Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 21 – 26 stycznia

21 stycznia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że konflikt z Palestyńczykami może nigdy nie zostać rozwiązany. „Ze względu na nasz sukces w zapobieganiu zorganizowanym masowym atakom terrorystycznym, nasi wrogowie rozpoczęli ataki przy pomocy osób fizycznych. Tę falę terroru również pokonamy. Izrael posiada zdolność do poradzenia sobie z każdym wyzwaniem i rozwija środki bezpieczeństwa w celu ochrony przed wszelkimi formami terroryzmu. Jednak konflikt nie zostanie rozwiązany tak długo, jak Palestyńczycy będą wychowywać swoje dzieci do nienawidzenia nas, aby nas zabijać, by podziwiać męczenników. Musimy kontynuować politykę kija wobec terrorystów i marchewki wobec Palestyńczyków, wobec tych, którzy po prostu chcą żyć. Musimy znaleźć sposób, aby większość Palestyńczyków, która nam nie zagraża, żyła swoim życiem i korzystała z gospodarki Izraela. My jesteśmy tutaj, i oni tu są, musimy więc nauczyć się żyć razem.”

    21 stycznia 2016 r. biuro premiera Netanjahu wydało oświadczenie odrzucające fakt, że dwa miesiące temu miało dojść do spotkania izraelskich i palestyńskich przedstawicieli. „Abbas twierdził już to w przeszłości, a my zaprzeczamy … Jest to nie prawda. Jest to próba uniknięcia przez Abbasa odpowiedzialności za brak negocjacji. Nawet dzisiaj w Davos, Netanjahu wezwał Abbasa, aby bez warunków wstępnych powrócił do negocjacji.”

    21 stycznia 2016 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały baterie artylerii wzdłuż granicy Strefy Gazy. W wydanym komunikacie poinformowano, że jest to odpowiedź na zeszłotygodniową próbę zamachu bombowego w północnej części strefy. Zazwyczaj baterie artylerii były rozmieszczane wzdłuż granicy tylko w okresach gwałtownego wzrostu napięcia lub podczas izraelskich operacji wojskowych. Artyleria umożliwia szybką i niszczącą reakcję na wszelkie przygraniczne ataki. „Nie jest to eskalacja napięcia w rejonie, tylko po prostu przeniesienie sił do obszaru bardziej strategicznego. Jest to część naszego zwykłego planu obrony i był zaplanowany w ramach naszych rocznych przegrupowań Sił Obronnych Izraela. Obecnie w rejonie nie ma żadnych przygotowań do konfliktu.”

21 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem bombami zapalającymi żydowski samochód jadący do Ma’ale Adumim, na wschód od Jerozolimy. Ranny został 1 Izraelczyk.

21 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oskarżył premiera Netanjahu, że lekceważy jego wysiłki pokojowe. „Dwa miesiące temu miały miejsce dwa kontakty z Netanjahu, ale jego ludzie wyznaczeni do rozmów, z góry unikali spotkania.”

21 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu miasta Ariel w Samarii. Uszkodzony został jeden pojazd.

21 stycznia 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner powiedział, że nie posiada żadnej wiedzy o rzekomych spotkaniach izraelskich i palestyńskich przedstawicieli, do których według Mahmouda Abbasa miało dojść dwa miesiące temu. „Jesteśmy otwarci na wszelkie próby Abbasa, aby bezwarunkowo spotkać się z izraelskimi przedstawicielami.”

21 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Davos z szefową unijnej polityki zagranicznej Federicą Mogherini. Netanjahu skrytykował Unię Europejską o stosowanie podwójnych standardów wobec Izraela. „Unia Europejska musi przyjąć politykę umiarkowanych państw arabskich wobec Izraela. Poprawa stosunków z tymi arabskimi państwami będzie prowadzić do poprawy stosunków z Palestyńczykami.” Mogherini podkreśliła, że Unia Europejska nie bojkotuje Izraela. W kuluarach konferencji Światowego Forum Ekonomicznego Netanjahu spotkał się także z sekretarzem stanu Johnem Kerry i amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem.

