REUNION 69

Afryka – historia nieskończona (1)

Sabinę Baral znamy z książki “Zapiski z wygnania”. Autorkę i książkę prezentowaliśmy w “Gazecie” (Czy wy o takich rzeczach wiecie?Drugie życie “Zapisków z wygnania”). Sabina Baral jest także zapalonym podróżnikiem. Jeździ po świecie, ale nie po to, aby z balkonu kolejnego identycznego hotelu oglądać plaże i pić drinki w eleganckich barach dla turystów. Podróżuje po to i w taki sposób, aby poznać ludzi i miejsca, gdzie nie trafiają zwykli ludzie. Od dzisiaj będziemy publikować jej fotoreportaże z ostatniej podróży po Afryce. Poznamy dzięki temu inną Afrykę – nie tę z folderów i reklam. Afrykę, jaką ona jest, bez retuszu.

baralowej podrozW XV wieku działy się cuda. Od portugalskiego Henryka Żeglarza do Kolumba, odważni awanturnicy okrywali nowe lądy, kartografowie nie nadążali z mapami, a zachłanni monarchowie zachłystywali się bogactwem z Nowego Świata: złoto i brylanty, kość słoniowa, i skóry zwierzęce, kawa i tkaniny… Roszczenia były wielkie i sprzeczne, więc zwyczajem tamtych czasów poproszono papieża o podział włości.

W 1494 roku, Aleksander VI rozwiązał problem w niesłychany sposób: według Traktatu z Tordesillas, południkowa papieska linia podzieliła Nowy Świat na ten należący do Hiszpanii (na Zachód od linii) i ten portugalski, na wschód. Delta Amazonki wypadła po portugalskiej stronie – dlatego w Brazylii mówi się po portugalsku, a w reszcie Ameryki południowej po hiszpańsku. Cała Afryka przypadła Portugalii.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: REUNION 69, wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.