Muzyka

Piekne Rumunki

Cos nostalgicznego na szare dni:
Foxtrott Piekne Rumunki.
Muzyka: Zygmunt Bialostocki, slowa: Andrzej Wlast.
Spiewa tenor Janusz Poplawski przy akompaniamencie orkiestry Henryka Golda ..

HenrykGoldHenryk Gold
Skrzypek i kompozytor. Urodził się w 1902 roku w Warszawie, zmarł w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych.
Urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Matka pochodziła ze znanego klezmerskiego rodu Melodystów, a ojciec był pierwszym flecistą Opery Warszawskiej (zmarł za pulpitem podczas przedstawienia, kiedy Henryk miał 2 lata). Jego bratem był zamordowany w Treblince skrzypek Artur Gold.

Edukacją Henryka Golda zajął się wuj z Rosji, który wysłał chłopca do Konserwatorium im. Aleksandra Głazunowa, a następnie do klasy Stanisława Barcewicza w Konserwatorium Warszawskim. Artysta już w wieku 17 lat grał jako skrzypek w orkiestrze Filharmonii Warszawskiej oraz dyrygował orkiestrą wojskową, a staranna edukacja i talent otwierały mu drzwi do kariery wirtuozowskiej.

Henryk Gold zainteresował się także muzyką rozrywkową. Wcześnie założył własny zespół muzyczny, który występował w najlepszych lokalach stolicy: w słynnej kawiarni „Ziemiańska”, w klubie nocnym „Adria” oraz w teatrze rewiowym „Morskie Oko”. Muzyka i zespół artysty zdobyły popularność w całym kraju, zyskując uznanie nawet Karola Szymanowskiego.

Henryk Gold komponował utwory do tańca: walce, tanga, fokstroty oraz piosenki, m.in. Jaśminy, Nie odchodź ode mnie, Szkoda twoich łez dziewczyno, Tęsknota. Kiedy wybuchła II wojna światowa uciekł do Związku Radzieckiego, gdzie wraz z Jerzym Petersburskim założył wielką orkiestrę jazzowo-symfoniczną. Razem z polską armią gen. Władysława Andersa opuścili teren ZSRR.

Po wojnie Henryk Gold znalazł się w Izraelu, gdzie zyskał rozgłos jako autor przebojów: Arcenu ha-ktantonet (hebr. „Nasz malutki kraj”), Ruach (hebr. „Wiatr”), Szalom (hebr. „Pokój”). Następnie artysta wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził resztę życia. Zmarł w 1977 roku.

Przyslala Basia Jaworski

Kategorie: Muzyka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.