Ciekawe artykuly

Kibuc ma się dobrze

Dwa lata temu pisaliśmy o Annie Janinie Klozie, polonistce i dyrektorce VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, która od wielu lat realizuje nowatorskie program dla młodzieży, starając się zaszczepiać w młodych ludziach wrażliwość na innego człowieka, tolerancję. Są wśród nich regularne wymiany młodzieży między Polską a Izraelem, działania teatralne, literackie. Anna Janina Kloza gościła w Kanadzie w Toronto i Montrealu w ramach Holocaust Education Week, gdzie ogromne zainteresowanie wzbudziły spotkania z nią. (W imię tolerancjiPrzez edukację zmieniamy świat)

Dzisiaj z prawdziwą przyjemnością prezentujemy jej reportaż o Izraelu, który zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim konkursie na najlepszy reportaż “Zobacz, opisz, wygraj” dla nauczycieli zorganizowanym przez wydawnictwo Operon.

Oto uzasadnienie werdyktu komisji konkursowej: “Dobrze skonstruowany, klasyczny reportaż dotyczący ciekawego i egzotycznego dla większości Polaków tematu. Wielką zaletą tekstu jest to, że autorka często oddaje głos bohaterom. To metoda, która bardzo dobrze sprawdza się w reportażu. Tak właśnie pisze laureatka tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla, Swietłana Alesiejewicz. Zwykle to właśnie w słowach bohaterów opowiadanych historii pojawiają się najprawdziwsze emocje. A emocje są solą reportażu. Do walorów tekstu należy także warstwa faktograficzna, w której reporterka osadza swoją opowieść. Poszukiwanie rzetelnych informacji – dat, nazwisk, miejsc, jest warsztatową podstawą reportażystów, i z tego również autorka wywiązała się bardzo dobrze. List autorki do jednego ze swoich bohaterów, o którym przecież już wie, że zmarł, jest bardzo dobrym zwieńczeniem tekstu. Podkreśla bowiem fakt, że to bohaterowie reportaży są najważniejsi. Nawet jeśli już nie będą mogli przeczytać ani listu, ani reportażu…”

Kibuc ma się dobrze

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Przyslal Pawel Jedrzejewski

pawel Jedrzejewski

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.