Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

5 sierpnia 2016 r. około 400 Żydów weszło nad ranem do arabskiej wioski Awarta w Samarii, aby pomodlić się przy grobach Elazara i Itamara, synów arcykapłana Aarona. Pielgrzymi byli eskortowani przez izraelskich żołnierzy, którzy zatrzymali 7 Palestyńczyków usiłujących uniemożliwić Żydom zmówienia modlitw. Obrzucili oni kamieniami Izraelczyków. Nikt nie został ranny.

5 sierpnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nadal odrzuca porozumienie jądrowe zawarte przez Zachód z Iranem. “Pogląd Izraela na ofertę Iranu pozostaje niezmienny … jestem jednak przekonany, że Izrael nie ma większego sojusznika niż Stany Zjednoczone. Oczekujemy dalszego umocnienia sojuszu między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, z prezydentem Obamą i z następną administracją Stanów Zjednoczonych.”

5 sierpnia 2016 r. ministerstwo obrony wydało oświadczenie potwierdzające fakt, że porozumienie jądrowe zawarte przez Zachód z Iranem nie wpłynęło na poprawę sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. “Ministerstwo Obrony Izraela uważa, że umowy mają wartość jedynie wtedy, gdy opierają się na istniejących realiach, a nie mają żadnej wartości, jeśli fakty są zupełnie odwrotne od tych, na których opiera się umowa. Umowa z Monachium nie powstrzymała II wojny światowej i Holocaustu właśnie dlatego, że jego podstawowym założeniem był błąd, że nazistowskie Niemcy mogą być partnerem w jakimś porozumieniu. Dlatego w owym czasie światowi przywódcy ignorowali uwagi tępego Hitlera i innych hitlerowskich przywódców. Ministerstwo Obrony Izraela zauważa, że Iran jasno i otwarcie mówi, że jego celem jest zniszczenie Izraela. Opublikowany w tym roku raport Departamentu Stanu USA ustalił, że Iran jest największym na świecie sponsorem globalnego terroryzmu. W związku z tym, Ministerstwo Obrony i naród Izraela, jak i wiele państw świata, rozumie, że takie umowy jak ta podpisana pomiędzy światowymi mocarstwami i Iranem, nie tylko są nieużyteczne, ale także szkodzą bezkompromisowej walce, która musi być podjęta wobec państw terrorystycznych, takich jak Iran.”

6 sierpnia 2016 r. izraelska firma Insights poinformowała, że włamała się do internetowego komunikatora ISIS. Według przekazanych informacji, tylko 500 osób na świecie jest członkami tej tajnej organizacji terrorystycznej, a nowi członkowie muszą być rekomendowani przez jednego z już obecnych członków, ze wskazaniem planowanego przez niego miejsca ataku. Do kontaktu używają internetowego komunikatora, w którym wszystkie wiadomości były zaszyfrowane. Firma Insights opublikowała listę 500 potencjalnych celów wskazanych przez ISIS. Wśród nich są “lotniska używane przez amerykańską armię na całym świecie, z bardzo dokładnymi współrzędnymi. Chodzi o to, aby zaatakować lotniska, które mogą służyć amerykańskiej armii, w tym bazy sił powietrznych w Izraelu.” Firma Insights wyraziła przypuszczenie, że po opublikowaniu tych informacji, ISIS przestanie wykorzystywać ten komunikator do przekazywania swoich wiadomości.

6 sierpnia 2016 r. palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały o zawaleniu się podziemnego tunelu, w którym zginął jeden członek Hamasu.

6 sierpnia 2016 r. podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Rio de Janeiro doszło do przykrego incydentu. Delegacja Libanu odmówiła Izraelczykom prawa wejścia do autobusu, którym obie delegacje miały dojechać na stadion Maracana. Libańczycy zamknęli drzwi i wywiesili flagę Libanu. Organizatorzy usiłowali rozdzielić Izraelczyków po różnych autobusach, ale oni odmówili ze względu na konieczność zachowania protokołu bezpieczeństwa. Wtedy organizatorzy udostępnili izraelskiej delegacji odrębny autobus, którym dojechali na uroczystość w Rio.

