Ciekawe artykuly

Bob Dylan laureatem Literackiego Nobla 2016.

Bob Dylan laureatem Literackiego Nobla 2016. Został nagrodzony za “stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”.

Bob Dylan to piosenkarz, poeta, kompozytor, bard – ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Właśnie wyróżniono go Literacką Nagrodą Nobla.

Decyzję Szwedzkiej Akademii ogłosiła Sara Danius, sekretarz nagrody: “Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2016 otrzymał Bob Dylan. Został nagrodzony za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni” – powiedziała.

Obecni na sali dziennikarze byli zaskoczeni tym, że Akademia wyróżniła Dylana. Sekretarz nagrody wyraziła nadzieję, że decyzja nie będzie krytykowana.

– To wielki poeta, uosobienie tradycji – tłumaczyła Danius po wręczeniu nagrody. – Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zaczynasz z jego twórczością, warto przeczytać… a właściwie posłuchać jego albumu “Blonde on blonde” z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze – mówiła. Następnie porównała Dylana do Homera i Safony.

Dylan poszukuje absolutu

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.