Polityka

Wiadomosci z Izraela 19 – 25 maja

19 maja 2016 r. ministerstwo finansów podało, że gospodarka Izraela w pierwszym kwartale b.r. wzrosła jedynie o 0,8% PKB (zakładany był wzrost na poziomie 2,8%). Biorąc pod uwagę 2% dynamiki wzrostu populacji, oznacza to, że w rzeczywistości PKB liczone na 1 mieszkańca spadło. Gwałtowny spadek wzrostu gospodarczego (w czwartym kwartale 2015 r. wzrost wynosił 3,1% PKB) może oznaczać poważne spowolnienie gospodarcze. Wszystko to dzieje się przy rekordowo niskich stopach procentowych. Dla gospodarki szczególnie bolesny okazał się spadek eksportu o 12,9%, przy równoczesnym wzroście importu o 7,5%.

19 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane dotyczące standardu życia Izraelczyków. Okazało się, że 83% populacji jest zadowolona z ich miejsca zamieszkania, jednak tylko 56% jest zadowolona pod względem stopnia czystości okolicy w której mieszka. Około 66% populacji uważa, że ma wpływ na poprawę jakości życia w swoim regionie. 26% populacji poprawiło swoje warunki życia w ostatnim roku, w tym 27% Żydów i 18% Arabów. Równocześnie aż 33% mieszkańców uskarża się na nieodpowiednie zachowanie młodzieży w swoim obszarze zamieszkania, w tym 18% zgłosiło osoby pijane wędrujące w miejscach publicznych, a 19% zgłosiło akty wandalizmu.

19 maja 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali po południem podejrzanie zachowującego się młodego Palestyńczyka w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie. Znaleziono przy nim długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zamach terrorystyczny.

19 maja 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało wieczorem, że zmodernizowane zostaną punkty kontrolne w Autonomii Palestyńskiej, tak aby więcej Palestyńczyków mogło swobodnie dostawać się do pracy w Izraelu. Koszt prac modernizacyjnych wyceniono na około 300 mln szekli.

19 maja 2016 r. nieznani sprawcy wywrócili i rozbili 14 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Manchesterze (Wielka Brytania).

19 maja 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na ścianach domów w Rio de Janeiro. Do incydentu doszło w dzielnicy Copacabana, w której mieści się konsulat Izraela, żydowska szkoła, centrum kultury oraz kilka synagog.

19 maja 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w Brukseli, że w dniu 3 czerwca weźmie udział w konferencji w Paryżu, której celem będzie omówienie możliwych kroków do podjęcia, aby ożywić proces pokojowy izraelsko-palestyński. „Strony same muszą podjąć decyzję, czy chcą negocjować i czy są gotowe na kompromisy, bo bez kompromisów nie jest to możliwe. Będę współpracować z Francuzami, będę współpracować z Egipcjanami, będę współpracować z arabską społecznością w celu znalezienia sposobu, aby pomóc obu stronom wrócić na drogę negocjacji.”

20 maja 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon złożył rano rezygnację z urzędu. Przyczyną były ostatnie niefrasobliwe wypowiedzi ministra, nasilający się konflikt z premierem, oraz negocjacje o utworzeniu rządu jedności w ramach którego ministrem obrony miałby zostać Avigdor Liberman.

20 maja 2016 r. przywódcy Islamskiego Dżihadu spotkali się w Kairze z szefem egipskiego wywiadu Khaledem Fawzi. Tematem rozmów było przełamanie impasu w procesie jednoczenia palestyńskich frakcji. Zostali oni wypuszczeni ze Strefy Gazy przez przejście graniczne Rafah.

20 maja 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła dane dotyczące długości życia mieszkańców poszczególnych krajów. Izrael uklasyfikował się na 5. miejscu pod względem średniej długości życia mężczyzn – 80,6 lat (po Szwajcarii, Islandii, Australii i Szwecji). Oraz na 9. miejscu pod względem średniej długości życia kobiet – 84,3 lata.

22 maja 2016 r. Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela oficjalnie pożegnał odchodzącego ministra obrony Mosze Jaalona. Generałowie podziękowali za współpracę.