7 sierpnia 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że dron, który trzy tygodnie temu naruszył przestrzeń powietrzną Izraela nad Wzgórzami Golan, nie był syryjski ani nie należał do Hezbollahu, gdyż był on własnością rosyjskiej armii. W połowie lipca niezidentyfikowany dron wleciał około 4 km w głąb izraelskiej przestrzeni powietrznej, po czym zawrócił i odleciał do Syrii. W jego kierunku wystrzelono dwie rakiety Patriot, a także izraelski myśliwiec podjął bezskuteczną próbę jego zestrzelenia. Wkrótce potem, Hezbollah wziął na siebie odpowiedzialność za incydent. Jednak w rozmowie telefonicznej premiera Benjamina Netanjahu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ten przyznał się, że w rzeczywistości był to rosyjski bezzałogowy dron. Dodał, że do incydentu doszło w wyniku ludzkiego błędu.

7 sierpnia 2016 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski upomniał Liban za odmowę wpuszczenia delegacji Izraela do autobusu podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Rio. Komitet ostrzegł przed powtórzeniem się podobnego incydentu. Szef libańskiej delegacji odpowiedział, że było to nieporozumienie.

8 sierpnia 2016 r. ministerstwo obrony wydało specjalne oświadczenie: “W związku z błędnym zrozumieniem przez media wydanego przez Ministerstwo Obrony w piątek pisma, pragniemy wyjaśnić: Państwo Izrael oraz systemy obronne Izraela będą nadal ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, we wzajemnym szacunku i głębokiej aprecjacji. Jednak Izrael jest głeboko zaniepokojony, że nawet po porozumieniu nuklearnym z Iranem, irańskie przywództwo nadal deklaruje, że jego głównym zadaniem jest zniszczenie państwa Izrael, i grozi słowami oraz czynami istnieniu Izraela. Nawet jeśli Iran przestrzega warunków porozumienia, to jego oficjalna polityka otwarcie dąży do zniszczenia Izraela, i neguje w społeczności międzynarodowej zasadność jego istnienia. Podpisanie umowy umożliwiło licznym liderom finansowym i politycznym na całym świecie robienie interesów z Iranem, podczas gdy znaczna część miliardów dolarów Iranu idzie na wojskowe zbrojenia oraz nielegalny program rozwoju pocisków balistycznych. Różnice między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie, w żaden sposób nie wpływają na nasze głębokie uznanie dla Stanów Zjednoczonych i prezydenta Stanów Zjednoczonych za ich ogromny wkład dla bezpieczeństwa narodowego Izraela. Przywiązujemy wielkie znaczenie dla sojuszu między naszymi dwoma państwami.”

8 sierpnia 2016 r. ONZ wyraziła głębokie zaniepokojenie, że część pomocy humanitarnej przekazywanej przez organizację World Vision do Strefy Gazy mogła trafiać do zbrojnego skrzydła Hamasu. Wydane oświadczenie mówi, że “budzi to poważne obawy dotyczące organizacji humanitarnych działających w Gazie.” Niemcy zawiesiły finansowanie organizacji World Vision do czasu zakończenia dochodzenia w tej sprawie.

9 sierpnia 2016 r. bezzałogowy dron Heron 1 rozbił się popołudniem na północy kraju. Dron spadł na opuszczony dom w wiosce Zalafa w Wadi Ara, wywołując niewielki pożar. Dron pracował przy rozpylaniu pestycydów na okolicznych polach uprawnych. Do czasu wyjaśnienia okoliczności wypadku, wstrzymano wszystkie loty dronów na północy kraju.

9 sierpnia 2016 r. rzecznik izraelskiej policji zapowiedział rozpoczęcie dużego programu wzmocnienia obecności policji w Jerozolimie. Plan przewiduje dodanie 2 tys. funkcjonariuszy w mieście, oraz otworzenie sześciu nowych komisariatów w miejscach, w których nigdy wcześniej nie było obecności izraelskiej policji. Celem jest zwalczanie przestępczości, ze szczególnym naciskiem na arabskie dzielnice we Wschodniej Jerozolimie. Koszt programu wyniesie około 1 mld szekli w ciągu 2 lat. Postanowiono także rozszerzyć system monitoringu, który w znacznym stopniu podniósł poziom bezpieczeństwa na Starym Mieście Jerozolimy (kamery pokrywają prawie 95% obszaru dzielnicy). Teraz system kamer obejmie trasę przejazdu tramwaju miejskiego.

