Ciekawe artykuly

W Leżajsku powstaje centrum chasydzkie

Leżajskie centrum chasydzkie to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Składać się będzie z dwóch niezależnych budynków. W jednym ma się mieścić synagoga, a w drugim – hotel dla żydowskich pielgrzymów.

Inwestycje realizuje Fundacja Chasydów Leżajsk – Polska. Wysoki standard centrum ma zapewnić doskonałe warunki nie tylko osobom pielgrzymującym tu celach religijnych, ale także wszystkim turystom. – Rocznie grób cadyka Elimelecha odwiedza ponad 100 tysięcy pielgrzymów z całego świata. W samą rocznicę jego śmierci Leżajsk odwiedzają tysiące chasydów – zwraca uwagę Monika Krawczyk z Fundacji Chasydów Leżajsk – Polska i jednocześnie dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

  • Inwestycja ta jest istotna również z punktu widzenia wspólnej historii polsko – żydowskiej, w której osoba cadyka Elimelecha odgrywa ważną rolę. Nie bez znaczenia jest też to, że zależy nam na poprawianiu stanu zabytków kultury żydowskiej w Polsce – podkreśla Monika Krawczyk. W tej chwili trwają prace przy budynku, w którym mieścić się będzie synagoga i pokoje gościnne. – Przedwojenny budynek – tzw. karczma, w której znajdowała się jadalnia i pokoje – został już wyburzony. W tym miejscu powstaje nowy. Budowany jest dokładnie tam, gdzie przed wojną mieściła się już synagoga. Prace mają się tu zakończyć jeszcze w tym roku. Centrum powstaje też na bazie budynku przy ul. Studziennej. Ma być zmodernizowany i oddany do użytku prawdopodobnie w 2017 roku. Tu planowany jest dom pielgrzyma – mówi dyrektor. W sumie w centrum ma się znaleźć ponad 70 pokoi, przestronna recepcja, sala do studiów religijnych dla 250 osób i oddzielna dla 150 kobiet, jadalnia na 250 miejsc, kuchnia oraz 40 toalet. W części centrum ma być wygospodarowane miejsce na muzeum tradycji chasydzkiej na ziemiach polskich. Składałoby się z trzech sal wystawowych. Zwiedzającym przybliżyłyby życie ludności żydowskiej do II wojny światowej, Leżajsk w okresie Holokaustu oraz działalność rabiego Elimelecha. Jest też pomysł na utworzenie kiosku z pamiątkami i literaturą, sali na projekcje filmów dokumentalnych. – Muzeum jest cały czas na etapie planowania. Uzgodnienia zmierzają ku temu, by zorganizować je w budynku, w którym mieścić się będzie synagoga – tłumaczy Krawczyk. Dodaje, że centrum będzie się składało z dwóch niezależnych budynków. – Nie uda się ich połączyć, tak jak początkowo zakładaliśmy. Nie ma możliwości, żeby od miasta wykupić działkę pod ten łącznik. To w zasadzie jedyna istotna zmiana w projekcie tej inwestycji – wyjaśnia dyrektor. Przypomnijmy, że pomysł budowy centrum pojawił się po raz pierwszy prawie 10 lat temu. – Ta inwestycja jest doskonałym przykładem tego, jak marzenia mogą się zmaterializować. Świadczy z pewnością o wielkiej naszej determinacji. Leżajsk bowiem to flagowy okręt zainteresowania współczesnych chasydów tego rodzaju miejscami w Polsce. Poza tym z każdym rokiem coraz więcej Polaków odwiedza to miejsce. Mamy więc nadzieję, że dzięki tej inwestycji, będzie zyskiwał na popularności. Szczególnie jako element naszego szerszego programu popularyzacji miejsc związanych z chasydyzmem – „Szlaku Chasydzkiego” – dodaje Krawczyk.

Przyslala Anna G

reunion-691.jpg

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/lezajsk/art/9441758,w-lezajsku-powstaje-centrum-chasydzkie,id,t.html

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.