Polityka

Wiadomosci z Izraela 29 stycznia – 2 lutego

29 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezesem największej firmy inwestycyjnej na świecieBlackRock, Robertem Kapito. Spotkanie miało na celu znalezienie nowych możliwości inwestycyjnych w Izraelu.

29 stycznia 2016 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanija publicznie potwierdził, że Hamas rozbudowuje podziemne tunele w Strefie Gazy, podnosząc w ten sposób swoje zdolności wojskowe i przygotowując się do przyszłego konfliktu. „Są tacy, którzy uważają, że spokój to czas odpoczynku. Ale jest to kontynuacja walki. Brygady Męczenników Jasira Arafata pracują i przygotowują się dla Palestyny. Bojownicy wykopali dwa razy więcej tuneli od tych co były wykopane w Wietnamie. Bohaterowie Gazy kopią tunele na wschodzie i testują rakiety na zachodzie. Brygady Męczenników Al-Aksa kopią tunele by bronić Gazę i przekształcą ja w wyrzutnię dla całej Palestyny.”

29 stycznia 2016 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius przedstawił inicjatywę pokojową, aby przełamać impas w rozmowach pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami. „W najbliższych tygodniach Francja będzie angażować się w przygotowanie międzynarodowej konferencji skupiającej strony i ich głównych partnerów europejskich i arabskich, w szczególności w celu zachowania rozwiązania dwóch państw.”

 29 stycznia 2016 r. palestyński wysłannik przy ONZ Riyad Mansour ogłosił rozpoczęcie nowej ofensywy dyplomatycznej przeciwko Izraelowi w ONZ. Pierwszym krokiem w tej kampanii ma być przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępi żydowskie osadnictwo w Samarii i Judei.


 29 stycznia 2016 r. były analityk CIA, Edward Snowden ujawnił dokumenty z których wynika, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania od 1998 roku prowadziły tajną operację „Anarchist„, podczas której udało się im złamać szyfrowanie transmisji izraelskich samolotów bezzałogowych i od lat obserwowali obrazy przekazywane ich operatorom. Brytyjczycy i Amerykanie mogli również złamać systemy komunikacyjne myśliwców F-16, systemów antyrakietowych oraz satelitów wojskowych Izraela. Operacja była prowadzona przez amerykańską NSA i jej brytyjskiego odpowiednika GCHQ z dwóch baz: Menwith Hill w Wielkiej Brytanii i głównej bazy nasłuchowej na górze Troodos na Cyprze. Dokumenty pokazują, że Stany Zjednoczone wyłożyły wiele wysiłków, aby monitorować wszelkie działania Izraela wobec Iranu.

30 stycznia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zraniło wieczorem nożem żydowskiego nastolatka w Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci aresztowali jednego napastnika, który okazał się 17-latkiem. Drugi napastnik okazał się 12-latkiem.

30 stycznia 2016 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Ismail Radwan odrzucił wieczorem francuską inicjatywę pokojową, dodając, że jest ona „nie do przyjęcia”. Podkreślił, że propozycja Francji powtarza poprzednie nieudane rozwiązania, które usprawiedliwiają szkodliwe działania Izraela wobec palestyńskich praw.

31 stycznia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował francuską inicjatywę, mówiąc, że „służy ona jako zachęta dla palestyńskich Arabów, aby nie zgadzali się na żaden kompromis. Istotą negocjacji jest kompromis. Inicjatywa francuska w zasadzie daje Autonomii Palestyńskiej, aby się na to nie zgadzać. Nasze stanowisko jest bardzo jasne: jesteśmy gotowi wznowić negocjacje bez żadnych warunków wstępnych i bez dyktowania warunków.” Wieczorem na konferencji dla ambasadorów premier powiedział: „Jeśli zostaniemy zaatakowani z tuneli ze Strefy Gazy, będziemy bardzo silnie działać przeciwko Hamasowi, ze znacznie większą siłą niż użyliśmy podczas operacji Obronny Brzeg.”

31 stycznia 2015 r. palestyński policjant otworzył przed południem ogień do izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

31 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta podjął po południem próbę staranowania samochodem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Modiin-Makkabim-Reut. Żołnierze zastrzelili napastnika i nikt nie został ranny.

 31 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze zauważyli wieczorem podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Przy próbie zatrzymania Arab podjął próbę ucieczki, został jednak aresztowany. Podczas przesłuchania przyznał, że planował przeprowadzić atak z użyciem noża.

31 stycznia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas pobytu w Etiopii pochwał francuską inicjatywę pokojową, podkreślając, że „status quo nie może dłużej trwać”. Dodał, że jeśli powróci do stołu negocjacyjnego, to w celu osiągnięcia pełnego porozumienia i ostatecznego uregulowania konfliktu.

1 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przekroczyć ogrodzenie żydowskiego osiedla Salit w Samarii. Gdy nadjechał izraelski patrol, terrorysta zaatakował nożem izraelskich żołnierzy, którzy zastrzelili napastnika.

1 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zaostrzyli rano środki bezpieczeństwa w rejonie miasta Ramallah, do którego wpuszczani są wyłącznie jego mieszkańcy. Jest to odpowiedź za wczorajszą strzelaninę w rejonie osiedla Beit El, w której rannych zostało 3 żołnierzy. Sprawcą okazał się palestyński policjant. Do Ramallah wstęp mają tylko mieszkańcy oraz wysocy urzędnicy Autonomii Palestyńskiej. Wyjątkiem będą jedynie sytuacje humanitarne.

1 lutego 2016 r. po policyjnym pościgu na autostradzie Ajalon w Tel Awiwie zatrzymano samochód z 2 izraelskimi Arabami. Przyznali się oni do planowania ataku terrorystycznego z użyciem samochodu. Informację policji przekazała dziewczyna jednego z zatrzymanych. W pościgu udział wziął policyjny śmigłowiec.

1 lutego 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali rano podejrzanie zachowującego się 14-letniego Palestyńczyka na Starym Mieście w Jerozolimie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

2 lutego 2016 r. około 150 funkcjonariuszy policji granicznej oraz żołnierzy przeprowadziło nad ranem dużą operację w dzielnicach Abu Dis i Azaria we Wschodniej Jerozolimie. Podczas operacji doszło do gwałtownych ulicznych zamieszek, które stłumiono. Aresztowano 10 poszukiwanych terrorystów oraz przejęto broń i narkotyki.

2 lutego 2016 r. po zaktualizowaniu stanu bezpieczeństwa, izraelska armia zniosła rano częściową blokadę miasta Ramallah w Samarii. Przywrócono normalny ruch na drogach wjazdowych do miasta. Już w nocy większość oddziałów wojskowych opuściła swoje pozycje wokół miasta.

 Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.