9 sierpnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że miesiąc temu aresztowała Palestyńczyka, Wahida Abdallaha Borsha. Pochodzi on z obozu uchodźców Jabalaya w Gazie. Jako inżynier pracował w firmie odpowiedzialnej za wyburzanie uszkodzonych lub zniszczonych domów, które to prace finansowała agencja Programu Rozwoju ONZ (UNDP). Podczas przesłuchania przyznał, że od 2014 r. wykorzystywał swoje stanowisko, aby wykorzystując środku UNDP pomagać Hamasowi. Lobbował wśród swoich przełożonych, aby większą wagę przywiązywać do prac prowadzonych w obszarach, w których mieszkali wysocy dowódcy Hamasu. Gdy podczas prac ujawniano składy broni lub wejścia do podziemnych tuneli, Borsh zapewniał natychmiastowy przyjazd członkówHamasu, którzy zabezpieczali teren. Borsh przekazał także informacje o innych członkach Hamasu pracujących w różnych agencjach humanitarnych, oraz informacje o składach broni i podziemnych tunelach Hamasu. Ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało list do sekretarza generalnego ONZ: “Oczekujemy, że ONZ, a zwłaszcza UNDP wyda zdecydowane potępienie Hamasuza wykorzystywanie organizacji humanitarnych. Oczekujemy również konkretnych działań, które należy podjąć w celu zapewnienia, że środki pomocy humanitarnej będą docierać do osób potrzebujących pomocy, a nie do terrorystycznych podżegaczy Hamasu.”

9 sierpnia 2016 r. koordynator działań rządu na terytoriach poinformował, że w ubiegłym tygodniu przez przejście graniczne Kerem Shalom do Strefy Gazy wjechało 3 512 ciężarówek, które przewiozły 113 871 ton różnych towarów.

9 sierpnia 2016 r. palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały wieczorem o zawaleniu się podziemnego tunelu, w którym rannych zostało 10 członkówIslamskiego Dżihadu.

9 sierpnia 2016 r. izraelska judoczka Jarden Gerbi wywalczyła brązowy medal na Olimpiadzie w Rio. W kategorii kobiet do wagi 63 kg pokonała w finałowej walce Japonkę Miku Tashiro. Tego samego dnia żydowska zawodniczka Aly Raisman wraz z amerykańskim zespołem gimnastyczek zdobyła złoty medal.

9 sierpnia 2016 r. Stany Zjednoczone przekazały libańskiej armii kolejną transzę pomocy wojskowej. Przesyłka obejmuje 50 pojazdów terenowych Humvees, 40 haubic oraz ponad 1 tys. ton amunicji. Wartość pomocy wynosi 50 mln USD. Od początku roku Stany Zjednoczone przekazały do Libanu pomoc wojskową w wysokości 221 mln USD, a od 2006 r. wartość pomocy wyniosła już ponad 1 mld USD. Wśród przekazanego sprzętu jest 10 śmigłowców Huey II. Celem jest wzmocnienie libańskiej armii, aby mogła skutecznie przeciwdziałać islamskim radykalnym ugrupowaniom, które usiłują z Syrii przenikać do Libanu.

10 sierpnia 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano z prezydentem Togo, Faure Gnassingbé. Obaj politycy podkreślili potrzebę zbliżenia między państwami i wzmocnienia współpracy, zwłaszcza w dziedzinach rolnictwa i infrastruktury.

10 sierpnia 2016 r. Islamski Dżihad ogłosił, że nie będzie brał udział w wyborach w Gazie z powodu “nieodpowiednich warunków politycznych”. Jako powód wycofania się z wyborów podano trwające od pewnego czasu aresztowania członków Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Początkowo Islamski Dżihad miał startować w wyborach wspólnie z Hamasem.

10 sierpnia 2016 r. ONZ wyraziło zaniepokojenie doniesienia o możliwości przekazywania w Strefie Gazy środków agencji UNDP do organizacji terrorystycznej Hamas. Zapowiedziano przeprowadzenie wewnętrznego dochodzenia. Ze środków UNDP w 2015 r. wybudowano między innymi przystań wykorzystywaną przez zbrojne skrzydło Hamasu.

11 sierpnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że w nowym budżecie na lata 2017-2018 będą obniżone podatki oraz inne ważne dla ludzi deregulacje. “Obniżenie stawek podatkowych zachęci ludzi do inwestowania. Przedsiębiorcy będą inwestować, pracownicy będą pracować, ludzie będą ponosić ryzyko w celu uzyskania wartości. Nowy budżet zwiększy konkurencję i obniży koszty utrzymania. Nadmierne regulacje dławią gospodarkę. Zachęcam kolejne międzynarodowe firmy technologiczne do przybycia i inwestowania w Izraelu.”