22 stycznia 2016 r. duże siły policyjne eksmitowały rano grupę około 200 żydowskich osadników, którzy zasiedlili dwa nowo kupione domy w Hebronie. Budynki noszą nazwę Beit Rachel i Beit Lea. Znajdują się one w strategicznym miejscu w pobliżu żydowskiej dzielnicy w mieście. Strona żydowska ma nałożone bardzo ostre ograniczenia w sprawie zakupu arabskich domów w Hebronie (zezwolenia sił bezpieczeństwa oraz akceptacja polityczna), aby nie dopuścić do zaostrzenia stosunków w mieście. Oba budynki zostały zajęte dzień wcześniej.

22 stycznia 2016 r. kilkuset Palestyńczyków starło się po południem z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa w rejonie wioski Kafr Qaddum w Samarii. Policjanci użyli broni, raniąc 2 uczestników zamieszek w nogi.

22 stycznia 2016 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond wyraził zaniepokojenie decyzją Izraela o uznaniu 371 akrów ziemi na północ od miasta Jerycho jako państwowej ziemi izraelskiej. „Obawiam się, że rząd Izraela zamierza ogłosić 371 akrów ziemi na Zachodnim Brzegu jako państwową ziemię, co będzie największym tego typu działaniem od sierpnia 2014 roku. Stanowisko Wielkiej Brytanii i naszych międzynarodowych partnerów względem izraelskich osiedli jest jasne: w świetle międzynarodowego prawa są one nielegalne, są przeszkodą dla pokoju i podważają szanse na rozwiązanie w postaci dwóch państw. Wielka Brytania zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim ruchów, które oddalają nas od trwałego porozumienia pokojowego.”

23 stycznia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem cywilnego ochraniarza na skrzyżowaniu Anatot w Samarii. Ochraniarz zastrzelił napastniczkę.

    23 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy do wznowienia rozmów z Izraelem pod warunkiem wstrzymania budowy osiedli. „Trzymamy się naszych podstawowych narodowych praw, które mówią o utworzeniu niepodległego państwa w granicach z 1967 roku i ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Każdy, kto zgadza się na palestyńskie państwo bez Jerozolimy jako stolicy, jest zdrajcą. Palestyńczycy nie zaakceptują sytuacji, w której Izrael nie realizuje podpisanych porozumień i nie zgodzą się na tymczasowe rozwiązanie, które nie będą respektować słusznych praw narodu palestyńskiego. Będziemy mocno stać na ziemi, nie obawiając się wyzwań stojących przed nami. Kolejne kroki będą wymagały cierpliwości, wytrwałości, nadziei oraz przestrzegania naszych praw. Jeśli Izraelczycy zatrzymają budowy osiedli i uwolnią czwartą grupę więźniów, jesteśmy przygotowani, aby przystąpić do negocjacji.”

23 stycznia 2016 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że antysemityzm jest „bardziej powszechny w Niemczech niż możemy to sobie wyobrazić, i dlatego musimy podjąć intensywne działania przeciwko niemu. Jest obecny szczególnie wśród młodych ludzi, którzy przybyli z krajów, gdzie nienawiść do Izraela i nienawiść do Żydów jest powszechna.”

24 stycznia 2016 r. cały kraj dotknęła sztormowa pogoda. W górach na północy oraz w Judei spadł śnieg, z którego powodu zamknięto niektóre drogi na Wzgórzach Golan. Śnieżyca ma potrwać przez trzy dni. Deszcze i burze mogą być powodem lokalnych podtopień oraz powodzi na Negewie. Silny wiatr połączony ze spadkiem temperatur spowodował, że wszystkie służby ratownicze oraz energetyczne zostały postawione w stan gotowości.

 24 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

24 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na arabskim terytorium w strefie.

 24 stycznia 2016 r. władze Strefy Gazy ogłosiły stan wyjątkowy, który ze względu na sztormową pogodę będzie obowiązywał w ciągu trzech najbliższych dni. Spodziewane są lokalne podtopienia.

