Ciekawe artykuly

Ponad jedna trzecia Węgrów ma antysemickie poglądy

Na zdjeciu Węgierscy rabini dokonują pochówku pozostałości  zwłok żydowskich ofiar znalezionych w Dunaju. Budapeszt, 15 kwietnia 2016 r.

 

  1. Wg sondażu 35 proc. ludności Węgier ma antysemickie poglądy
  2. Aż 78 proc. z nich nie chce natomiast za sąsiada mieć migranta

35 proc. ludności Węgier ma silnie lub umiarkowanie antysemickie poglądy. To wzrost w porównaniu z badaniem sprzed roku – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Median, wykonanego dla fundacji Tett es Vedelem (Czyn i Obrona).

Przeprowadzony w listopadzie ubiegłego roku sondaż wykazał, że 23 proc. ankietowanych ma silnie, a 12 proc. umiarkowanie antysemickie poglądy. W obu przypadkach odsetek był o 2 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej.

„Wyrażanie niechęci do Żydów w mowie potocznej bardziej uprawnione”

Median zbadał też poziom antysemityzmu w zależności od sympatii partyjnych. Największy odsetek osób o poglądach antysemickich (59 proc.) był wśród zwolenników skrajnie prawicowej partii Jobbik, 41 proc. wśród popierających rządzący Fidesz, a 24 proc. wśród sympatyków Węgierskiej Partii Socjalistycznej.

Według dyrektora Medianu Endre Hanna, wzrost poglądów antysemickich wynika stąd, że pod wpływem obecności Jobbiku w życiu publicznym „wyrażanie niechęci do Żydów w mowie potocznej stało się nieco bardziej uprawnione, a przynajmniej częstsze i bardziej akceptowane”.

Hann podkreślił, że niechęć do Żydów nie jest jednak „dramatyczna”, jeśli wziąć pod uwagę pozostałe kategorie osób uznawanych za inne. Na przykład 78 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie chcą, by w ich sąsiedztwie zamieszkał migrant, 74 proc. – skin, 71 proc. – Arab, 68 proc. – Rom, 61 proc. – „Murzyn”, a 57 proc. – homoseksualista. W przypadku Żydów odsetek ten wyniósł 31 proc.

Prezes fundacji Tett es Vedelem Daniel Bodnar uznał za jeden z „najsmutniejszych i najbardziej poruszających” wyników badania to, że od 2003 r. wzrasta odsetek osób zaprzeczających Holokaustowi lub go relatywizujących.

Badanie przeprowadzono na próbie 1200 mieszkańców powyżej 18. roku życia.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19945001,ponad-jedna-trzecia-wegrow-ma-antysemickie-poglady.html#BoxNewsLink

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.