Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Lech Wałęsa to TW „BOLEK” – Konferencja prasowa IPN – 18.02.2016
Z dokumentów znalezionych w domu Kiszczaka wynika, że Lecha Wałęsa był wielokrotnym donosicielem do SB w latach 70-76 ubiegłego wieku.
 *****
Polacy w armii niemieckiej podczas II wojny światowej
Według szacunkowych danych, z terenu całej okupowanej Polski, w latach 1940-1945 powołano do armii niemieckiej prawdopodobnie około 450-500 tys. mężczyzn wpisanych na Volkslistę. 90 tys. z nich znalazło się później w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. – Powrót do tej tematyki w prasie lub opracowaniach naukowych zawsze nosił posmak sensacji i naruszania niechcianej, a nawet świadomie wypieranej ze świadomości zbiorowej części tradycji historycznej. Nawet dzisiaj, mimo pojawienia się kilku publikacji naukowych i wielu wspomnień, temat ten jest słabo znany w Polsce poza regionami, gdzie masowo odbywał się pobór do wojska niemieckiego – pisze prof. Ryszard Kaczmarek w artykule dla WP.
 
****
10 000 sławnych ludzi na osi czasu
Kilka dni temu w internecie pojawił się ciekawy projekt. Map of Contemporaries to oś czasu, na której zestawiono ze sobą prawie 10 000 sławnych osób, dając możliwość do lepszego poznania ich życiorysów.
*****

Kryzys migracyjny Niemiec: Styczeń 2016 r.

„Migranci nie szanują naszego porządku konstytucyjnego”

  • Pomimo śniegu, lodu i mrozu panującego w większości krajów europejskich, w styczniu 2016 roku do Niemiec przybyło 91 671 migrantów.
  • Niemieccy podatnicy będą prawdopodobnie zmuszeni zapłacić 450 miliardów euro (500 milionów dolarów) za utrzymanie miliona migrantów, którzy przybyli do Niemiec w 2015 roku. Liczba ta może podwoić się do prawie biliona euro, jeśli do kraju przyjedzie kolejny milion migrantów w 2016 roku.
  • Calosc KLIKNIJ TUTAJ
******
Z wizytą w raju. Interaktywny obraz Hieronima Boscha
Słynny tryptyk Hieronima Boscha, Ogród rozkoszy ziemskich, został udostępniony internautom w wersji interaktywnej. Raj i piekło stają otworem, czekając na zwiedzających.
 
*********
​”Cud demokracji” w małym państewku. Jak oni to robią?
​”Tu nikt nie jest lepszy niż ktokolwiek inny”. To wyrażenie, jest jednym z najbardziej cenionych powiedzeń w małym kraju położonym w Ameryce Południowej, a jego korzenia sięgają XIX wieku. Powtarzali je myśliciele, prezydenci, a także zwykli obywatele. Te słowa są prostym wyrazem demokratycznego ducha i wyrażają to, jak Urugwajczycy traktują swoją ojczyznę.
***
Polskie drogi Anny German
Moja gwiazda to piosenka – rzekła kiedyś Anna German. Naszą gwiazdą była ona. Niezwykła piosenkarka lat 60. i 70. XX wieku, która w karierze, a najprawdopodobniej i w życiu osobistym sięgnęła gwiazd, by w młodym wieku pozostać tam na zawsze. Dzisiaj – 14 lutego – kończyłaby 80 lat.
******
Ks. Boniecki broni Jana Grossa: „Nie odbierajcie mu tego odznaczenia”
„Pomysł odebrania profesorowi Uniwersytetu Princeton polskiego odznaczenia jest ponury. W cywilizowanym świecie z poglądami się polemizuje. Indeksy książek zakazanych, „zapisy” cenzury, pozbawianie obywatelstwa i inne tego rodzaju sankcje wobec historyków należą do smutnej przeszłości – pisze w dzisiejszym „Tygodniku Powszechnym” ks. Adam Boniecki.
Skopiuj link i wloz go do twojej wyszukiwarki
   http://wyborcza.pl/1,75478,19637219,ks-boniecki-broni-jana-grossa-nie-odbierajcie-mu-tego-odznaczenia.html

*******

Jak język hebrajski stał się językiem codziennym?

