Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 18 – 23 marca

18 marca 2016 r. w Jerozolimie odbył się doroczny maraton, w którym wzięło udział około 25 tys. sportowców. W tym roku obecnych była rekordowa liczba 2,5 tys. zagranicznych biegaczy. Maraton wygrał Kenijczyk, Kipkogej Szadrack. Służby medyczne udzieliły pomocy 140 osobom. Imprezę zabezpieczało ponad tysiąc policjantów.

 18 marca 2016 r. linie lotnicze El Al zawarły strategiczną umową z brytyjskim producentem silników Rolls-Royce. Umowa jest w ramach programu zakupu 15 nowych samolotów pasażerskich Dreamliner, które w 2017 r. dołączą do flotyEl Al. Rolls-Royce będzie dostawcą nowych silników do samolotów, oraqz będzie odpowiadać za ich serwis.

18 marca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem 2 młodych Palestyńczyków, którzy usiłowali wejść do strefy przemysłowej Sha’ar Beniamina w Samarii. Swoim zachowaniem zwrócili uwagę żołnierzy, którzy znaleźli w ich torbach noże. Podczas przesłuchania przyznali się, że planowali atak terrorystyczny.

 18 marca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem przechodniów na skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastniczkę.

 18 marca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki przy wiosce Ni’lin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

18 marca 2016 r. University Columbia opublikował ranking najszczęśliwszych państw na świecie. Izrael zajął w nim wysokie 11 miejsce (w ubiegłym roku również 11 miejsce).

19 marca 2016 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

19 marca 2016 r. islamski terrorysta-samobójca wysadził się na głównej ulicy handlowej w centrum Stambułu. Do wybuchu doszło w momencie, gdy spotkały się ze sobą dwie rózne grupy izraelskich turystów. Zginęły 4 osoby, a 36 zostało rannych. Wśród ofiar jest 3 zabitych i 11 rannych Izraelczyków.

20 marca 2016 r. rząd przyjął plan zbadania związków pomiędzy zanieczyszczeniem środowiska a stanem zdrowia mieszkańców Izraela. Celem jest identyfikacja zagrożeń, zapobieganie i redukcja incydentów zanieczyszczenia środowiska, oraz poprawa zdrowia społeczeństwa.

20 marca 2016 r. biuro antyterrorystyczne ostrzegło Izraelczyków przed podróżami do Turcji, podnosząc ocenę zagrożenia w tym kraju. „Zaleca się unikania wizyt w Turcji.”

20 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem przedostać się na teren żydowskiego osiedla Elon More w Samarii. Izraelscy żołnierze dostrzegli i aresztowali napastnika, przy którym znaleziono karabin.

20 marca 2016 r. przeprowadzono operację ewakuacji 11 rannych Izraelczyków ze Stambułu do Izraela. W tej skomplikowanej operacji zaangażowane były tureckie szpitale i izraelski zespół ratownictwa wojskowego. Wojskowym samolotem przewieziono do Izraela ciała zabitych oraz rannych.

 20 marca 2016 r. egipskie media poinformowały, że nad ranem około 50 osób zatruła się gazem w swoich domach przy granicy ze Strefą Gazy. W jednym z podziemnych tuneli przemytniczych doszło do rozszczelnienia się rury z gazem, który przedostał się tunelami do domów, w których byłych ich wyjścia. Do zdarzenia doszło w rejonie Rafah.

21 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Nasze źródła wywiadowcze pracują nad ustaleniem, czy atak terrorystyczny w Turcji był ukierunkowany przeciwko Izraelczykom. Izrael obawia się o bezpieczeństwo Izraelczyków przebywających w Turcji, Nepalu i gdzie indziej.” Istnieją informacje, że zamachowiec w Stambule śledził grupę izraelskich turystów od hotelu do restauracji, a następnie po zjedzeniu przez nich posiłku, podszedł do grupy i wysadził się. Premier dodał także, że „jesteśmy zaangażowani na rzecz przeniesienia do Izraela Żydów żyjących w niebezpiecznych obszarach. W tajnej operacji przewieźliśmy wczoraj do Izraela 17 Żydów z Jemenu. Mamy zobowiązanie powrotu etiopskich Żydów do Izraela. W tym roku będziemy przenosić setki z nich do Izraela, a pozostałych w późniejszym terminie.”

 21 marca 2016 r. Magen David Adom poinformowała, że od początku obecnej fali terroru zginęło 33 Izraelczyków, a 355 zostało rannych, w tym 37 ciężko rannych.

21 marca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Uszkodzony został jeden samochód. Nikt nie został ranny.

21 marca 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział, że „nie uważa, aby w najbliższej przyszłości była możliwa wojna z Izraelem. Izrael nie popełni żadnych aktów agresji, które doprowadzą do wojny, bez uzyskania zielonego światła ze Stanów Zjednoczonych.” Dodał także, że „w kolejnej wojnie nie będzie czerwonych linii.Hezbollah wie gdzie są obiekty jądrowe Izraela i je uderzy.”

