Filmy i ksiazki

PO-LIN. Okruchy pamięci |- film

Film dokumentalny Jolanty Dylewskiej PO-LIN. Okruchy pamięci przy pomocy obrazów i opowieści stara się zrekonstruować przedwojenną, polsko-żydowską rzeczywistość. Jego tytuł odnosi się do hebrajskiej nazwy kraju:

po linŻydzi, uciekając z Niemiec przed pogromami i zarazą, przybyli do Polski. Spotkali się z gościnnością i życzliwym przyjęciem. Powiedzieli po hebrajsku PO-LIN – tu zamieszkamy – nadając w ten sposób żydowską nazwę Polsce. Tak głosi XIII-wieczna legenda.

Reżyserka odnalazła i odrestaurowała dziesiątki archiwalnych, amatorskich taśm filmowych z lat 30. XX wieku, odwiedziła ponad 19 miejsc, w których je nagrano, wreszcie, zebrała wspomnienia od „ostatnich świadków” i przejrzała tzw. księgi pamięci sporządzone przez ocalałych. W ten sposób powstały portrety zamieszkanych przez żydowską diasporę miasteczek i wsi, takich jak Kałuszyn, Kolbuszowa, Tykocin czy Sokołów Małopolski, oraz szkice o konkretnych, zwyczajnych mieszkańcach, uśmiechających się do widzów z czarno-białych zdjęć. Wiele z nich zostało dodatkowo opatrzonych nagranym później dźwiękiem i muzyką Michała Lorenca, stylizowaną na aszkenazyjski folklor.

Po tym nostalgicznym, nieco wyidealizowanym „raju utraconym” oprowadza widzów narrator – Piotr Fronczewski. Choć dokument niewiele wspomina o wydarzeniach wojennych, wymownie podkreśla dojmującą nieobecność mniejszości, która kiedyś stanowiła blisko 10 procent ludności Polski.

Film zdobył Nagrodę Główną „Złoty Feniks” przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy (2009), Złotą Taśmę Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP (2009), a także Nagrodę w kategorii pełnego metrażu na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym (2008) oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago (2008).

Przyslal Stanislaw Derlatka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.