11 sierpnia 2016 r. minister spraw wewnętrznych Arje Deri wydał zakaz opuszczania kraju dla wysokiego członka Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Abeda Khalila al-Latif Jat. Mieszka on we Wschodniej Jerozolimie i planował wyjechać do nieokreślonych państw arabskich. Według przekazanych danych wywiadowczych, planował on wesprzeć działalność zagranicznych komórek terrorystycznych. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny jest obecnie frakcją parlamentarną Autonomii Palestyńskiej.

11 sierpnia 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan zapowiedział zwiększenie liczby kamer na skrzyżowaniach w całym kraju. Plan przewiduje montaż 300 kamer nadzorujących skrzyżowania ze światłami. Z liczby tej już 100 kamer jest zakupionych. Obecnie 75% działających kamer przeznaczonych jest do pomiaru prędkości samochodów. Przewiduje się, że 90% nowo zakupionych kamer zostanie rozmieszczona na skrzyżowaniach ze światłami. Przed każdym takim skrzyżowaniem zostaną umieszczone specjalne znaki ostrzegawcze o kamerach. “Celem nie jest zbieranie pieniędzy od kierowców, ale ratowanie życia.”

11 sierpnia 2016 r. Sąd Najwyższy orzekł, że 11 akrów ziemi w żydowskim osiedlu Ofra jest w rzeczywistości prywatną własnością arabską. Osiedle Ofra powstało w 1975 r. w Samarii. Obecnie mieszka w nim 3,5 tys. Izraelczyków. Osiedle założono na ziemi, którą w 1966 r. skonfiskowała Jordania pod budowę bazy wojskowej. Następnie w 1967 r. tereny te znalazły się pod kontrolę Izraela, i teren wojskowy uznano za grunty państwowe, legalizując w ten sposób powstanie osiedla Ofra. Popełniono jednak liczne błędy w prawie własności, wykraczając poza obszar jordańskiej konfiskaty. Palestyński prawnik zażądał zwrotu gruntów i wyburzenia dziewięciu domów wzniesionych na tych 11 akrach. Proces sądowy w tej sprawie trwa od 2011 r.

11 sierpnia 2016 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w ubiegłym miesiącu odnotowano wzrost o 112% liczby chińskich turystów odwiedzających Izrael. Od początku roku liczba odwiedzających z Chin wzrosła o 53% w porównaniu do poprzedniego roku. W lipcu przyjechało 6,4 tys. chińskich turystów, w lipcu 2015 r. było to 3 tys.), a od początku roku 38 832 Chińczyków odwiedziło Izrael (ten sam okres w 2015 r. to 25 tys. Chińczyków). Turystykę z Chin ułatwiło uruchomienie trzy miesiące temu bezpośrednich lotów linii lotniczej Hainan Airlines.

11 sierpnia 2016 r. popołudniem palestyński terrorysta zaatakował żydowskiego studenta jesziwy przy Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Student został zraniony nożem w szyję o plecy. Napastnik zbiegł z miejsca ataku. Policja rozpoczęła obławę.

11 sierpnia 2016 r. agencja ratingowa Moddy’s Investors Service potwierdziła ranking Izraela na wartości A1 dla obligacji skarbowych. Ocenę uzasadniono sprężystością gospodarki narodowej, która posiada bardzo wysokie atuty gospodarcze i instytucjonalne; korzystną dynamiką fiskalną rządu w ostatniej przeszłości; oraz podatności Izraela na ryzyko geopolityczne, co wymaga ponoszenie znacznych wydatków obronnych. Utrzymano także ocenę Aa3 dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej, Aa3 dla depozytów krajowych i A1 dla lokat walutowych. Pułapy te reprezentują najwyższą możliwą ocenę, jako narodowy emitent może osiągnąć. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział, że “potwierdzenie ratingu kredytowego jest kolejnym dowodem siły i solidności izraelskiej gospodarki.” W ubiegłym tygodniu agencja Standard&Poor Ratings Services również utrzymała ocenę Izraela na A+/A-1 ze stabilną perspektywą. Wskazano, że prognozy na lata 2016-2019 mówią o wzroście gospodarki Izraela o około 2,5% rocznie.

11 sierpnia 2016 r. żydowska gimnastyczka Alexandra Raisman zdobyła srebrny medal olimpijski w gimnastyce kobiecej w Rio de Janeiro. Raisman jest członkinią delegacji Stanów Zjednoczonych.


z ostatniej chwil
Przyslal Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.