22 marca 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do kampusu uniwersytetu w Dżeninie, w Samarii. Przejęto dokumenty oraz dwa komputery z danymi.

22 marca 2016 r. islamscy terroryści przeprowadzili rano serię trzech zamachów bombowych w Brukselii. Celami były lotnisko oraz linia metra w centrum miasta. Zginęły 34 osoby, a około 200 zostało rannych. Wśród rannych jest 2 Żydów. Wzmocniono ochronę żydowskich obiektów w Brukselii. Izraelskie linie lotnicze ze względów bezpieczeństwa uziemiły wszystkie swoje samoloty na europejskich lotniskach. Wstrzymano ogółem 24 loty.

22 marca 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że zabójcze zamachy Państwa Islamskiego w Brukseli są początkiem III wojny światowej. „Kultura Zachodu w ostatnich latach znajduje się pod masowym i nieskrępowanym atakiem terrorystycznym radykalnego islamu, którego celem jest zaszkodzenie i zakłócenie życia obywateli wolnego świata. Tego przykładem są dzisiejsze ataki w Brukseli oraz sobotni w Stambule. Próby zakłócenia życia obywateli państw zachodnich i wojna z terrorem, obligują nas do zjednoczenia się w bezkompromisowej walce z jej źródłami, fundatorami i podżegaczami. Sposobem na to będzie połączenie sił bezpieczeństwa i wywiadów państw wolnego świata, i zrozumienie, że jest to III wojna światowa wobec naszych wspólnych humanitarnych wartości. Jest to wojna, i jeśli nie poradzimy sobie z nią na wszystkich poziomach odpowiednimi narzędziami, to będzie nadal nam szkodzić i siać zniszczenie. Izrael nadal będzie dzielić się wiedzą, doświadczeniem i wywiadem z państwami zachodnimi, aby wspólnie walczyć z tym zagrożeniem. Nie możemy pozwolić terrorystom wpływać na nasze życie. Wygramy tę walkę, bo nie mamy innego wyboru.” Wiceminister obrony, rabin Eli Ben-Dahan powiedział: „Od wielu lat walczymy z terroryzmem i nie pozwalamy terrorystom nosić głowo wysoko podniesionej. Mam nadzieję, że teraz nasze słowa usłyszą wszystkie europejskie państwa, a także Bruksela, stolica Unii Europejskiej, i zrozumieją kim są terroryści, i kto ich zaatakował. Mam nadzieję, że będą uczyć się od państwa Izrael, jak zachowywać się wobec terrorystów.”

22 marca 2016 r. ekspert ds. terroryzmu dr Anat Berko powiedział: „Turystyka Dżihadu powraca do domu. Muzułmańscy dżihadyści powracają do Europy. Ataki terroru na europejskiej ziemi nie są niczym nowym. Nie jest to pierwsza napaść, i nie ostatnia. Turyści Dżihadu wracają do islamskich enklaw w Europie z ideologią szkoły myślenia Państwa Islamskiego i Bractwa Muzułmańskiego. To są ci, którzy będą organizować ataki terrorystyczne na terytorium europejskim i amerykańskim. Zachodni styl życia podważa ich istnienie w najbardziej osobistym znaczeniu, dlatego wystąpią przeciwko niemu. Dlatego widzimy ataki z użyciem więcej niż jednego terrorysty, jak w tym przypadku. Ci, którzy uważali, że terror zatrzymał się na państwie Izrael, byli w błędzie. Przekonają się, że fala ataków terrorystycznych nasili się … Chodzi o to, że istnieje wiele uśpionych komórek terrorystycznych, które ukrywają się w enklawach, nad którymi stróże prawa nie mają kontroli … Wracam z konferencji antysemityzmu w Berlinie. Wiele parlamentów w Europie uważa, że nic nie zagraża Żydom. Wszyscy wiemy, co się stało podczas II wojny światowej, i mamy poczucie, że to co dzieje się wobec państwa Izrael dosięgnie także Żydów w Europie. Żydzi zostali zmuszeni do usunięcia swoich znaków identyfikacyjnych – i teraz terroryści atakują symbole władzy oraz środki transportu publicznego, aby zabić jak najwięcej ludzi. Świadomość terroryzmu musi naprawdę być podniesiona wśród obywateli Europy. Oni nie są świadomi tego, jak radzą sobie z nim obywatele Izraela. Nasi bohaterscy obywatele zatrzymali więcej niż kilka ataków. Świat musi inwestować w bezpieczeństwo i zrozumieć, że takie państwo jak Izrael nie może zrezygnować ze swojego bezpieczeństwa dla umów, które nie są honorowane. Europa także będzie musiała sobie poradzić w zakresie bezpieczeństwa.”

23 marca 2016 r. belgijska policja zwróciła się z żądaniem do społeczności żydowskiej w Brukseli, by ze względów bezpieczeństwa nie obchodzić jawnie święta Purim. W synagogach będą jedynie odczytywane zwoje księgi Estery.

23 marca 2016 r. Siły Obronne Izraela zamknęły wieczorem terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas święta Purim. Wyjątkiem będą jedynie sytuacje humanitarne.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.