Ciekawe artykuly

Ovitzowie – niezwykła historia karłów z Auschwitz

„Teraz mam pracę na kolejnych 20 lat” – miał zakrzyknąć doktor Josef Mengele, gdy po raz pierwszy zobaczył grupę tych niezwykłych więźniów obozu Auschwitz. Rodzina karłów, którzy w dodatku byli Żydami, teoretycznie nie miała szans przeżyć pobytu w nazistowskiej fabryce śmierci. Jednak Ovitzowie w komplecie doczekali wyzwolenia.

Pochodzili z regionu, który kojarzy się przede wszystkim z osławionym hrabią Draculą – Transylwanii. Senior rodu, Shimson (Samson) Eizik Ovitz był wędrownym artystą, ale także głęboko wierzącym chasydem, czyli wyznawcą mistycznego ruchu religijnego powstałego w łonie judaizmu, który głosił, że „Panu należy służyć z radością”. Te idee Shimson, cierpiący na pseudoachondroplazję – chorobę genetyczną objawiającą się niskim wzrostem, przekazał dziesiątce swoich potomków, z których siedmioro także było karłami. Niezwykła rodzina wielbiła Boga muzyką, tańcem i śpiewem, co z czasem stało się ich sposobem na życie. Ovitzowie stworzyli Trupę Liliputów i bardzo szybko zyskali ogromną popularność, podróżując po Rumunii, Węgrzech oraz Czechosłowacji. Podczas jednego z przedstawień oklaskiwał ich nawet rumuński król Karol II.

Między piosenkami, które Ovitzowie śpiewali w pięciu językach, publiczność ryczała ze śmiechu z dowcipów i arcyzabawnych improwizacji. Karłowaci artyści zachwycali piękną grą na zminiaturyzowanych instrumentach: skrzypcach, wiolonczeli, gitarze czy akordeonie. Kariera trupy została brutalnie przerwana jesienią 1940 r., gdy do północnej Transylwanii wkroczyły wojska węgierskie – sojusznicy niemieckiej III Rzeszy, triumfującej wówczas na wszystkich frontach Europy. Na zdobytych terenach wprowadzono antysemickie przepisy, które mocno ograniczały możliwość występów żydowskich artystów. Ovitzom udawało się wprawdzie je omijać, m.in. dzięki zdobyciu dokumentów potwierdzających aryjskość rodziny, jednak coraz mniej ludzi miało ochotę na oglądanie wygłupów karzełków. Wiosną 1944 r. rozpoczęła się olbrzymia akcja eksterminacji Żydów węgierskich. Całą rodzinę Ovitzów zapakowano do towarowego wagonu i skierowano na północny zachód…

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Przyslal Janusz G
reunion-691.jpg

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.