Na początku XX wieku język hebrajski, po niemal siedemnastu stuleciach niestosowania go w praktyce, wrócił do codziennego użytku. W jaki sposób Żydom udało się tego dokonać? Opowiadała o tym prof. Tsvia Walden (psycholingwistka z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie, a prywatnie córka Szymona Peresa, byłego prezydenta Izraela) na wykładzie w Muzeum Historii Żydów Polskich.
******

Bp Tadeusz Pieronek: Kościół ma obowiązek rozmawiać nawet z diabłem

Polscy duchowni nie przepadają za Franciszkiem. On jest zbyt ewangeliczny, za dużo wymaga. Z bp. Tadeuszem Pieronkiem rozmawiają Małgorzata Skowrońska i Michał Olszewski
Bp Tadeusz Pieronek – ur. w 1934 r., profesor nauk prawnych; negocjował z rządem RP kształt konkordatu, w latach 1993-98 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.
 
 ******
Zrozumieć krzywą kalifatu
Raport Fundacji Wiary Tony’ego Blaira stwierdził, że rebelianci syryjscy są w większości islamistami dżihadystycznymi i że nawet jeśli ISIS zostanie pokonane, jest tam 15 innych grup o tym samym światopoglądzie, które są gotowe zająć jego miejsce. A to tylko w Syrii. Oficjalną opowieścią o ISIS, tą, którą czytamy w gazetach, oglądamy w telewizji i słyszymy w radio jest twierdzenie, że jest to wyjątkowa grupa, której rodzaj ekstremizmu jest tak skrajny, że nie ma porównania do niczego innego. ISIS nie ma nic wspólnego z islamem. Ani z niczym innym. Jest całkowitą aberracją.
****

Solaris dostarczy autobusy dla Izraela. Jest jednak jeden warunek

Izrael to obiecujący rynek, ale wymagania są wysokie. W ramach offsetu co najmniej jedna czwarta wartości kontraktu musi być zainwestowana w tym kraju.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Zakaz bojkotu izraelskich produktów przez sektor publiczny w Anglii

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza zakazać instytucjom na terenie Anglii finansowanym ze środków publicznych, jak uniwersytety czy lokalne władze, bojkotowania firm ze względów etycznych, również produktów pochodzących z izraelskich kolonii. Jak głosi oświadczenie rządu, bojkot „zatruwa i polaryzuje debatę publiczną, osłabia integrację i podsyca antysemityzm”. Ostrzeżono także, że decyzje o bojkocie mogą „zaszkodzić brytyjskiemu eksportowi i międzynarodowym relacjom”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Drogi Czytelniku,

piszemy do Ciebie, ponieważ jesteśmy bardzo dumni. Nasza dziennikarka Justyna Kopińska została nominowana do prestiżowej nagrody European Press Prize, nazywanej „europejskim Pulitzerem”. Wyróżniony reportaż to „Oddział chorych ze strachu”, w lipcu opublikowany w „Dużym Formacie”.
Trzymamy kciuki za Justynę i korzystamy z okazji, żeby przypomnieć Ci kilka jej znakomitych reportaży.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Gazety Wyborczej

WYRÓŻNIONY REPORTAŻ
„Oddział chorych ze strachu”

Kontrola zastała w izolatce chłopca, który był unieruchomiony 1871 godzin.
Kopińska sprawdza, dlaczego sprawa przez

 

*****

Międzynarodowy Dzień Kota

17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota, który ma m.in. uwrażliwić nas na niesienie pomocy bezdomnym kotom. W Polsce świętowany jest od 2006 r.

,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.