22 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie libańska armia wybudowała kilka wież obserwacyjnych na granicy z Izraelem. Wieże wzniesiono w strategicznie ważnych punktach, z których Libańczycy mogą obserwować izraelskie bazy wojskowe, przygraniczne drogi patrolowe, płot graniczny, a także położone głębiej drogi cywilne oraz sąsiednie kibuce. Mieszkańcy okolicznych osad wyrazili zaniepokojenie, że chociaż obecnie wieże są obsadzone przez libańskich żołnierzy, to w sytuacji wzrostu napięcia na granicy, zostaną one obsadzone ludźmiHezbollahu. Wieże wzniesiono na odcinku granicy pomiędzy Rosz HaNikra a moszawem Zarit. Zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1701, obszar na którym powstały wieże jest strefą zdemilitaryzowaną. W związku z tym, na wieżach nie może przebywać nikt z bronią.

22 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela wznowiły rano dostawy cementu do Strefy Gazy. Dostawy były wstrzymane od półtorej miesiąca, jednak ograniczenie dotyczyło jedynie dostaw dla osób prywatnych. Powodem nałożenia ograniczeń były informacje o wykorzystywaniu cementu do budowy podziemnych tuneli terrorystycznych. W międzyczasie Palestyńczycy sprowadzili cement z Egiptu.

23 maja 2016 r. policja przedstawiła dane z wypadków drogowych, z których wynika, że jest to trzeci rok z rzędu wzrostu ofiar śmiertelnych. Od początku 2016 r. w wypadkach na drogach zginęło 126 Izraelczyków (w całym 2015 r. zginęło 357 osób). Firmy ubezpieczeniowe w ciągu ostatnich 10 lat wypłaciły 2,8 mld szekli odszkodowań ofiarom wypadków drogowych.

 23 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z francuskim premierem Manuelem Valls. Netanjahu odrzucił francuską inicjatywę pokojową, wskazując, że jedynym sposobem osiągnięcia pokoju są bezpośrednie negocjacje bez warunków wstępnych. „Wiem jak bardzo zależy wam na zakończeniu strasznej przemocy, która zbyt długo boryka nasz region. I chcę podziękować prezydentowi Hollande za zangażowanie na rzecz pokoju. Mamy te same cele: pokój, dwa państwa dla dwóch narodów, i kres wojny. Ale jedynym sposobem zakończenia konfliktu są bezpośrednie rozmowy bez warunków wstępnych. Pokój nie zostanie osiągnięty przez międzynarodowe konferencje w stylu ONZ. Nie odniesiecie żadnego skutku przez międzynarodowy dyktat lub komitet państw całego świata, które będą siedzieć i starać się zadecydować o naszym losie i naszym bezpieczeństwie, podczas gdy nie mają one bezpośredniego udziału w nim. Pokój może być osiągnięty poprzez bezpośrednie negocjacje między stronami, podczas których palestyńskie przywództwo musi stanąć przed trudnym wyborem, a ten wybór jest prosty: uznanie państwa żydowskiego lub kontynuowanie edukacji swoich ludzi, że pewnego dnia Izraela nie będzie. Autonomia Palestyńska nie ma na celu stworzenie państwa palestyńskiego istniejącego obok Izraela, ale wyeliminowanie Izraela. Palestyńscy przywódcy nie spostrzegają francuskiej inicjatywy jako zachęty do kompromisu, ale raczej jako sposób do uniknięcia jego.” Netanjahu wezwał Mahmouda Abbasa, aby pojechał do Paryża, aby rozpocząć bezpośrednie negocjacje pokojowe z Izraelem. „Jestem gotowy wyczyścić mój grafik i pojechać jutro do Paryża. Ok, nie jutro, bo poszerzamy nasz rząd, ale w ciągu dwóch dni.” Valls powiedział, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby walczyć z próbami bojkotu Izraela.

23 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem w Knesecie, że jest gotowy do podjęcia ważnych kroków w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego. „Dążę do demilitaryzacji państwa palestyńskiego, które będzie uznawać państwo Izrael. Jestem gotowy do odważnych kroków z naszymi sąsiadami.”

23 maja 2016 r. groźny pożar w okolicy osiedla żydowskiego Elkana (w Samarii), zmusił do częściowej ewakuacji mieszkańców tej społeczności. Na miejscu z ogniem walczą strażacy.

23 maja 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Givon HaHadasza w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.