25 stycznia 2016 r. duże opady śniegu odnotowano w górskich rejonach kraju, gdzie zamknięto niektóre drogi. Na wybrzeżu panowała sztormowa pogoda z burzami i silnym wiatrem. Jerozolima odnotowała rekord dobowych opadów deszczu – 47 mm w ciągu 24 godzin. W Kiryat Gat spadło 36 mm, w Sderot 33 mm, w Beer Szewie 19 mm deszczu. Niskie temperatury spowodowały wzrost zużycia energii elektrycznej. Wieczorem odnotowano kolejny rekord zużycia energii elektrycznej w okresie zimowym – 12200 MW.

25 stycznia 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekt Hamasu położony w centralnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

25 stycznia 2016 r. z powodu trudnych warunków atmosferycznych Siły Obronne Izraela rozlokowały rano dodatkowe jednostki w różnych miejscach całej Samarii i Judei. W pobliżu miast oraz osiedli żydowskich rozlokowano transportery opancerzone oraz sprzęt do odśnieżania dróg. Eksperci powiedzieli, że śnieżyca może zostać wykorzystana przez terrorystów do przeprowadzenia ataków, ponieważ śnieg będzie zacierał ślady ucieczki napastników. Z tego powodu zminimalizowano ilość pieszych patroli. Wszystkie posterunki oraz placówki wojskowe zaopatrzono w dodatkowe generatory, zaopatrzenie i zestawy medyczne.

25 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami osoby przed supermarketem w żydowskim osiedlu Beit Horon w Samarii. Ranne zostały 2 Izraelki. Pracownik sklepu uniemożliwił napastnikom wtargnięcie do supermarketu, dzięki czemu nie doszło do większej masakry. Ochroniarze zastrzelili obu napastników. W pobliżu miejsca ataku znaleziono trzy urządzenia wybuchowe, które rozbroili saperzy. Siły bezpieczeństwa poprosiły mieszkańców osiedla o pozostanie w domach, natomiast wojsko otoczyło sąsiednią arabską wioskę, skąd pochodzili terroryści.

26 stycznia 2016 r. przez cały dzień w całym kraju panowała sztormowa pogoda, a górzystych rejonach występowały opady śniegu. W nocy wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej do Tel Awiwu, Givatayim i Ramat Gan.

26 stycznia 2016 r. minister infrastruktury narodowej Juval Steinitz poinformował, że „Izrael przeżywa obecnie jeden z najpoważniejszych cyber ataków na Israel National Electricity Authority. Na szczęście wczoraj to odkryliśmy. Ministerstwo Infrastruktury Krajowej, Energii i Zasobów Wodnychoraz Narodowe Biuro Cybernetyczne Izraela już się tym zajmują. Mieliśmy sparaliżowanych wiele komputerów w Israel National Electricity Authority. Kontrolujemy sytuację i mam nadzieję, że wkrótce atak się skończy. Jest to najświeższy przykład wrażliwości infrastruktury na ataki cybernetyczne, oraz znaczenia przygotowań do obrony przed takimi atakami. Musimy zapobiegać takim atakom. Cyber-atak na infrastrukturę może sparaliżować elektrownie i cały łańcuch dostaw energii z gazu ziemnego, oleju, benzyny i systemy wodne, powodując dodatkowo ofiary śmiertelne. Organizacje terrorystyczne takie jakISIS, Hamas, Hezbollah i Al-Kaida zdają sobie sprawę, że za pomocą cyber-ataków mogą spowodować ogromne szkody. Cyber-ataki są wielkim zagrożeniem i jestem pewien, że w następnej dekadzie staną się one poważnym zagrożeniem. Izrael ma pewne doświadczenie w bronieniu się przed takimi cybernetycznymi atakami i Izrael będzie mógł podzielić się doświadczeniem i technologiami z innymi państwami.”

26 stycznia 2016 r. palestyńska policja aresztowała Palestyńczyków, którzy sprzedali swoje domy żydowskim aktywistom w Hebronie. Aresztowanym grożą tortury i ciężki wyrok.

26 stycznia 2016 r. wieczorem z powodu ulewnych deszczów zapadł się podziemny tunel terrorystyczny w dzielnicy al-Tuffah w Gazie. Zginęło od 6 do 11 członków Hamasu. W wielu rejonach Strefy Gazy wystąpiły powodzie. Winę za to ponosi fatalny stan infrastruktury.

