Al-Din jest szyickim duchownym, byłym posłem do irackiego parlamentu i zwolennikiem sekularyzmu, państwa gwarantującego swobodę wyznania i konstytucyjny porządek. Uważa, że konstytucyjny, świecki porządek powinien być narzucony siłą, nawet wbrew woli ludu. Przywołuje postać Ataturka, żałuje, że Amerykanie nie zdecydowali się na konsekwentną okupację i nie narzucili reform politycznych.

Kliknij na ustawienia aby pokazal sie polski tekst

;

 

******

 

Doniesienia z mediów arabskich: Rosja rozszerza zaangażowanie militarne w Syrii, aby wzmocnić pozycję reżimu w procesie politycznym

Przez ostatni tydzień, jeszcze przed zestrzeleniem przez Turcję rosyjskiego samolotu, syryjskie i pro-syryjskie media libańskie publikowały artykuły, które oceniały, że Syria stoi przed nowym etapem zaangażowania wojskowego Rosji w tym kraju, i że oczekuje się, że Rosja będzie zwiększała swój udział w wojnie w Syrii, angażując wojska lądowe i bezprecedensową ekspansję kampanii lotniczej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Redaktorka gazety jordańskiej: Kraje arabskie będą nadal marzyć o demokracji w stylu kanadyjskim, ale nie oczekuje się, że zmieni się ich ponura rzeczywistość

Niedawne mianowanie Harjita Sajjana, urodzonego w Indiach Sikha,na stanowisko nowego ministra obrony Kanady, wywołało wielkie zainteresowanie w mediach arabskich. Dżumana Ghanimat, redaktorka naczelna gazety jordańskiej “Al-Ghad”, napisała, że to zainteresowanie wypływa z tęsknoty Arabów do prawdziwej demokracji w ich krajach, gdzie zasady demokracji nigdy nie zostały przyswojone i gdzie zaufanie wobec Innego nie dojrzało, ponieważ w ich społeczeństwach nadal panują podziały sekciarskie, plemienne, a nawet rodzinne. Napisała, że kiedy obywatele arabscy idą do urn, głosują nie na kandydatów, których naprawdę chcą, ale na tych, którzy reprezentują ich sektę, plemię lub klan. Wyborca jest zatem współwinny tworzeniu rzeczywistości, która nie jest tą, jakiej naprawdę chce – i dlatego, powiedziała, obywatele arabscy mogą tylko marzyć o demokracji w stylu kanadyjskim.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Jerozolima nie jest święta ani dla muzułmanów, ani dla Żydów

Polski tekst – kliknij na ustawienia

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.