24 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pomimo gospodarczego spowolnienia, stopa bezrobocia w Izraelu spadła w kwietniu do poziomu 4,9% (w marcu 5,3%). Jest to najniższy poziom bezrobocia od ponad 30 lat. Równocześnie zauważono poprawę jakościową rynku pracy, gdyż systematycznie rośnie liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy. Odnotowano także wzrost ofert na rynku pracy.

24 maja 2016 r. francuski premier Manuel Vall spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallahem, który odrzucił izraelską propozycję bezpośrednich negocjacji w Paryżu, nazywając ją „próbą kupienia czasu.” Hamdallah poparł francuską inicjatywę zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej i dodał: „Czas jest krótki. Netanjahu próbuje zyskać na czasie … ale tym razem nie ujdzie społeczności międzynarodowej.”

24 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beit Horon w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd.

24 maja 2016 r. arabskie media poinformowały, że rano do Kairu przyleciała izraelska delegacja dyplomatyczna, która ma przeprowadzić z Egipcjanami rozmowy w sprawie wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.

24 maja 2016 r. izraelski koncern Elbit Systems podpisał umowę sprzedaży systemów łączności wojskowej dla egipskiej armii. Systemy umożliwiają łączność oddziałów piechoty z pojazdami bojowymi na polu walki. Wartość kontraktu wynosi 40 mln USD.

 24 maja 2016 r. były brytyjski premier Tony Blair powiedział, że jeśli rząd Netanjahu zgodzi się na negocjacje z Palestyńczykami zgodnie z arabską inicjatywą pokojową, wówczas Zjednoczone Emiraty Arabskie byłyby skłonne do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Izraelem. „Warunkiem jest gotowość izraelskiego rządu do dyskusji nad arabską inicjatywą pokojową … w ten sposób byłyby możliwe pewne etapy normalizacji, aby dać zaufanie temu procesowi. Jest to obecnie możliwe dzięki nowemu przywództwu w regionie. Wiele będzie zależeć od odpowiedzi izraelskiego rządu na inicjatywę Sisi i arabską inicjatywę pokojową, a także od wszystkich kroków podejmowanych przez Izraelczyków … Musimy poszerzyć bazę wsparcia dla procesu pokojowego … Potrzebujemy pomocy w regionie. Drzwi pomiędzy Izraelem a arabskimi państwami są zamknięte, a kluczem jest postęp z Palestyńczykami.” W ubiegłym tygodniu pojawiły się sygnały, że Arabia Saudyjska, kraje Zatoki Perskiej, Jordania i Egipt są gotowe do dyskusji z Izraelem na inicjatywą pokojową, którą w 2002 r. po raz pierwszy przedstawiła Arabia Saudyjska. Propozycję tą ponownie zatwierdzono na szczycie Ligii Arabskiej w 2007 r. Inicjatywa mówi, że 22 państwa arabskie są gotowe na normalizację stosunków z Izraelem w zamian za izraelskie wycofanie się z Judei i Samarii. Izrael do tej pory odrzucał ten plan, gdyż zawiera on w sobie także prawo powrotu milionów potomków uchodźców palestyńskich z 1948 r., co mogłoby oznaczać koniec państwa żydowskiego. Obecna wiadomość przekazana przez Tony Blaira wskazuje, że arabskie państwa sunickie są gotowe doprowadzić do przełomu w stosunkach z Izraelem.

25 maja 2016 r. w nocy osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia koalicji rządowej z Israel Bejtenu. Nowym ministrem obrony zostanie Avigdor Lieberman. W ramach umowy koalicyjnej rząd przeznaczy 1,4 mld szekli na podwyżki emerytur w ciągu czterech lat, oraz 150 mln szekli na mieszkania socjalne. Lieberman powiedział: „Poszliśmy na kompromis w kwestiach religii i państwa, oraz w wyrokach śmierci dla terrorystów, ale nie będzie kompromisu w dwóch podstawowych sprawach: portfel obrony i reforma emerytalna.”

25 maja 2016 r. kilkaset tysięcy wiernych żydowskich zebrało się na górze Meron w Górnej Galilei, gdzie wieczorem rozpoczęły się obchody święta Lag BaOmer. Pierwsze ognisko rozpalił Rabin Nachum Dov Brayer. Od rana policja zamknęła okoliczne drogi.

25 maja 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że mianowanie Libermana na ministra obrony Izraela stanowi realne zagrożenie dla stabilności regionu. „Istnienie tego rządu przyniesie realne zagrożenie destabilizacji i ekstremizmu w regionie.

 Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.