26 stycznia 2016 r. wiceprezes Światowego Kongresu Żydów Dr Ariel Muzicant ostrzegł, że europejski kryzys uchodźców może oznaczać koniec Żydów w Unii Europejskiej. „Zagrożenie dla społeczności żydowskich w Europie dramatycznie rośnie. Z tego powodu inwestujemy w ochronę naszych społeczności … Jeśli nie będzie można zagwarantować normalnego codziennego życia we wspólnotach, wówczas zostaną one opuszczone … Żydzi muszą być w stanie żyć w Europie bez lęku i bez ciągłego nękania ze strony antysemitów i terrorystów. Czy można to zmienić? Tak. Czy to się zmieni? Nie jestem pewien … Dla państw europejskich, takich jak Niemcy, ważnym czynnikiem będzie przyjęcie setek tysięcy uchodźców, głównie z muzułmańskich państw w których szerzy się antysemityzm … Widzimy wysiłki rządów europejskich w walce z antysemityzmem. Widzimy więcej policjantów lub żołnierzy przed synagogami i szkołami. Ale jest potrzebna strategia, jak radzić sobie z uchodźcami, którzy przeszli pranie mózgów antysemitów z Syrii i Iranu.”

26 stycznia 2016 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że „palestyńska frustracja rośnie pod ciężarem okupacji i pod tłumikiem procesu pokojowego. Fala terroru jest naturalną ludzką odpowiedzią na okupację, która czasami służy jako inkubator dla nienawiści i ekstremizmu. Środki bezpieczeństwa Izraela nie powstrzymają powstania i nie będą miały wpływu na poczucie alienacji i rozpaczy, które motywują Palestyńczyków. Na okupowanym Zachodnim Brzegu odmówiono im prawa do życia z honorem. Potrzebna jest zmiana polityki Izraela. Izrael musi zamrozić budowę osiedli, które budzą poważne wątpliwości dotyczące zobowiązania do rozwiązania dwóch państw.”

26 stycznia 2016 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon skrytykował Radę Bezpieczeństwa ONZ. „W ciągu ostatnich czterech miesięcy, Izraelczycy są atakowani nożami w swoich własnych domach, postrzeleni na ulicach, i przejechani przez terrorystów wykorzystujących samochody jako broń. W tym czasie, Rada przyjęła 12 rezolucji w sprawie terroryzmu. Ani razu nie ma w nich mowy o Izraelczykach zamordowanych przez terrorystów. Fakty nie kłamią. Rada Bezpieczeństwa jeśli chodzi o Izrael jest hipokryzją. Korzeniem ostatniej fali terroru jest palestyńskie podżeganie regularnie nadawane przez oficjalną stację telewizyjną Autonomii Palestyńskiej na koszt europejskich podatników. Autonomia Palestyńska wypłaca nagrody rodzinom terrorystów, którzy mordują kobiety i wykorzystuje ich jako narzędzia podżegania. Rada Bezpieczeństwa potępia terroryzm wszędzie indziej na świecie, a jednocześnie ignoruje terroryzm wymierzony w izraelskie cele. Jest to hipokryzja. Każdego dnia, okrutna ręka terroryzmu uderza gdzieś w świecie, zabijając niewinnych ludzi, niszcząc rodziny, i szkodząc społeczeństwom. Jeśli Rada bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, musi przedstawić front walki z terroryzmem. W tym duchu Rada przyjęła Rezolucję 2249 w następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu. Rezolucja stwierdza, cytuję: Wszelkie akty terroryzmu są przestępstwem i są nieuzasadnione, niezależnie od ich motywacji, miejsca i osób przez które zostały popełnione. Powtarzam: niezależnie od miejsca i przez kogo zostały popełnione. Mimo to, społeczność międzynarodowa uczyniła jeden, tylko jeden wyjątek. Jest to jedno miejsce na świecie, w którym ten bezwzględny zakaz terroryzmu może być ignorowany. Po raz kolejny, państwo Izrael zostało wyróżnione, i jest traktowane inaczej od wszystkich innych państw na świecie. W ciągu ostatnich czterech miesięcy, w trakcie tej fali przemocy, zginęło 30 osób, a setki zostały ranne. W tym czasie, Rada przyjęła dwanaście rezolucji, dwanaście uchwał zwalczających terroryzm i potępiających zamachy terrorystyczne we Francji, Synaju, Libanie, Mali, Tunezji, Turcji, Iraku, Syrii, Nigerii, Burkina Faso, Somalii i Sudanie. Ani razu rezolucje Rady nie wspomniały o życiu Izraelczyków zamordowanych przez terrorystów. Żadnego potępienia, żadnego wyrazu solidarności, nawet sprawozdania z tych zdarzeń. Fakty nie kłamią. Jeśli chodzi o Izrael, Rada Bezpieczeństwa jest hipokryzją.”

