Uncategorized

Tragiczna historia z Miedzeszyna. Upamiętnienie po 74 latach

Ponad 70 lat czekali na upamiętnienie młodzi pensjonariusze miedzeszyńskiego Sanatorium Medema i ich opiekunowie, pomordowani w obozie zagłady w Treblince.

Tragiczna II wojna światowa i towarzyszące jej ludobójstwa stawiały ludzi przed najtrudniejszymi wyborami. Niektórzy z nich postanawiali poświęcić swoje życie dla dobra ludzkości, nie patrząc na podziały etniczne czy polityczne, i choć dziś ich biografie powinno znać na pamięć każde dziecko, historia bywała bezlitosna. Dr Tola Mintz, lekarka z miedzeszyńskiego Sanatorium Dziecięcego im. Włodzimierza Medema, mając zaledwie 41 lat zginęła w obozie zagłady wraz ze swoimi podopiecznymi. Biografia tej i innych postaci została wydobyta z zapomnienia dzięki projektowi Fundacji Europejski Instytut Kultury pt. „GAN EDEN – Raj?”, dokumentującego historię Sanatorium Medema.

– Dziś ta wyjątkowa placówka jest niemal całkowicie zapomniana – piszą organizatorzy. – Nieobecna w ogólnym dyskursie oświatowo-wychowawczym, nie istnieje także w świadomości obecnych mieszkańców Miedzeszyna i linii otwockiej. Nie zachowały się zabudowania sanatorium przy dzisiejszej ul. Lokalnej 51 w Miedzeszynie. Miejsce to jest w znaczącej części niezabudowanym nieużytkiem, porośniętym krzewami i zaniedbanym.

Dzięki staraniom fundacji w ciągu kilku miesięcy udało się zainteresować upamiętnieniem Sanatorium Medema historyków, dziennikarzy i lokalne społeczności Wawra. czytajJeszcze w tym miesiącu pomnik upamiętniający wychowanków i pracowników stanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 216 Klonowego Liścia, obok miejsca zajmowanego dawniej przez zabudowania sanatorium. Szklaną tablicę zaprojektował Andrzej Rukowicz, zaś wykonała pracownia szkła artystycznego Witraże s.c. z Miedzeszyna, założona przez jedną z najlepszych polskich witrażystek Teresę Marię Reklewską. Na tablicy znajdą się napisy po polsku, angielsku i w jidysz oraz reprodukcja zdjęcia, przedstawiająca młodych pensjonariuszy sanatorium (w tym Marka Edelmana), pochodząca ze zbiorów państwa Sawickich: Pauli, wiceprezeski Otwartej Rzeczypospolitej – Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii oraz Mirosława, zmarłego w styczniu byłego ministra edukacji narodowej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 22 września o 16:00 przy ul. Wolnej 36/38.

Przyslala Hanna Volovici

hanna i Leon Volovici

 

 

 

 

 

http://tustolica.pl/tragiczna-historia-z-miedzeszyna-upamietnienie-po-74-latach_73893

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.