26 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował dzisiejsze wystąpienie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, który usprawiedliwiał terrorystów słowami, że jest to „naturalna ludzka odpowiedź na okupację.” Netanjahu powiedział, że „oświadczenie Bana wspiera terroryzm. Nie ma żadnego uzasadnienia dla terroryzmu. Palestyńscy mordercy nie chcą budować państwa, ale chcą zniszczyć państwo i głośno o tym mówią. Chcą wymordować wszystkich Żydów, i mówią to głośno. Oni nie zabijają dla pokoju i nie zabijają w obronie praw człowieka.”

26 stycznia 2016 r. eksperci wojskowi powiedzieli, że według szacunków Sił Obronnych Izraela prawdopodobieństwo wybuchu najbliższej przyszłości celowej wojny pozostaje na niskim poziomie. Mimo to, istnieje prawdopodobieństwo, że pojedynczy poważny incydent na północnej granicy może zapalić cały region, wywołując ostrą wojnę. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia określono na poziomie umiarkownym. Hezbollah jest tutaj największym zagrożeniem, które obejmuje ataki rakietowe, porwania zakładników i ataki na statki morskie. Szacunki te są zgodne z uwagami szef sztabu gen Gadi Eisenkot z zeszłego tygodnia, który określił Hezbollah jako podstawowe zagrożenie dla Izraela. „Kolejna wojna będzie różnić się od wojen, które prowadziliśmy w ciągu ostatnich 20-30 lat. Konflikt będzie bardzo skomplikowany. Hezbollah przekształcił większość swoich szyickich wiosek w południowym Libanie w ogromne warownie. Oni coraz więcej inwestują w dokładność rakiet i wielkość głowic bojowych, i jeszcze bardziej w prowadzenie podziemnej walki i przeniesienie w ten sposób wojny na nasze terytorium. Hezbollah zaczął kopać tunele przed Hamasem, a tunele wykopane pod libańskimi wioskami mogą być także wykopane w strefie przygranicznej. Jednak mamy wiedzę i zdolności, aby uderzyć Hezbollah. Te wsie staną się celami, a to doprowadzi do wielu uchodźców.” Hezbollah jest uwikłany w konflikty w Iraku i Syrii, gdzie stracił 1300 swoich bojowników – dwa razy więcej niż podczas II wojny libańskiej w 2006 r. Mimo to, Siły Obronne Izraela uważają, że Hezbollah nieustannie patrzy na południe, a ich priorytetem wydaje się zbieranie sił przeciwko Izraelowi. Jeśli chodzi o koalicję walczącą z ISIS, eksperci ostrożnie stwierdzili, że są pierwsze oznaki osłabienia Islamskiego Państwa. „Świat zdecydował, że walczy z ISIS. Jest to kierunek, a my musimy iść ze światem. Nawet jeśli porozumienie w sprawie Syrii miało by być podpisane w Genewie i Wiedniu, jest to bardzo wątpliwe, czy będzie ono miało jakiś wpływ na sytuację na miejscu. Dla nas złym wynikiem będzie pokonanie ISIS i pozostawienie radykalnych sił, które będą się czuć silne. Musimy posiadać możliwość wpływania na zmiany. ISIS jest organizacją adaptacyjną i musimy czekać kolejny kwartał, aby zobaczyć osłabienie jej sił. Dwa lub trzy przeprowadzone w Europie na dużą skalę ataki terrorystyczne, na przykład ataki na stadiony piłki nożnej, mogą doprowadzić do pewnego rodzaju trzeciej wojny światowej, które zmienią życie Europejczyków.”

 

Przyslal Efraimz ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.